Успешен тест за ваксина против грип, в основата на която е вирусът от 1918 г
Акценти
|
Екипът на проф. Джона Саша от Университета по здравеопазване и наука в Орегон, САЩ, разработва универсална ваксина против грип, която е в състояние да осигури доживотен имунитет срещу развиващ се вирус. Тестовете на ваксината, в основата на която е вирусът на испанския грип, са успешни.
Проучването
Проучването проверява създадената от учените платформа за ваксина срещу вирус, за който предполагат, че ще бъде в основата на следващата пандемия. Ваксината провокира силен имунен отговор при примати, изложени на вируса на птичия грип H5N1.
Особено интригуващото обаче е, че в основата й е не съвременният вирус, причиняващ птичия грип, а вирусът на испанския грип, отнел живота на милиони хора по света през 1918 г.
Резултатите от изследването са публикувани в списанието Nature Communications.
Универсалната ваксина срещу грип
Екипът използва платформа за ваксина, създадена от учени на Университета по здравеопазване и наука за борба с ХИВ и туберкулоза, която и в момента се използва в клинично изпитване срещу ХИВ.
>>>Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза
Разработената ваксина представлява модифицирана версия на цитомегаловирус, който е един от подтиповете на херпесния патоген, а той се носи от над 60% от хората по света. Патогенът не причинява видими симптоми на инфекция, но предизвиква активен отговор от имунната система. Точно от това се възползват учените, за да създадат и ваксината против грип. Вирусът действа като вектор, предназначен специално да индуцира имунен отговор от собствените Т клетки на тялото.
Шиповите протеини на външната повърхност на вируса се развиват, за да избегнат антителата.
Противогрипните ваксини се подновяват редовно, а актуализацията е съобразена със следващото развитие на вируса. Но, както споделят специалистите, понякога то е точно, но понякога не е.
Или както казва ръководителят на проучването проф. Джона Саша: „Проблемът с грипа е, че не е само един вирус. Подобно на SARS-CoV-2 той винаги развива следващия вариант и ние винаги преследваме къде е бил вирусът, а не къде ще бъде.“
За да се справят със задачата, учените вкарват гените M1, NP и PB1, отговорни за производството на вътрешните протеини на грипния вирус, в генома на цитомегаловируса. След това подготвят две негови редактирани версии, насочени да взаимодействат с различни видове Т клетки. И поясняват, че ефекторните Т клетки на паметта (специфичен тип Т клетки в белите дробове) са насочени към вътрешните структурни протеини на вируса, а не към неговата непрекъснато мутираща външна обвивка. Тази вътрешна структура не се променя много с времето и представлява неподвижна мишена за Т клетките, за да търсят и унищожават всички клетки, заразени от стар или от нововъзникнал грипен вирус.
Най-вълнуващото, както споделят учените, е, че постигат успех благодарение на шаблон, който е на 100 години.
„Създадената от нас на базата на вируса на испанския грип ваксина успя да защити маймуните от заразяване с модерните щамове. Това стана възможно, тъй като вътрешните протеини на вируса на грипа остават непроменени дори след един век еволюция. Това от своя страна ни дава надеждата, че след 5 или 10 години ще имаме наистина универсална противогрипна ваксина“, коментира проф. Саша.
Най-важната част от проучването е свързана с тестовете, които да покажат дали екипът е на прав път.
Така се стига до проверката на ефективността на прототипите на ваксината. Те биват приложени на общо 17 макаци, предразположени към развитие на вирусни инфекции.
По време на експеримента учените първо инжектират два пъти 11 от приматите с ваксините, в основата на които са гените на испанския грип от 1918-а, а след това ги заразяват с птичия грип H5N1, който предизвика епидемия в няколко азиатски страни през 2004-а.
Самото заразяване с H5N1 се случва във високо защитена лаборатория с биологично ниво на безопасност 3 в Университета в Питсбърг. Вече ваксинираните макаци биват напръскани с аерозоли, които съдържат малки частици от вируса на птичия грип, който в момента циркулира сред млечните крави в САЩ.
Резултатите
Изключително обнадеждаващи са резултатите. Шест от 11-те ваксинирани макаци се справят с вируса на птичия грип.
„Вдишването на аерозолен грипен вирус H5N1 причинява каскада от събития, които причиняват дихателна недостатъчност. Имунитетът, предизвикан от ваксината, беше достатъчен, за да ограничи вирусната инфекция и увреждането на белите дробове като предпази маймуните от тази много сериозна инфекция“, коментира резултатите проф. Саймън Барат-Бойес, специалист по инфекциозни болести, микробиология и имунология и съавтор на изследването.
>>>Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип
Резултатите от изследването предполагат, че след като бъдат синтезирани актуални вирусни шаблони, ваксините с цитомегаловирус ще бъдат в състояние да предизвикат ефективен и дълготраен имунен отговор срещу широк набор нови вирусни варианти.
Именно това дава основание на проф. Саша да заяви, че е напълно реалистично еднократната ваксина срещу грип да започне да се използва в рамките на следващото десетилетие. Ръководителят на проучването определя разработката на екипа си като най-новото в бързия напредък на медицинските изследвания за лечение и предотвратяване на заболявания.
„Става дума за огромна промяна в живота ни. Няма съмнение, че сме на прага на следващото поколение на ваксини за справяне с инфекциозните болести“, категоричен е проф. Джона Саша.
Освен екипът на Университета по здравеопазване и наука в Орегон в проучването участват още и учени от Националния изследователски център за примати Tulane, Университетите в Питсбърг и Вашингтон и Националния изследователски център за примати във Вашингтон.
- Свински грип 2009 г. - първата година в битка с вируса
- До една година противогрипният спрей за нос в САЩ може да получи разрешение за домашна употреба
- Неочаквано висок интерес към противогрипните ваксини доведе до проблем със зареждането
- Грипът продължава да е заплаха, а имунизацията е най-ефективната защита срещу него
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на грип
- Противогрипни ваксини
- Лечение на грип при деца
- Д-р Дейвид Кенимо: Как да се предпазим по време на предстоящия грипен сезон
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Свински грип 2009 г. - първата година в битка с вируса
- До една година противогрипният спрей за нос в САЩ може да получи разрешение за домашна употреба
- Противогрипната ваксина понижава риска от развитие на болестта на Алцхаймер с 40%
- Сезонните ваксини срещу грип не създават траен имунитет
- 5 години ни делят от универсална ваксина срещу грип?
Коментари към Успешен тест за ваксина против грип, в основата на която е вирусът от 1918 г