15 септември 2020 г.: 143 нови случая на COVID-19, 3163 теста, 163 излекувани и 9 починали
143 са установените случаи на COVID-19 след направени 3163 PCR теста за последното денонощие, показват данните на информационната система. Общият брой на потвърденити случаи е 18 061.
730 души са настанени за лечение в болници, от които 49 са в интензивните отделения. Излекуваните за последните 24 часа са 163. Девет души не успяха да се преборят с вируса.
Бургас е областта с най-много нови случаи на днешния 15 септември 2020-а – 24, следват я Кърджали с 19, Стара Загора с 15, Благоевград и София с по 12 и Пловдив с 10.
COVID-19 в България
В Кърджали е поредното огнище на заразени с вируса на SARS-CoV-2. Общо 16 жени, които работят в шивашки цех, са с коронавирусна инфекция. РЗИ издирва контактните лица. Помещенията са дезинфекцирани, а на останалите работници са направени PCR тестове. От Здравната инспекцията информират, че са предприели нужните действия, за да не се допусне разрастване на огнището.
До дни ще бъде отворена детската градина в град Сливо поле. В продължение на 14 дни детското заведение не работи заради положителните проби на деветима от персонала и на четирима малчугани. На днешния 15 септември екипът се връща в детската градина, но тя официално ще започне работа до два-три дни, тъй като се чакат последните контролни тестове. Всички, които бяха с положителни тестове за COVID-19, са в добро състояние и са прекарали инфекцията без усложнения. Кметът на града заяви, че не може да се каже категорично откъде е дошла заразата. Детското заведение е дезинфекцирано, засилена са и противоепидемичните мерки. В сградата не се допускат нито родители, нито външни лица. Днес новите случаи в област Русе са 4, а общият брой на заразените е 373.
15 са хората с COVID-19 в Стара Загора. Общо 547 са заразените от началото на пандемията до момента. Днес стана ясно, че битката с вируса е загубил шефът на областната Агенция „Пътна инфраструктура“ Илия Златев. 62-годишният мъж беше в COVID отделението на старозагорската болница от седмица. Илия Златев оглави пътното управление в Стара Загора през 2014 г.
Болницата в Добрич вече разполата с отделение за лечение на болните от COVID-19. То е разположено на отделен етаж със самостоятелен вход. Има екип от лекари, медицински сестри и санитари, начело на които е пулмологът д-р Деница Божидарова. Бившият началник на инфекциозното отделение, което беше закрито, сега е привлечен като консултант. Прокуристът на МБАЛ- Добрич д-р Георги Желязков смята, че постепенно ситуацията се нормализира. По-малко са и заразените. Ръководството се надява, че скоро ще бъде възстановено и закритото Инфекциозно отделение. Днес информационната система отчита четири случая на COVID-19 в областта, а до момента заразените са общо 766.
В първия ден на новата учебна година министърът на здравеопазването заяви, че мерките са тежки, но целта им е да предпазят и да направят възможно присъствието на децата в училище. Проф. Ангелов подчерта, че разбира съпротивата на част от родителите срещу носенето на маски, но то е, за да не се допусне разпространението на заразата. Министърът увери, че са взети всички предпазни мерки.
Пулмологът проф. Коста Костов определи като необосновано недоволството, че децата трябва да носят маски, защото те са добър защитен механизъм в общите помещения. Той препоръча всички ученици и учители да бъдат тествани за антитела срещу вируса SARS-CoV-2. Специалистът е категоричен, че ситуацията все още не е спокойна и епидемията продължава.
COVID-19 по света
29 281 638 са хората с COVID-19 в света, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. Жертвите на инфекцията надхвърлят 928 400 души. Над 6 554 000 са заразените в САЩ, а над 4 930 230 в Индия.
Румънското правителство удължи извънредната ситуация в страната с още един месец от 15 септември. Решението е заради увеличаващия се брой на случаите. Предстоящите на 27 септември местни избори също са предизвикателство. Разрешено беше на предизборните митинги да могат да участват до 100 души. Що се отнася до деня на изборите, носенето на маска е задължително, както е задължително и дезинфекцирането на ръцете преди влизане и след излизане от избирателните секции. За хората в изолация в домовете си или лекуващите се в болници са подготвени мобилни урни.
Във Франция са притеснени от установените над десет клъстера на заразата в различни университети. Увеличили са се случаите на студенти с COVID-19 в Нант, Амиен, Нанси, Тулуза. Затворен е един от кампусите, а част от висшите училища преминаха на дистанционно обучение. Забранени са студентските партита, училищните пътуванията и събиранията на повече от 10 души на едно място. Новите заразени във Франция са над 6000. Мерките са затегнати, а страховете от разпространението на инфекцията доведоха до отмяната на едно от най-значимите световни събития в областта на изкуствата – Международния панаир на съвременното изкуство.
Китай наложи карантина на малко градче на границата с Бирма след три случая на COVID-19. Влизането и излизането от населеното място е забранено. Започнало е масово тестване на хората в Руили, провинция Юнан. 210 000 души е населението на града, който е важен граничен пункт. От няколко месеца Китай успява да задържи разпространението на коронавирусната инфекция. На ден биват установявани само по няколко нови случая като най-често това са китайци, които се връщат от чужбина.
В същото време Китай съобщава, че разработваните от китайски учени ваксини в момента могат да бъдат достъпни за хората през ноември. Четири са китайските ваксини, които са навлезли в последната фаза на клиничните изпитвания.
За последните 24 часа в Индия са установени нови 83 809 случая на заразени с вируса на SARS-CoV-2. Общият брой на заразените е над 4 930 230 души. 1054 са смъртните случаи за последното денонощие. Повече от 80 000 индийци са починали от началото на епидемията до момента. Ситуацията остава тревожна. Здравните власти признават, че на моменти излиза от контрол.
Над 1 073 840 са руснаците с COVID-19, за последното денонощие в Русия са регистрирани 5529 нови случая. Общият брой на направените PCR тестове надхвърля 41 100 000.
По време на проведеното на днешния 15 септември 2020-а заседание на Руската академия на науките стана ясно, че индикаторите за колективен имунитет срещу инфекцията варират в различните райони на страната от 6% до50 %. Първият етап на проучването е обхванал 74 500 души.
В момента в Русия се разработват 26 варианта на ваксина срещу COVID-19 от 17 научни организации.
На срещата беше съобщено още, че Държавният научен център за изследвания и разработки на имунобиологични препарати „М. П. Чумаков“ стартира клиничните изпитания на разработената от негов екип ваксина.
Предклиничните приключиха през август. Още тогава директорът на Центъра проф. Айдар Ишмухаметов съобщи, че екипът работи върху създаването на инактивирана ваксина с цял вирион. Работата с нея е правилен избор, защото от една страна все още няма яснота кои фрагменти от вируса трябва да се използват правилно, но и защото технологията на създаване на ваксини с цял вирион е разработена отдавна и се използва успешно от десетилетия, казва проф Ишмухаметов и подчертава, че при ваксините с цял вирион вирусите са или изкуствено отслабени, което ги прави неспособни да причинят заболяване, или са вируси, които вече са били убити. Не бива да се действа прибързано, смята още директорът на Центъра и казва, че преди да бъде пусната на пазара, ваксината трябва да бъде тествана много сериозно. Предклиничните проучвания на ваксината са показали силен имунен отговор. Предвижда се клиничните тестове да приключат през януари 2021 г.
coronavirus.bg, pixabay.com, nova.bg, rodopi24.blogspot.com, chumakovs.ru, стопкоронавирус.рф, coronavirus.jhu.edu, ouest-france.fr
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 15 септември 2020 г.: 143 нови случая на COVID-19, 3163 теста, 163 излекувани и 9 починали