21 октомври 2020 г.: 1336 нови случая на COVID-19 след направени 11 505 PCR теста
Броят на установените нови случаи на COVID-19 продължава да расте. Те са 1336 за последното денонощие след направени 11 505 PCR теста, което означава, че 11,6% от всички изследвани са положителни.
Общият брой на заразените надмина 31 800 души. Расте и броят на хората, настанени в болници, те са 1633, от които 93 са в интензивните отделения.
261 са излекуваните за последните 24 часа, а битката с вируса загубиха 11 души.
Увеличават се и заразените медицински служители – 60 и общо до момента 1682.
Видин е единствената област, в която няма хора с положителни проби, а по един са установени в областите Добрич и Смолян.
За сметка на това в столицата са 523, в Пловдив са 135, в Бургас – 78, Благоевград -69, Варна -68, Стара Загора – 67.
COVID-19 в България
Благоевград продължава да е в червената зона. Новите случаи за последното денонощие са 69, а общият брой на заразените в областта е 2846. Увеличават се и заразените медицински специалисти. Под карантина са хирурзите от частната болница „Пулс“, а отделението е затворено. Заразени има и в отделението по кардиология. Общо 15 пациенти с COVID-19 се лекуват в болницата.
Кметът на Петрич събира на извънредно заседание на 22 октомври Общинския щаб, чийто председател е, за да бъдат обсъдени предложенията за отмяна на всички прояви, свързани с отбелязването на няколко исторически за града годишнини. Другата тема е за забраната на масови семейни тържества на закрито.
На фона на нарастващия брой заразени в областта от РЗИ съобщиха, че на днешния 21 октомври няма да издават направления за PCR тестове, тъй като е изчерпан лимитът. Това ще стане възможно на 22 октомври. Уточнението е, че могат да бъдат издавани до 30 направления дневно.
Местната администрация в Благоевград призова хората към отговорност и спазване на мерките, както и да плащат сметките си онлайн, ако имат възможност.
Кметът на Кюстендил изрази притеснението си от факта, че броят на заразените нараства стремително. На пресконференция преди ден Петър Паунов заяви, че ситуацията трябва да бъде овладяна. Засилен е контролът за спазването на мерките на всички обществени места и в големите търговски вериги. Забранен е достъпът на родители и близки в закритите помещения на стадио „Осогово“, където могат да влизат единствено децата и техните треньори, като спазват стриктно мерките. 12 са новите случаи в Кюстендил, с тях общият брой на заразените става 688.
Две отделения в болница в Девин затвориха временно. Неврологичното и хирургичното отделения няма да работят, тъй като двама лекари и три медицински сестри са с COVID-19. Пациентите ще бъдат настанени в други отделения. Липсата на лекари и сестри създава сериозен проблем за девинската болница, но проблемът не е от днес. Все по-намаляващият персонал е един от най-големите проблеми, но той е особено тежък за лечебните заведения в малките населени места. В отделенията е извършена пълна дезинфекция.
Въпреки че за последното денонощие има установен само един случай на заразен, област Смолян продължава да води в черния списък по смъртност на хората с COVID-19. Последната седмица са диагностицирани 62 души, от които 26 са излекувани, а 8 са починали. 42 мъже и жени се лекуват в смолянската болница, 8 в МБАЛ – Мадан, 6 в златоградската, трима в Девин. Областният управител съобщи, че Смолян е в оранжевата зона с високо ниво на заболеваемост. Директорът на РЗИ, д-р Мими Кубатева, коментира, че седмичният ръст на заболеваемостта от COVID-19 е 44% и подчерта, че въведените до момента мерки трябва да бъдат преосмислени. Нови мерки ще бъдат предложение на заседанието на Щаба следващата седмица.
67 нови случая на заразени са регистрирани в Стара Загора, с тях общият брой на хората с COVID-19 областта е 1205. Областта вече е в червената зона. От РЗИ съобщават, че дифузното разпространение на инфекцията нараства. Сред новите случаи са по един ученик от 12 клас от Езиковата гимназия „Ромен Ролан“ и спортното училище „Тодор Каблешков“ в областния център, четвъртокласник от ОУ „Никола Вапцаров“ в Казанлък, Преподавател от Средно училище „Гео Милев“ в Раднево и учителка от детската градина „Незабравка“ в село Братя Даскалови. Паралелките в училищата и групата от детската градина са под карантина, във всички училища е извършена крайна дезинфекция. С положителен тест са педиатър и социален работник от дирекцията „Социално подпомагане“ в Чирпан, които са настанени в болница.
От РЗИ отново призоваха хората в областта да бъдат отговорни към себе си и околните и да спазват правилата. От
Университетската болница „Проф. Стоян Киркович“ съобщиха, че две жени, заразени с COVID-19, са родили по естествен начин в Клиниката по акушерство и гинекология. Новородените са с отрицателни тестове. Майките се възстановяват успешно, съобщават от Клиниката и напомнят, че световният опит показва, че коронавирусната инфекция не се предава от майката на плода, което се е потвърдило и в двата случая.
58 души се лекуват в Университетската болница, в реанимацията са настанени седем, от които в тежко състояние и интубирани са трима.
Случаите в Хасково са 18, а сред тях има две медицински сестри и общопрактикуващ лекар, които се лекуват в домашни условия. До момента 420 са заразените в областта. В болници са настанени 31, а на домашно лечение са 120. Започваме да изпитваме трудност, признава директорът на МБАЛ- Хасково д-р Георги Гелов. Той информира още, че са отворили допълнителен сектор към вътрешно отделение с 13 легла, който ще служи като филтър до излизането на резултатите от тестовете.
В София увеличиха броя на болниците, които ще лекуват болни от COVID-19. По 10 нови легла има в МБАЛ „Доверие“ и МБАЛ „Вита“. С тях общият брой на леглата в столицата става 484.
26 са установените новозаразени в Плевен, показват данните на информационната система. От РЗИ отчитат увеличаване на случаите на хора с положителни тестове няколко пъти. Нараства и броя на нуждаещите се от хоспитализация. За времето от 12 октомври до 18 октомври с COVID-19 са регистрирани 115 души. Заразени са трима учители и 13 ученици, под карантина в областта са осем паралелки. През следващите две седмици студентите от Медицинския университет ще се обучават дистанционно, е решението на ръководството на висшето училище, тъй като има десет заразени студенти. От началото на март до момента заразените медицински служители са 98, а от началото на октомври те са 25. От щаба бяха категорични, че контролът по прилагането на мерките в областта е стриктен и ще се засили.
Домът за стари хора в новозагорското село Баня е поредното огнище на заразата. Потвърдени са пет случая на COVID-19. Всички са на хора от персонала. Заразените са медицинска сестра, двама санитари, работник в кухнята и общ работник. Те са изолирани в домовете си, а контактните са поставени под карантина. Продължава епидемиологичното проучване в дома. С положителна проба е и учител от Нова Загора, който се лекува в дома си.
В област Сливен новите случаи днес са 27. Под карантина в момента са 737. В болниици се лекуват 51 души.
Областите в червената зона, която е критична, тъй като става дума за над 120 заразени на 100 000 души, са вече осем. Към София-град, Габрово, Шумен, Сливен, Благоевград и Търговище, от днес се добавят Стара Загора и Монтана.
Между 60 и 119 заразени на 100 000 има в 12 области в страната.
Област Видин, където ситуацията беше критична през пролетта, сега е единствената област с под 20 заразени на 100 000 души и е в зелената зона.
COVID-19 по света
Над 40 865 021 са заразените в света показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“, жертвите на COVID-19 в света надхвърлят 1 115 000 души.
В Европа случаите растат всеки ден, а предприетите от правителствата мерки са насочени към възможността да ограничат доколкото това е възможно разпространението на заразата. Както коментират днес в редакционна статия, посветена на COVID-19, във френския вестник „Le Monde”, очевидно нито една от страните в Европейския съюз не е намерила идеалната формула за справяне със ситуацията.
След първото и повсеместно затваряне, довело до икономически срив, загуба на работни места и безработица, по време на сегашната втора вълна на пандемията управляващите правят опити за по-фин баланс между мерки, достатъчно ефективни, за да се забави процесът на заразяване и нуждата от максималното запазване на икономическата активност. Европейските лидери многократно посочват, че не бива да се допуска пълно затваряне на страните им за втори път, тъй като имат примера за опустошителното въздействие на първото, което освен икономическо, беше и социално, и здравно.
Същото важи и за затварянето на училища и университети. От СЗО, през премиери, президенти и политици до авторитетни учени, писатели и университетски преподаватели всички предупреждават, че затварянето на училищата ще доведе до образователния крах на цяло поколение. Светът не може да си позволи това.
Всичко това кара управляващите в различните страни да бъдат особено предпазливи в налагането на ограничения. В случаите, когато това е задължително, те призовават хората за разбиране и обединение в името на битката с вируса и на съхранението на здравето и живота им. Не на последно място държавите от ЕС разбраха, че на втората вълна може да се устои и ако сътрудничеството, помощта и общите действия са част от плана за справяне с пандемията. Истината е, че все още координацията между страните е недостатъчна.
СЗО продължава да определя ситуацията в Европа като крайно тревожна. Нито една страна на Стария континент не е пощадена. Данните показват, че дневно инфекциите в европейските страни са повече отколкото в Индия, Бразилия и САЩ, които са първи в негативния списък по брой заразени и по смъртни случаи.
Във Франция все по-често се чуват гласове за възможността от налагането на карантина и ограничения в цялата страна, а не само в девет от най-големите градове. Броят на французите, настанени в реанимациите, надмина 2000. Болниците алармират, че идва моментът, в който ресурсите им ще свършат, както ще свършат и възможностите им да правят преустройства в сградите и да намират още легла. Според голяма част от експертите в сферата на общественото здраве ситуацията може да се промени от заплахата за икономически колапс. Бъдещата несигурност е в състояние да накара французите да бъдат по-стриктни, а управляващите да действат по-целенасочено.
Здравните власти в Белгия взеха решение, че тестове ще се правят на хората със симптоми и на тези, за които има основания да се смята, че могат да са носители на вирус. Решението е провокирано от както специалистите, които да правят изследванията, така и техника. Иначе страната разполага с нужните за тестовете реактиви. Нараства броя на заразените както и на хоспитализираните. В много от болниците отлагат операциите, които не са спешни и приема на пациенти с други заболявания.
Нови 10 040 души с COVID-19 установиха на днешния 21 октомври в Полша. Притеснени от бързо увеличаващия се брой на заразените управляващите взеха решение да изградят полева болница във Варшава само за болни от коронавирусна инфекция. Вероятно подобна болница, която ще се помещава в спортната зала на Медицинския университет, ще бъде изградена и в град Бялисток.
15 700 са заразените в Русия за последното денонощие, а общият им брой надмина 1 447 300 души. От днес в района на Москва действат нови ограничения. Забранено е провеждането на спортни, развлекателни и културни събития. Спортните състезания са без публика. Затварят музеите, отменят всички екскурзии. В големите търговски центрове и заведенията за хранене задължително ще измерват температурата на посетителите. От руското здравно министерство смятат, че сега здравната система е по-добре подготвена да се справи с пандемията в сравнение с началните месеци, но не трябва да има отпускане.
mh.government.bg,coronavirus.bg, pixabay.com, struma.com, infomreja.bg, smolyannews.com, haskovo.net, stolica.bg, posoki.com, pleven-oblast.bg, rzi-starazagora.org, rzi-sliven.or, coronavirus.jhu.edu, rfi.fr, lemonde.fr, polsatnews.pl, стопкоронавирус.рф
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 21 октомври 2020 г.: 1336 нови случая на COVID-19 след направени 11 505 PCR теста