20 ноември 2020 г.: 3899 са установените случаи на COVID-19 след 10 311 теста или 37,8% от тях положителни
Броят на установените нови случаи на COVID-19 продължава да е висок. Данните от информационния портал показват, че за последните 24 часа те са 3899, което прави 37,8% от направените 10 311 PCR теста.
До момента общият брой на потвърдените случаи у нас е 114 435.
5878 души се лекуват в болниците, от тях 344 са в интензивни отделения.
Излекувани са 847 мъже и жени, а са починали 119.
COVID-19 в България
Пловдив продължава да е областта, в която през последната седмица е с най-висок брой на положителни тестове след столицата. За последното денонощие там са установени нови 360 случая, с които общият брой на хората с COVID-19 в областта става 10 440. Двама лекари стажанти от Пловдив и един от Варна и студенти по медицина откликнаха на призива на кмета на община Карлово и директора на болницата. Те ще работят в COVID отделението, а местната администрация ще се погрижи за настаняването им в жилища или ще поеме пътните им разноски.
На 19 ноември лекари и управители на болниците от областта се срещнаха с министъра на здравеопазването, с когото обсъдиха проблемите, пред които са изправени. Министър Ангелов съобщи, че ще бъдат осигурени средствата, нужни за извличането на кръвна плазма в пловдивския Кръвен център, а след януари Центърът ще получи още два апарата. Настоящата апаратура беше дарена от СНЦ „Бизнесът за Пловдив“, а в момента върви инициатива да купуване на шоков фризер за съхраняване на плазмата. За него са нужни 77 000 лв., до момента са събрани 40 000 лв.
Поредното огнище на COVID-19 беше установено в Дома за стари хора в Казанлък. Един от възрастните хора и седем души от персонала са с положителни резултати след направени първо антигенни, а след това и PCR тестове. ОТ РЗИ Стара Загора информират, че на 19 ноември са взели 49 проби. Хората са изолирани. Извършена е пълна дезинфекция на дома.
Другото огнище в областта е в Дома за възрастни с физически увреждания в Стара Загора. До момента PCR тестовете на 8 от домуващите са отчели положителен резултат. Те са изолирани в стаите си. Очакват се резултатите от направен PCR на други 7, чиито антигенни тестове са били положителни. На 20 ноември започват изследванията на персонала. От РЗИ съобщават, че във всички помещения е направена пълна дезинфекция.
Ръководството на община Мъглиж забрани масовите прояви в читалища, пенсионерски клубове и на открито. Целта е да бъде ограничено разпространението на заразата.
За последното денонощие в Стара Загора са отчетени 195 новозаразени, с които общият им брой става 4429 души от началото на пандемията.
Областният щаб във Велико Търново реши, че в областта е невъзможно да има болница, която да лекува единствено COVID-19. Всички лечебни заведения от областта са изразили становище, че не могат да бъдат болници само за коронавирусна инфекция. Областната болница е единствената, която има условия, но в момента седем от отделенията й са с болни от COVID-19. Областният управител проф. Любомира Попова заяви, че изискването на здравния министър е неизпълнимо.
Почти 400 на 100 000 души е заболеваемостта във Велико Търново. Данните от информационния портал показват, че днес с положителни проби са 62 души. От областния щаб взеха решение от 20 ноември да затворят пенсионерски клубове и да бъдат преустановени репетициите и изявите на танцови, музикални и певчески клубове, както още читалища и школи по йога, пилатес и аеробика.
В Дома за възрастни „Венета Ботева“ ситуацията продължава да е тежка. С положителни проби са 30 от всички 130, настанен в него, а от 58 служители 12 са с COVID-19. В болница са настанени четирима от възрастните хора, двама са починали.
В болницата в Свищов са обособени едно триажно и други две отделения за хора с коронавирусна инфекция. Освен проф. Михайлов и д-р Тимчев, депутатите от левицата, които помагат пети ден на колегите си, още двама лекари стажанти ще работят в МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“, така постепенно кадровата криза започва да намира решение. 68 са заразените медицински служители от областта.
152 са новите случаи в Русе за последното денонощие. Областният щаб реши, че в областта е невъзможно да бъде обособена болница единствено за лечение на пациенти с COVID-19. Основната причина е в липсата на медицински персонал. В момента областта разполага с 329 легла, но лекуват 405 души. Заместник-областният управител Свилен Иванов заяви, че нито една от двете университетски болници в областта не може да се обособи само за лечение на хората, заразени с вируса SARS-CoV-2.
Огнище на коронавирусна инфекция беше открито и в Дома за стари хора в Ямбол. От направени 170 антигенни теста има 60 положителни проби на възрастните хора и 7 на персонала. На всички тях се правят PCR тестове. Предприети са нужните мерки и са определени местата за изолация, ако PCR тестовете са положителни. На 20 ноември ще тестват и 24 от домуващите и 20 души от персонала на Дома за стари хора в село Болярско, община Тунджа. Двама от възрастните вече са с установена инфекция и са изолирани, съобщават от РЗИ.
На този етап няма нужда от създаването на болница, която да поеме само хората с COVID-19, е решението на Областния медицински съвет. Областният управител коментира, че причината е и в спецификата на областната болница и във факта, че единствено МБАЛ „Св. Пантелеймон“ поема спешните случаи. Изводът е, че на този етап системата работи добре. Всяка болница поема и болни с коронавирусна инфекция. Ако ситуацията се усложни в „Св. Пантелеймон“ може да бъде открито още едно отделение след реорганизация на отделението „Уши, нос, гърло“. Щабът обсъди и ситуацията в социалните домове и препоръча засилване на мерките и осигуряване на персонал, където е необходимо. За последното денонощие в област Ямбол са установени 61 нови случая.
Междувременно на 20 ноември 2020-а Народното събрание одобри промените в Закона за здравето. 106 депутати гласуваха „за“, четирима бяха „против“, а 54 „въздържали“. Промените бяха внесени от ГЕРБ и според тях уведомяването и поставянето под карантина ще става по телефон, чрез SMS или по електронната поща. Мотивът е, че по този начин ще се облекчи работата на екипите в регионалните здравни инспекции.
Според друга от промените по време на извънредно положение или обстановка здравният министър ще има правомощия да налага забрана за износ на лекарства.
Предвижда се да отпадне и задължително лечение в болница на хората с COVID-19. Заразените ще бъдат карантинирани по предписание на директора на Здравната инспекция в съответната област. Продължителността ще бъде определена със заповед на здравния министър и по предложение на главния държавен инспектор. Контактните лица нямат право да откажат тестване или поставяне под карантина.
Според вносителя Даниела Дариткова предложенията целят противоепидемичните мерки да бъдат прецизирани.
COVID-19 по света
Заразените в света надхвърлиха 57 000 000 души. Данните на Университета „Джонс Хопкинс“ показват, че оздравели са 36 633 099 души, а починалите са 1 361 936.
В Индия заразените са вече над 9 000 000, а в Бразилия са 5 981 767. С над 2 000 000 души с вируса SARS-CoV-2 са Франция и Русия, а с над един милион Испания, Великобритания, Аржентина, Италия, Колумбия и Мексико. В същото време Северна Корея и Туркменистан са държавите, в които няма нито един заразен с коронавирусна инфекция.
Във Франция обявиха, че пикът на втората вълна в страната е преминал. От Общественото здравеопазване призоваха французите да продължават да спазват мерките превантивно. Според здравната агенция настоящите резултати показват явно намаляване на всички показатели. То е по-силно изразено в първите области, в които беше въведен комендантски час. Десет дни след въвеждането на строгите мерки тенденцията започва да се обръща.
На 17 октомври бяха наложени първите ограничителни мерки в Париж, Лион и Марсилия, а на 24 октомври в други градове. От 30 октомври цяла Франция беше затворена. От 9 до 15 ноември се наблюдава спад едновременно при потвърдените случаи на заразени с 40%, на хоспитализациите с 13% и на приема в интензивните отделения с 9%. Броят на новите случаи, който в седмицата от 9 ноември до 15 ноември, е 182 783, а седмицата преди това са били 305 135.
„Тези обнадеждаващи резултати не трябва да ни карат да забравяме, че докато чакаме лечение и ваксини, единственото средство да забавим епидемията и да намалим смъртността и въздействието й върху здравната система е да бъдат спазвани наложените мерки“, призоваха от Агенцията по обществено здраве. Подобен беше призивът на здравния министър Оливие Веран на 19 ноември вечерта.
„Ограниченията не са приключили и не бива да се разхлабват въпреки спада през последните дни. Ние трябва да продължим усилията си толкова дълго, колкото е необходимо.
От своя страна, председателят на научния съвет проф. Жан-Франсоа Делфреси, заяви, че вижда изход в тунела. Специалистът по инфекциозни болести също призова французите да се съобразяват с мерките и подчерта, че данните показват, че в момента „сме на върха или твърде близо до него в някои райони“. Втората вълна дойде по-рано, но е трайна и подчерта, че тя едва ли ще приключи до края на декември. Проф. Делфреси изрази резерви по отношение на задължителната ваксинация.
Над 200 000 са новите случаи в САЩ за последните 24 часа. Според здравните власти епидемията е в експоненциална фаза. В Калифорния въвеждат вечерен час от 21 ноември до 21 декември 2020-а. Новите мерки забраняват движението навън от 22:00 часа до 5:00 часа сутринта. Ограниченията се налага, тъй като увеличаването на новите случаи е с 50%, а здравната система е подложена на силен натиск.
В същото време новоизбраният президент на страната Джо Байдън отхвърли варианта за карантина и ограничения в цялата страна.
Долната камара на чешкия парламент удължи извънредното положение до 12 декември. Здравният министър Ян Блатни е категоричен, че така ще бъдат в състояние да контролират разпространението на заразата. В момента в Чехия не работят учебните заведения, ресторантите, клубовете, повечето от магазините, спортните съоръжения и културните институции. Държавната администрация работи дистанционно. Носенето на маски на открито и закрито е задължително, а от 21:00 часа до 5:00 часа сутринта е забранено движението навън.
Парламентът на Португалия одобри в страната да бъде въведено отново извънредно положение от 24 ноември до 8 декември. То предвижда различни мерки в общините в зависимост от ситуацията и степента на риска във всяка една.
От китайската фармацевтична компания „Sinopharm“ съобщиха, че са поставени ваксини против COVID-19 на почти 1 000 000 души. От компанията не са предоставили клинични данни, които показват доколко е ефективна ваксината им. Ваксинирането стана възможно, след като през лятото Китай разреши то да бъде извършвано с ваксини, които все още не са одобрени, за спешни случаи като хора, на които се налага да заминат в чужбина и на лекари, сестри, санитари и болногледачи. От „Sinopharm“ съобщиха, че тъй като в Китай има много малък брой хора с COVID-19, клиничните изпитвания във Фаза 3 на двете им ваксини се провеждат в десет страни, сред които Обединените арабски емирства, Перу, Египет, Аржентина и Йордания.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи, че ЕК е сключила пет рамкови споразумения с производители на бъдещи ваксини и предстои сключването на още един договор. Тя заяви, че вероятно ваксините на Пфайзер и Бионтех и на Модерна могат да получат разрешение за употреба на европейския пазар до средата на декември.
СЗО препоръча антивирусният препарат „Ремдесивир“ да не се използва за лечението на хоспитализираните с COVID-19 пациенти. Аргументите на експертите са, че няма доказателства лекарството да намалява смъртността или времето за възстановяване.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, dnesbg.com, pbnovini.com, rzi-starazagora.org, tvn.bg, dunavmost.com,yambol.government.bg, lefigaro.fr, publico.pt, lemonde.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 20 ноември 2020 г.: 3899 са установените случаи на COVID-19 след 10 311 теста или 37,8% от тях положителни