167 потвърдени случая на COVID-19, 108 излекувани, 15 починали на 9 септември 2020-а
167 са новите случаи на COVID-19 след направени 3923 PCR теста. 17 313 са общо заразените от началото на епидемията.
12 297 са излекуваните, а за последното денонощие те са 108. Висок ръст и на починалите отчита информационната система. 15 души са изгубили битката с вируса.
За разлика от 8 септември, днес в повечето от областите има ръст на заболелите. Най-много са във Варна – 21, следват ги Кърджали с 20, София със 17, Благоевград с 15, Бургас с 14 и Пловдив и Стара Загора с по 11 новоустановени случая на COVID-19.
973 са медицинските служители, заразени до момента. За последните 24 часа броят им е 11.
COVID-19 в България
Варна е областта с най-голям брой хора с положителни тестове за COVID-19 на днешния 9 септември 2020 г. 21 са новите случаи за последното денонощие. За сравнение, същият брой беше отчетен за 5, 6 и 7 септември 2020-а. От РЗИ – Варна информират, че разпространението на заразата е дифузно, а инфектираните са на различна възраст. През последните три дни двама души от района загубиха битката с коронавируса. Става дума за 64-годишна жена и мъж на 52 години, при които заболяването е протекло тежко. И двамата са били с придружаващи заболявания.
Общият брой на хората с COVID-19 във Варна е 1306. 32 души са настанени в болници, а на домашно лечение са над 250 мъже и жени.
37 са заразените в Дома за хора с деменция в село Славянци, община Сунгурларе. Огнището на заразата избухна там в първия ден на септември, когато бяха регистрирани първите 18 души с COVID-19. Настанените в лечебни заведения са 9 души – седем в Бургас и двама в Сливен. 27 са на домашно лечение. Един от възрастните не успя да се справи с инфекцията. 87-годишният Стоян Маринов почина.
Взети са нужните противоепидемични мерки, сред които стриктна и редовна дезинфекция и изолиране на здравите. Според кмета на Община Сунгурларе д-р Георги Кенов при наличието на всичко необходимо единственият извод, който може да бъде направен е, че някой не си е свършил работата. Затова той смята да сезира Агенцията за социално подпомагане, на чието подчинение е Дома, както и да поиска смяна на ръководството на социалната институция.
След избухването на огнището в Дома са засилени мерките за безопасност в село Славянци. Извършва се пълна дезинфекция и се следи стриктно за спазването на мерките на обществените места.
След кратко затишие в Кърджали отново е регистриран висок брой на хора с положителни тестове за COVID-19 – 20 за изминалото денонощие. С тях общо заразените в областта стават 219 души. Новото огнище е в местна фирма, където преди дни са установени шестима вирусоносители. След тестването на персонала още трима са с положителни проби. Заразените са млади хора, чувстват се добре и са на лечение в домовете си.
Вече са факт и нови четири лаборатории за PCR тестове. Според обновения списък на здравното министерство те са в Плевен, Силистра, Пловдив и София. С тях общият брой на лабораториите, които ще изследват за COVID-19 в страната, става 45. В Плевен тестове ще се правят в Медицински център „Екзакта Медика“, в Силистра в Лабораторията ЦИБАЛАБ и още в софийската Университетска болница „Св. Иван Рилски“ и в УМБАЛ-Пловдив.
COVID-19 по света
27 743 512 са случаите на COVID-19 в света. Броят на излекуваните до момента надхвърля 19 614 000, а починалите са 901 933.
САЩ неизменно са първи в черния списък по брой заразени (6 514 376) и починали (194 037).
От няколко дни Бразилия е изместена и второто място вече заема Индия с повече от 4 370 000 заразени и с лошата прогноза, че ситуацията в многомилионната държава излиза от контрол.
Във Великобритания предприемат допълнителни мерки за борба с пандемията COVID-19 след увеличаването на случаите особено сред младите хора. От 14 септември 2020-а събирането на повече от шест души ще бъде забранено. Ресторанти, барове и увеселителни заведения ще работят до 22:00 часа. Отново се забраняват посещенията в домовете за възрастни. Премиерът Борис Джонсън заяви, че трябва да действат в този момент, за да предотвратят разпространението на вируса. При първо нарушение глобата е от 100 лири, а при повторно се удвоява като максималният размер, до който може да достигне, е 3200 лири.
Кабинетът на Борис Джонсън полага сериозни усилия за овладяване огнищата на COVID-19. Политиците действат активно, за да не се стигне до затваряне на страната, подобно на първото, което вече определиха като опустошително за икономиката. Болтън е градът с най-висок процент на заболеваемост. В последните дни там се заразяват по над 120 души на 100 000 жители. Особено многобройни са младите хора между 20 и 30 години. Затова рестрикциите бяха въведени в Болтън още на 8 септември. Британското правителство започва и медийна кампания, като разчита англичаните да се вслушат в съветите, но и да спазват стриктно правилата.
Във Франция, където както в повечето от европейските страни, случаите на инфектирани с коронавируса се увеличава, също затегнаха мерките, но там се очаква и решение за намаляване от 14 на 7 дни на времето за карантина. В същото време на 8 септември беше създаден Национален комитет за борба с недостига на храната. Инициативата е на правителството и целта е този неформален орган да подпомага работата между различните институции, които работят активно и се грижат за уязвимите групи в обществото.
Няколко са механизмите за солидарност, които са част от плана за възстановяване, припомни здравният министър Оливие Веран по време на церемонията, на която беше обявено създаването на Комитета. Подкрепа от над 100 000 000 евро е предназначена за организациите, които се борят срещу бедността и които ще кандидатстват с проекти за финансиране. Министерството на земеделието е отделило 30 000 000 евро за инициативата „Прясна кошница“, чиято задача е местните хранителни продукти да станат достъпни за най-уязвимите. 10 000 000 евро са предназначени за създаването на „Солидарни кухни“. За 2020-а френската държава ще отдели 275 000 000 евро за хранителни помощи, което е два пъти повече в сравнение с 2019-а заради кризата COVID-19.
Регистрираните в началото на тази седмица над 3 425 души с положителни тестове за коронавирусна инфекция провокираха израелското правителство да поиска засилване на мерките срещу разпространението на COVID-19 страната. Опитите са да бъде наложен нощен комендантски час и след 19 часа до ранните сутрешни часове хората да не могат да напускат домовете си. Става дума за над 40 населени места и области. Към тези мерки се добавят още и затварянето на малките фирми и учебни заведения както и ограничението за събиране на не повече от 10 души на закрито и до 20 на открито.
Натискът на някои от политическите партии отложи въвеждането на комендантски част, но на днешния 9 септември стана ясно, че кметовете на няколко населени места вече са го въвели. Служителите от общественото здравеопазване в Израел се присъединяват към мнението на хората, които протестират срещу подобни рестрикции, тъй като смятат, че едва ли подобни действия ще бъдат ефективни. Въпреки нарастващия брой на заразени в Израел, тя остава сред страните с най-малък брой жертви на заразата. 1031 са смъртните случаи от началото на пандемията COVID-19.
Подобно затягане на предпазните мерки предприеха и в съседна Турция, където хората с коронавирусна инфекция надминаха 283 270 души. Маските стават задължителни както във всички обществени сгради, така и на открито – по улиците, парковете, градините и плажовете. Единствено вкъщи хората могат да бъдат без маски. В обществения транспорт вече няма да бъдат допускани правостоящи, а след 24 часа не може да се пуска музика в ресторанти, кафенета и заведения за забавление.
На фона на нарастващите случаи на COVID-19 в голяма част от страните и надеждите за скорошна поява на ваксина дойде новината, че „ AstraZeneca“ е спряла третата фаза на изпитанията в САЩ на разработваната от нея ваксина срещу COVID-19. Това е фазата, в която се тества сигурността и ефективността на ваксината. Причината, обявена от британско-шведския фармацевтичен гигант, е появилия се страничен ефект при един от пациентите. Няма информация какъв точно е страничният ефект. От компанията уточняват, че спирането на изпитание е рутинна процедура в случаи на възникнал проблем. Прекъсването на процеса дава възможност за анализ на данните от независима комисия. Ваксината на „ AstraZeneca“ е сред най-напредналите проекти в момента. Тества се върху десетки хиляди доброволци от Великобритания, САЩ, Бразилия и Южна Африка.
Директорите на девет големи фармацевтични и биотехнологични компании поставиха подписите си под обща декларация, в която обявяват, че докато работят по създаването и одобрението на първите ваксини срещу COVID-19, ще се придържат към целостта на научния процес. Общият документ показва, че AstraZeneca, BioNTech, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, Merck, Moderna, Novavax, Pfizer и Sanofi ще осъществяват задачата си като се съобразяват с високите етични стандарти и научните принципи.
В същото време беше дадено началото на най-голямата европейска инициатива за ускорено създаване на терапия в борбата срещу COVID-19. Става дума за учредяването на консорциума CARE (Corona Accelerated R&D in Europe).
CARE ще проучва и разработва терапии за лечение на COVID-19 и други коронавируси, които могат да се превърнат в потенциална заплаха в бъдеще.
Ще подпомага процеса на ускоряване на изследователската и развойна дейност като обединява водещи експерти и проекти на 37 екипа от различни академични и нестопански изследователски институции и фармацевтични компании. Голямата задача е откриването на ефективна терапия.
CARE се финансира от ЕС с безвъзмездна програма за дарения на стойност 77 700 000 евро чрез грантова схема и от 11 компании, които са членове на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации и от трима асоциирани партньори на Европейската инициатива за иновативни лекарства чрез безвъзмездна подкрепа. През следващите пет години CARE ще обедини за обща научна и изследователска работа партньори от Белгия, Китай, Франция, Дания, Германия, Нидерландия, Полша, Испания Швейцария, Великобритания и САЩ.
Голямата цел е да бъдат създадени ефективни терапии за борба с пандемията, да се разработят нови лечения и антитела, създадени специално за справяне с вируса SARS-CoV-2.
coronavirus.bg, pixabay.com, rzi-varna.com, kardjali.bgvesti.net, ouest-france.fr, lemonde.fr, coronavirus.jhu.edu
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
Коментари към 167 потвърдени случая на COVID-19, 108 излекувани, 15 починали на 9 септември 2020-а