26 нови случая на COVID-19 при направени 1470 теста на 31 август 2020-а

След направени 1470 теста през последното денонощие има установени 26 нови случая на COVID-19 у нас.
Общо 16 190 са до момента потвърдените случаи на заразени. 60 са излекуваните, а осем починалите.
В сравнение със събота и неделя се наблюдава сериозен спад на заболелите. На 29 август 2020-а случаите са 157, а на 30 август – 99.
До момента 880 са представителите на медицинското съсловие, заразени с коронавирусна инфекция.
Данните от информационния портал показват, че най-голям е броят на хората с COVID-19 на възраст между 50 и 59 години – 3022, следват ги мъжете и жените от групата на 40-49-годишните – 2900.
2604 са заразените на възраст 30-39 години, а 2434 – на възраст 60-69 години. 1352 са заболелите от 70 до 79 години, а 506 – от 80 до 89.
1970 са тези от 20 до 29 години, а 1344 – от 0 до 19.
19 са областите, в които няма установен нито един случай на COVID-19 да последното денонощие.
COVID-19 в България
21 са хората с COVID-19 в поредното огнище на заразата, избухнало в Дома за хора с увреждания в село Джурково, община Лъки. Петима от тях са от персонала на дома. Според областния управител на Пловдив ситуацията се следи стриктно и е под контрол. Под карантина е целият персонал. Трима от хората с увреждания са в по-тежко състояние и са настанени в пловдивска болница, останалите се чувстват по-добре и за тях се полагат необходимите грижи.
Междувременно от Окръжната прокуратура в Пловдив започнаха проверка заедно с РЗИ и Икономическата полиция, за да установят дали в Дома в Джурково се спазват противоепидемичните мерки и дали са предприети всички действия за недопускане на заразата.
Със своя заповед от 29 август 2020-а кметът на Община Белица обяви днешния 31 август 2020-а за ден на траур в памет на д-р Муса Вакльов и д-р Емил Вакльов, които загубиха битката с COVID-19. И двамата медици са били и общински съветници в различни периоди в ОбС в Белица. В същото време кметът Радослав Ревански съобщи, че ще предложи на здравните власти поне за една седмица да бъдат затворени шивашките цехове. Причината е в големия брой на заразени. Над 1000 души работят в тях, а това е голяма концентрация на хора на едно място, което крие сериозни рискове.
В Дома за възрастни хора „Възраждане“ в Русе, който се превърна в едно от огнищата на COVID-19 със заразени 86 мъже и жени, вече са излекувани 68. От 10-те души от персонала излекуваните са 9.
В края на миналата седмица Областният кризисен щаб в Шумен реши, че при посещението на пазарите в областта е задължително да се носи маска. Нужно е да бъдат спазвани стриктно противоепидемичните мерки, за да не се допусне разрастване на заразата. Областният управител на Шумен съобщи, че ще бъде засилен контролът по спазването им. В същото време кметовете на общините са изразили притеснението си от факта, че срещат трудности да ограничат масовите събирания, а хората не спазват изискването за носене на маски на обществени места. 272 са заразените до момента в Шумен, а единствената община, в която няма нито един случай на COVID-19 е Смядово.
Ваксината срещу COVID-19 няма да бъде задължителна, но ще е безплатна за всеки, който поиска да се имунизира, каза по време на посещението си в Стара Загора в края на миналата седмица министър Костадин Ангелов. Той поясни, че страната ни е заявила над 2 000 000 ваксини, които ще бъдат за представителите на най-уязвимите групи. Това са хората над 65 години, тези с хронични заболявания и всички, които са на първа линия. Министър Ангелов беше категоричен, че до момента няма постъпили документи в ИАЛ за клинични изпитвания на ваксина.
Здравният министър заяви, че е силно впечатлен от много добрата организация и координацията между различните институции в областта. 17 души са настанени в Университетската болница „Проф. Д-р Стоян Киркович“, където има условия за разкриването на още над 140 легла. Отделения за лечението на хора с коронавирус има още в МБАЛ „Тракия“ и в казанлъшката болница. До момента броят на заразените в областта е 429.
COVID-19 по света
25 393 345 са установените случаи на COVID-19 в света показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. 850 667 са починалите, над 17 497 000 са оздравелите.
САЩ продължава да бъде най-пострадалата от епидемията страна с 6 173 328 установени случаи на инфекцията и 187 225 починали.
Ден преди началото на учебната година във Франция стана ясно, че над 900 000 преподаватели ще влязат в класните стани притеснени и демотивирани. Основната причина за тревогата им е свързана с разпространението на COVID-19 и възможността да се заразят.
Според правилата маските за всички ученици на възраст над 11 години са задължителни. Проучванията показват, че вероятността училищата да се превърнат в огнища на заразата е твърде малка. Учените твърдят още, че случаите, в които инфекцията се предава между деца или от дете към възрастен, са минимални. Здравните власти са категорични, че редовната дезинфекция на класните стани и всички помещения, носенето на маски и спазването на правилата, е в основата да не бъде допуснат взрив от новозаразени. В същото време, според управляващите е важно децата да се върнат в училище и да водят нормален живот.
В Русия до момента са установени 995 319 случая на COVID-19 при направени над 36 600 000 PCR теста, 809 387 са оздравелите, а 17 176 починалите от инфекцията.
Руското министерство на здравеопазването отправи препоръки към родителите, свързани с подготовката на децата за началото на учебната година. Рискът от заразяване с COVID-19 продължава да съществува и затова е добре родителите да разговарят затова с децата си, да им обяснят колко важни са превантивните мерки и как трябва да спазват правилата за лична хигиена. Важен е и личният пример, което означава родителят да бъде с маска и ръкавици, да поддържа социална дистанция. През първите две седмици от старта на учебната година ще има повече медицински специалисти в училищата, за да бъде изработени всички механизми. Децата, които имат признаци за инфекциозни заболявания, няма да бъдат допускани в училище. Министърът на здравеопазването Михаил Мурашко съобщи, че през тази година децата няма да бъдат имунизирани с ваксина срещу COVID-19. Едва след като получат пълна картина за ефекта върху тялото на детето, едва тогава ще се помисли и за ваксинация. Ваксинирани обаче ще бъдат учителите и здравните работници като първо това ще се случи с по-възрастните. Той посъветва още родителите на деца, страдащи от диабет, хронични заболявания и наднормено тегло да се консултират с личните лекари, преди да ги изпратят на училище. Здравното министерство е подготвило насоки и санитарни правила за училищата. Новото тази година е, че за учениците от началните класове е осигурена здравословна и безплатна храна.
Експертът от СЗО Сумя Суминатан заяви преди дни, че най-добрият начин да се постигне имунитет е ваксинацията, покритието от която в световен мащаб трябва да бъде до 70%. Това е и най-ефективният начин и за предпазване.
В същото време, водещи експерти предупреждават, че бързането да се появи ваксина, може да влоши кризата. Проф. Ричард Пето е един от тях. Той заявява, че ако първата ваксина има ниско ниво на ефективност, това може да създаде сериозни проблеми. Затова, както той, така и мнозина други инфекционисти и вирусолози смятат, че бързането няма да е от полза. Работещ вариант е ваксина, която притежава нужната ефективност, високи качество и нива на безопасност, за да бъде в състояние да предпази, а и да бъде отправна точка за стандарт, по който ще бъдат оценявани всички след нея.
Във Великобритания, където не само затегнаха мерките, но и повишиха санкциите при неспазването им, беше наложена и първата глоба от 10 000 паунда. Получиха я организатори на нелегално събиране на хора в Южен Уелс, в което се включиха над 3000 души. По време на провелия се протест срещу расизма, в който участваха около четиристотин души, бяха арестувани двама от протестиращите, тъй като не са спазили необходимата дистанция.
coronavirus.bg, pixabay.com, mh.government.bg, obshtinabelitsa.com, dunavmost.com, plovdiv-online.com, coronavirus.jhu.edu, lefigaro.fr, tass.ru, стопкоронавирус.рф, lemonde.f
-
Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
-
Защо COVID-19 води по-често до смърт при пациенти с диабет или сърдечно заболяване
-
БЛС: Да си лекар в България е задача на границата на човешките възможности
-
7 август 2020 г.: 297 нови случая на COVID-19 след направени 6433 PCR теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Защо COVID-19 води по-често до смърт при пациенти с диабет или сърдечно заболяване
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- ОИСР: Кризата COVID-19 засили неравенството и засегна най-уязвимите в обществото
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
- БЛС: Да си лекар в България е задача на границата на човешките възможности
- 31% положителни тестове за COVID-19 и 507 оздравели на 3 ноември 2020-а
- Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- 04 ноември 2020 г.: Броят на новите случаи на COVID-19 за денонощие надхвърли 4000
Коментари към 26 нови случая на COVID-19 при направени 1470 теста на 31 август 2020-а