Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини 3280 нови случая на COVID-19 и 1935 оздравели на 4 декември 2020-а

3280 нови случая на COVID-19 и 1935 оздравели на 4 декември 2020-а

от 04 дек 2020г.
Редактор: Вероника Събова
3280 нови случая на COVID-19 и 1935 оздравели на 4 декември 2020-а - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

През последното денонощие са установени 3280 положителни проби за COVID-19 след направени 9082 PCR теста. Общият брой на случаите на коронавирус у нас от началото на епидемията става 155 193. Това сочат данните на Единния информационен портал.

Активните случаи в страната са 93 549, а пациентите настанени за болнично лечение са 6766. От тях 523 души са в интензивни отделения.

За последните 24 часа оздравелите в цялата страна са 1935 и общо 57 141 от началото на пандемията. Остава висок броят на починалите с установен коронавирус – 156.

Медицинските служители с установен коронавирус през последното денонощие са 205. До момента вирусната инфекция е потвърдена при 6624 от тях.

Най-много случаи са регистрирани в областите София – 550, Бургас – 378, Варна – 359, Пловдив – 321, Велико Търново – 201.

COVID-19 в България

На брифинг на здравните власти министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов представи вече одобреният от МС Национален план за ваксиниране в България. Планът е разработен от специално сформирана работна група, подпомогната от различни специалисти. Използвани са указания и насоки на Световната здравна организация, както и планове на други европейски държави. Националният план е съобразен изцяло с българското здравеопазване.

Фази за ваксиниране на българските граждани:

  • Първа фаза – медицински персонал на лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти и помощник фармацевти - 243 600 души.
  • Втора фаза – педагогически персонал, потребители и служители на заведения за социални услуги, служители на норки – 112 080 лица.
  • Трета фаза – служители, участващи в поддържането на основни дейности за обществения живот. Броят на лицата, подлежащи на ваксинация, ще бъде определен със списъци, изготвени от РЗИ.
  • Четвърта фаза – възрастни хора на и над 65-годишна възраст и лица с придружаващи заболявания – 1 800 000.
  • Пета фаза – уязвими групи от населението с висок епидемиологичен риск от заразяване, свързан с начина им на живот.

Държавата ще е разделена на шест района, а не на седем, както беше упоменато по-рано тази седмица. За район 1 отговаря РЗИ-Враца (Видин, Монтана, Враца), район 2 – РЗИ-Велико Търново (Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе), район 3 – РЗИ-Варна (Силистра, Добрич, Разград, Търговище, Варна, Шумен), район 4 – Столична РЗИ (София – град, София – област, Благоевград, Кюстендил, Перник), район 5 – РЗИ-Пловдив (Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Смолян, Кърджали, Хасково), район 6 – РЗИ-Бургас (Сливен, Ямбол, Бургас).

Здравният министър отново напомни, че ваксинирането е напълно доброволно и ще бъде извършвано само след попълване на бланка за информирано съгласие.

По отношение на логистиката здравният министър обясни, че за лицата, включени в първа фаза, ваксините ще бъдат предоставени на лечебните заведения. Имунизацията ще се осъществява на база списъци, включващи хората, които желаят да си поставят ваксина. Специалистите от извънболничната и доболничната помощ, фармацевтите и денталните лекари могат да бъдат ваксинирани от общопрактикуващите лекари.

Очаква се също изграждането на мобилни екипи, които да покриват изцяло нуждите на страната, което ще помогне ваксините да достигат до българското население, желаещо да се имунизира срещу COVID-19.

Национален план за ваксиниране срещу COVID-19 в Република България

Министерство на здравеопазването

По последни данни, представени от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, България е на 12 място по заболеваемост и на първо по смъртност сред държавите в Европейския съюз.

През последната седмица се наблюдава лек спад в процента на положителните проби за COVID-19 у нас. Към момента обаче още няма намаление на хоспитализациите в страната, въпреки че за последните 7 дни са излекувани 12 266 души. Към момента 51 процента от леглата, предназначени за пациенти без усложнения, са заети. 40% пък е заетостта на интензивните легла в лечебните заведения в страната. Най-много заети легла има в болниците в областите Шумен и Ямбол.

Лицата с положителен резултат от бърз антигенен тест, направен от оторизиран изпълнител на медицинска помощ, ще имат възможност на направление за PCR тест. Това е упоменато в договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицински дейности между НЗОК и БЛС за 2020-2022 година, подписан в четвъртък (3 декември).

Кръвна плазма от пациенти, преболедували COVID-19, ще се набира вече и в Кърджали. Кръводаряването ще се осъществява в Центъра по трансфузионна хематология към областната болница два дни в седмицата. Кръвта ще бъде превозвана до Пловдив, където ще бъде обработвана и отново връщана за нуждите на Центъра.

През последното денонощие на територията на област Кърджали са регистрирани 11 нови случая на коронавирус, с което общият брой става 1453.

В Дома за стари хора в Сливен са регистрирани шест случая на COVID-19. Инфектирани са двама домуващи и четирима души от персонала на социалното заведение. Болните, живущи в дома, са изолирани, а заразеният персонал е на домашно лечение под наблюдение на личните лекари.

От Областния кризисен щаб съобщават, че сливенската болница „Д-р Иван Селимински“ търси общи работници и санитари. Одобрените ще преминат през обучение, след което ще бъдат включени в работния процес в различните отделения на лечебното заведение. Назначените, работещи в COVID отделението, ще получават и предвидените от държавата възнаграждения за работещите на първа линия.

Кампанията за кръводаряване от лица, преболедували COVID-19, продължава. Дарената кръв се изпраща до Стара Загора за извличане на плазма.

Броят на новите случаи за последното денонощие в Сливен е 98 души.

Търсят се варианти за командироване на лекари в Спешното отделение на многопрофилната болница в Пазарджик. Причината е критичният недостиг на здрав персонал, което може да доведе до преустановяване на работата на единствената триажна зона в региона. Графикът на спешните медици за месец декември все още е непопълнен, тъй като липсва персонал. В момента се търси възможност за командироване на медицински лица от останалите лечебни заведения в региона, които да подпомогнат дейността на Спешното отделение. През изминалите 24 часа през отделението са преминали 80 души със симптоми на COVID-19.

COVID-19 по света

Към 3 декември 2020 г. са установени 64 455 619 случая на коронавирусна инфекция в световен мащаб, включително 1 495 430 смъртни случая.

До 14 декември се удължават строгите ограничения в Гърция. Възстановяването на заведенията и учебните заведения се отлага за началото на следващата година. Въпреки наложената строга карантина, която е в сила вече повече от месец, в Северна Гърция се наблюдава взрив на заразените с COVID-19. В лечебните заведения в северните райони на страната се наблюдава недостиг на медицински служители, което доведе до доброволно прехвърляне на лекари от по-леко засегнатите южни райони. В същото време всички депутати с медицинско образование работят без заплащане в болниците.

До края на тази година се очаква Гърция да получи първата доставка на ваксини и да започне ваксиниране на уязвимите групи.

Във Великобритания пристигна първата доставка на ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer” и “BioNTech”. Дозите са складирани на безопасно място, откъдето ще бъдат разпределени по лечебните заведения в цялата страна. Доставката включва 40 милиона дози, които ще бъдат достатъчни за ваксинирането на 20 милиона души от населението на Великобритания.

Начело на списъка с лицата, приоритетни за получаване на ваксината, са възрастните хора и служителите в домовете за социални грижи. Следват хората над 80-годишна възраст и медицинските служите, работещи на първа линия в борбата с COVID-19. Първоначално ваксините ще се поставят в лечебните заведения, тъй като на този етап само те разполагат с необходимите хладилници за складирането на дозите.

След период на строга карантина в Ирландия отварят врати кафенетата, ресторантите, кръчмите и заведенията към хотелите, в които се сервира храна. Пъбовете също ще бъдат отворени, но при спазване на строги правила. Престоят на клиентите трябва да е максимум час и 45 минути, а на една маса могат да се събират най-много шестима души. Кръчмите, които предлагат единствено напитки, ще работят с поръчки за вкъщи. Ирландското правителство планира въвеждането на още облекчения в периода преди Коледа, като целта е населението да посрещне спокойно празниците.

 

Очаквайте подробности.

Източник:

coronavirus.bg, mh.government.bg, pz-info.com, nova.bg, bnr.bg, reuters.com, freepik.com

Още по темата:
  • БАПЗГ: Вземете правилни решения сега, за да ни има и утре! БАПЗГ: Вземете правилни решения сега, за да ни има и утре!
  • 20 ноември 2020 г.: 3899 са установените случаи на COVID-19 след 10 311 теста или 37,8% от тях положителни 20 ноември 2020 г.: 3899 са установените случаи на COVID-19 след 10 311 теста или 37,8% от тях положителни
  • 497 нови случая на COVID-19 и 1963 оздравели на 14 декември 2020-а 497 нови случая на COVID-19 и 1963 оздравели на 14 декември 2020-а
  • 27 ноември 2020: За пореден ден висок брой на излекуваните от COVID-19 – 2255 27 ноември 2020: За пореден ден висок брой на излекуваните от COVID-19 – 2255
5.0/5 1 оценка

Коментари към 3280 нови случая на COVID-19 и 1935 оздравели на 4 декември 2020-а

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 3280 нови случая на COVID-19 и 1935 оздравели на 4 декември 2020-а
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 10:10
    Коментирайте "3280 нови случая на COVID-19 и 1935 оздравели на 4 декември 2020-а"

НОВИНАТА е свързана към

  • БАПЗГ: Вземете правилни решения сега, за да ни има и утре!
  • Рисковете, които крие съхранението на ваксините срещу COVID-19 на „Moderna“ и „Pfizer“ при много ниска температура
  • 9 ноември 2020 г.: Броят на излекуваните от COVID-19 (603) и новите положителни случаи (675) е почти изравнен
  • Проф. Радостина Александрова: SARS-CoV-2 и COVID-19: десет месеца по-късно
  • 20 ноември 2020 г.: 3899 са установените случаи на COVID-19 след 10 311 теста или 37,8% от тях положителни
  • Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът
  • 24 ноември 2020-а: 1702 излекувани от COVID-19 и 189 починали за последното денонощие
  • 27 ноември 2020: За пореден ден висок брой на излекуваните от COVID-19 – 2255
  • 1573 излекувани и 577 потвърдени нови случаи на 7 декември 2020 г.
  • На 11 декември 2020-а броят на излекуваните (3154) отново надвишава новите случаи с COVID-19 (3075)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1270 дни, 14 часа и 20 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1383 дни, 1 час и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 3 дни, 13 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 3 дни, 13 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 3 дни, 13 часа и 33 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 3 дни, 13 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБЕРОГАСТ перорални капки 50 мл BAYER

ТЕЧЕН САПУН ТЕО АВОКАДО /ПЪЛНИТЕЛ/ 500 мл

ТЕЧЕН САПУН ТЕО ГРЕЙПФРУТ /ПЪЛНИТЕЛ/ 500 мл

СИМПЛИСЕПТ спрей за кожа, разтвор 50 мл

ЛАКТО 4 ФОРС капс. * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОКЛИН МУЛТИ ГИН ЛУБРИКЕЪР 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 16:40:58

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 14:06:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 14:06:09

БИОКЛИН МУЛТИ ГИН ЛУБРИКЕЪР 30 мл

Коментар на: К. от 14 май 2025г. в 14:04:00

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Христова от 14 май 2025г. в 13:53:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival