Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Теломерите имат генетична информация за производството на два протеина с мощни биологични свойства

Теломерите имат генетична информация за производството на два протеина с мощни биологични свойства

от 22 фев 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Теломерите имат генетична информация за производството на два протеина с мощни биологични свойства - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Теломерите притежават достатъчно генетична информация, която им позволява да произведат два протеина, които въпреки че са малки, притежават потенциално мощни биологични свойства, свързани с разбирането за рака и стареенето. До това откритие стигат учените от Медицинския факултет в Университета на Северна Каролина, САЩ, проф. Джак Грифит и д-р Тахри Ал-Туркия.

Откритието

Проф. Джак Грифит и д-р Тахри Ал-Туркия фокусират вниманието си върху възможността теломерите да са в състояние да кодират протеини. Въпреки че от момента на откриването им за тях се твърди, че заради монотонната им последователност, те не притежават подобни свойства. И все пак през 2011 г. учени от Флорида, които работят върху наследствената форма на амиотрофичната латерална склероза, съобщават, че причината се крие в РНК молекула, която съдържа повторения на шест бази, а това може да генерира серия от токсични протеини, които са съставени от две повтарящи се аминокиселини.

В настоящото проучване проф. Грифитк и д-р Ал-Туркия отбелязват сходство на тази РНК с РНК, която се генерира от човешки теломери и предполагат, че очевидно действа същият механизъм.

теломери

За да покажат как ДНК на теломерите може да накара клетката да произвежда сигнални протеини, изследователите осъществяват опити според изискванията на Сборниците на Националната академия на науките на САЩ (PNAS).

Авторите наричат протеините VR (валин-аргинин) и GL (глицин-левцин). Характерно за сигналните протеини е, че по своята същност те са химикали, които предизвикват верижна реакция на други протеини вътре в клетките, а това води до важна за здравето и за болестите биологична функция.

>>>Могат ли нашите мисли да ни накарат да остареем по-бързо

Следващата стъпка, която учените предприемат е да синтезират химически двата протеина. Целта им е да изследват свойствата им с помощта на електронни и конфокални микроскопи, които са с голяма мощност.

Прилагайки и съвременни биологични методи проф. Грифит и д-р Ал-Туркия откриват, че във VR протеинът се намира в повишени количества в някои ракови клетки и в клетки на пациенти, страдащи от заболявания, които са се появили в резултат на дефектни теломери.

„Откритието, че теломерите кодират два нови сигнални протеина, ще промени нашето разбиране за рака, стареенето и за начините, по които клетките контактуват една с друга“, казва проф. Джак Грифит и допълва, че когато учените се противопоставят на мисленето в момента, те обикновено грешат, защото нападат много хора, работили толкова усърдно в научните си области. „Но понякога учените успяват да обединят наблюдения от две много далечни области и това е, което направихме“, казва още той.

теломери

От своя страна д-р Ал-Туркия допълва: „Смятаме за възможно с напредването на възрастта количеството на VR и GL в кръвта да се увеличава като така осигурява нов биомаркер за биологичната възраст. Възможно е възпалението също да води до производството на тези протеини“.

Проф. Грифит признава, че въпросите, на които няма отговор, са твърде много, но това не е в състояние да ги откаже, а точно обратното – мотивира ги да не спират с изследванията.

>>>Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК

Според него от особено значение в момента е да бъде разработен прост кръвен тест за тези протеини. Подобни кръвни тестове могат да послужат за скрининг за някои видове рак, но и за други заболявания. Биха могли да се използват и за оценка на състоянието на теломерите, тъй като те се скъсяват с възрастта, казва още той.

Теломерите

Теломерите представляват края на хромозомите. От старогръцки думата означава края на част. Краищата на хромозомите имат важна роля за много от функциите на тялото. Една от тях, например, е че те не позволяват на клетките да се залепват една за друга. Наричат ги още предпазната броня за ДНК на човешките клетки. Теломерите съдържат уникална ДНК последователност , която се състои от безкрайни повторения на TTAGGGбази.

Нобелистът Херман Мълър ги открива по време на изследванията си върху мухите от вида Drosophila melanogaster, които са изложени на рентгенови лъчи. Установява, че краищата на облъчените хромозоми не се променят благодарение на защитна капачка. Генетикът първо я нарича терминален ген, а по-късно теломер. Това се случва през 1938 г. Две години по-късно изследователката от Университета в Мисури Барбара Макклинток прави заключението, че теломерите играят решаваща роля за целостта на хромозомите, тъй като предотвратяват появата на циклите „разкъсване-сливане-мост“, които са катастрофални за клетъчното оцеляване.

>>>Химически синтезирана ДНК убива рака и не допускат рецидив

Изследванията спират за три десетилетия, а според учени основната причина се крие в скептицизмът в областта на генетиката в този период.

За сметка на това поредният голям пробив е направен от Елизабет Блекбърн, Карол Грейдър и Джак Шостак през 1984 г., които откриват как хромозомите биват защитени от теломерите чрез ензима теломераза. За това си откритие и за приноса си към разбирането на теломерите и теломеразата проф. Блекбърн, проф. Грейдър и проф. Шостак получават Нобеловата награда за физиология и медицина за 2009 г.

Както подчертават от Нобеловия комитет присъждането на Нобел е признание за откриването на фундаментален механизъм в клетката, който отваря вратите пред създаването на нови терапевтични стратегии.

За проф. Джак Грифит и д-р Тахри Ал-Туркия

Проф. Грифит е специалист по микробиология, имунология, биохимия, биофизика и вирусология. Основните му научни търсения са насочени към изясняването на механизмите на взаимодействия на ДНК протеини, най-вече защото те засягат рака и генезиса на онкологичните заболявания. Както подчертава проф. Грифит: „От съществено значение за рака са три области и това са изследвания на: репликацията на ДНК, на възстановяването й и участието на протеина p53 като сензор на увреждане и на структурата на човешките теломери.

таломери

Д-р Тахри Ал-Туркия е родена в Табук, Саудитска Арабия, където завършва висшето си образование. В момента е постдокторант, чийто наставник е проф. Грифит. Признава, че още като студентка е решила, че изследването света на теломерите ще бъде „моят красив път в живота“. Сега се фокусира върху определянето на откритите от нея и професора теломерни дипептиди VR и изследването на ролята им за рака и за стареенето на човека.

 

 

 

Източник:
  • https://news.unchealthcare.org/
  • http://www.scielo.org.co/
Още по темата:
  • Невъзможно е да спрем процеса на остаряване Невъзможно е да спрем процеса на остаряване
  • Учените са все по-близо до създаването на ефективен "еликсир на живота" Учените са все по-близо до създаването на ефективен "еликсир на живота"
  • Добрата комуникация между невроните в мозъка и мастната тъкан може да забави стареенето Добрата комуникация между невроните в мозъка и мастната тъкан може да забави стареенето
  • В Москва учени се събраха на форума „Инвестиции в безсмъртие“, посветен на стареенето В Москва учени се събраха на форума „Инвестиции в безсмъртие“, посветен на стареенето
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл
42.40лв.

НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл

Нов
НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл
56.40лв.

НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл

Нов
КАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл
156.30лв.

КАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл

Безплатна доставка за България!
ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
7.80лв.

ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С КАНАБИДИОЛ И БИО МАСЛО ОТ МАСЛИНА 30 мл
16.80лв.

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С КАНАБИДИОЛ И БИО МАСЛО ОТ МАСЛИНА 30 мл

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С БИО МАСЛА ОТ РОЗА И АРГАН 30 мл
14.00лв.

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С БИО МАСЛА ОТ РОЗА И АРГАН 30 мл

Коментари към Теломерите имат генетична информация за производството на два протеина с мощни биологични свойства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Теломерите имат генетична информация за производството на два протеина с мощни биологични свойства
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:49
    Коментирайте "Теломерите имат генетична информация за производството на два протеина с мощни биологични свойства"

НОВИНАТА е свързана към

  • Алтернативно лечение при албумин в урината
  • Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители
  • 70 е новото 60: Всяко следващо поколение остарява по-бавно от предходното
  • Протеин (белтък) в кръвта
  • Боб мунг, Зелена грама
  • Обмяна на белтъците
  • Аспержов боб
  • Скумрия - хранителна стойност и ползи за здравето
  • Лектини - ползи и вреди
  • Домашен протеин на прах
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пудендална невралгия - търся повече информация

преди 1126 дни, 1 час и 13 мин.

левкоплакия вулва, Lichen sclerosus, Lichen sclerosus (LS) - обмяна на информация

преди 1831 дни, 22 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival