Турската ваксина срещу COVID-19 – Turkovak се справя успешно с Омикрон

Турската ваксина срещу COVID-19 – „Turkovak“, която получи одобрение за спешна употреба през декември 2021 г., е в състояние да предпазва и от варианта „Омикрон“.
„Turkovak” в битката с „Омикрон“
Създадената в Турция ваксина срещу COVID-19 е в състояние да се справи и с последния вариант на вируса SARS-CoV-2 „Омикрон“.
Констатацията е на члена на Научния съвет към Министерството на здравеопазването и председател на Турския ваксинационен институт проф. Атеш Кара. Специалистът обяснява, че изследването на ефикасността на „Turkovak”продължава.
Осъществените до настоящия момент научни изследвания показват, че антителата, които получават хората, ваксинирани с „Turkovak”, са в състояние да защитят и срещу „Омикрон“.
В същото време, признава проф. Кара, все още учените не са в състояние да определят колко продължителна ще бъде защитата.
Проф. Атеш Кара подчертава, че хората, които са си поставили бустерна доза, са много по-добре защитени срещу новия вариант на COVID-19. Експертът определя осведомеността на населението за процеса на ваксинация като много добра и обяснява, че в Турция са започнали да прилагат бустерна доза малко по-рано от останалите страни в Европа. А това играе важна роля за намаляването на тежкия ефект на COVID-19.
„Омикрон“ е вече и у нас. Той се разпространява много бързо и това води до повишаване броя на заразените. Трансформацията на „Делта“ в доминиращ вариант се променя в зависимост от географското разположение на селищата. Например в град Шанлиурфа „Делта“ се превърна в основен за близо 6 седмици. За „Омикрон“ обаче периодът е между две и три седмици или два пъти по-бързо“, коментира проф. Кара.
Един от създателите на турската ваксина Айкут Йоздарендели (на снимката) от Университета „Ерджиес“ коментира, че екипът от учени наблюдава 100% защита срещу „Алфа“ и „Делта“ при мишките, на които е поставена ваксината. „Планираме да започнем проучвания за изолиране на варианта „Омикрон“, тъй като той става доминиращ в целия свят. Скоро ще видим и каква е ефективността срещу „Омикрон“. В момента учените от „Ерджиес“ провеждат тестове за Фаза 3 на изпитванията на турската ваксина.
Клиничните изпитвания
Предклиничните тестове на „Turkovak” приключват през октомври 2020 г. През ноември 2020-а започват и тестовете от фаза 1, когато ваксината е поставена на 44 доброволци.
На 10 февруари 2021 г. стартира фаза 2 от изпитанията, в която се включват 250 доброволци.
Резултатите от първите две фази са положителни, което позволява и началото на фаза 3, поставено в края на юни 2021 г. От този момент хиляди доброволци, които не са боледували от COVID-19 или са били имунизирани с друга ваксина, са получили „Turkovak”. През октомври 2021 г. турската ваксина е приложена като подсилваща на хора, които преди това са били ваксинирани с две дози от китайската „Sinovac”.
В края на декември 2021 г. „Turkovak” получи спешно разрешение за употреба от Турската агенция по лекарствата.
Проф. Атеш Кара коментира още тогава, че предварителните данни от националните проучвания показват, че никой от хората, ваксинирани с „Turkovak”, не е прекарал тежко заболяването и не е имал нужда от лечение в болница, когато се зарази. В същото време се наблюдава много бързо увеличение на антителата, които са нужни за борба с COVID-19
От януари 2021 г., когато в Турция стартира имунизацията срещу COVID-19, до момента са поставени 132 150 000 дози.
-
„AstraZeneca“ планират да проведат допълнителни изследвания върху своята ваксина срещу COVID-19
-
България ще получи над милион дози от адаптираната ваксина срещу COVID-19 – Comirnaty Omicron XBB.1.5
-
Първи смъртен случай на заразен с вариант Омикрон във Великобритания
-
„Pfizer“: третата бустерна доза осигурява силна защита срещу оригиналния коронавирус и неговите варианти
НОВИНАТА е свързана към
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
Коментари към Турската ваксина срещу COVID-19 – Turkovak се справя успешно с Омикрон