39,6% са положителните проби на COVID-19 от направените 9946 теста на 19 ноември 2020 г.
3938 са новите случаи на COVID-19 след направени 9946 PCR теста, показват данните на информационния портал. Това прави 39,6% положителни проби.
5629 души се лекуват в болници, от тях 313 са в интензивните отделения.
Излекувани са 944 мъже и жени, а 117 са починали.
В София са установени нови 990 души с положителни тестове, в Пловдив – 39464, във Варна – 259, в Стара Загора – 219, а в Благоевград – 210.
COVID-19 в България
След столицата Пловдив продължава да бъде областта с най-висок брой на установени положителни проби. За последното денонощие са установени нови 464, с които общият брой на хората с COVID-19 става 10 080.
В момента тече проверка от специално създадена от УМБАЛ „Св. Георги“ комисия за двамата мъже, които починаха заради хаос при приема, това каза на 19 ноември 2020-а директорът на лечебното заведение. Проф. Карен Джамбазов заяви, че след края на проверката ще предоставят информацията на прокуратурата. Поискани са писмени обяснения от всички. Той подчерта, че важно да разберат причините, довели до инцидента.
Двамата мъже чакат на стълбите повече от 20 минути, казват близките им. Единият от тях е бил с множество придружаващи заболявания, трябвало е да му се направи хемодиализа. В началото те са били настанени в Инфекциозната клиника.
Общо шестима души са приети в този ден, трима от които са били в много тежко състояние. Мъжете са чакали да дойдат от отделението и да ги качат. Според проф. Джамбазов вероятно забавянето е породено от факта, че това отделение работи с пациенти с COVID-19 едва от три дни.
Отделението по токсикология и професионални заболявания се преустройства, тъй като в Инфекциозното леглата са запълнени. С него общият им брой в болницата става 141, други 20 са интензивни. Директорът на „Св. Георги“ съобщи, че след промяната двама лекари и четири медицински сестри са подали заявления за напускане.
Според проф. Джамбазов вероятно става дума за нещастен случай, защото всички лекари са работили в този момент с тежко болни. Тепърва ще се изяснява как точно се е скъсала връзката и защо се е стигнало до това двама мъже да си отидат по този начин.
В Благоевград, където повече от седмица хората с положителни тестове надвишават ежедневно 200, имат идея за още по-драстични мерки. Тя е на създадената преди дни комисия в Общинския съвет, а предложението е за три седмици да бъдат затворени всички търговски обекти без хранителните магазини, аптеките, бензиностанциите и банките. В опит да привлекат медицински персонал местните общински съветници обмислят и идеята лекари, медицински сестри и лаборанти да имат право на общинско жилище ако работят в Благоевград. Другите идеи са вечерен час до 20 часа за всички ученици и откриването на триажен кабинет.
Добра новина дойде от от Университетската болница „Проф. с-р Стоян Киркович“ в Стара Загора, откъдето съобщиха, че в Клиниката им по анестезиология и интензивно лечение лекуват пациентите, които са в тежко състояние, с високопоточни назални канюли AirVo 2 Optiflow™ Nasal High Flow. Шестте апарата са дарени от различни фирми.
Началникът на Клиниката доц. Георги Арабаджиев обяснява, че това е най-удачното лечение на хората с дихателна недостатъчност, които не могат да постигнат нужните стойности на газообмен чрез обичайните средства за кислородотерапия.
Апаратурата позволява интубацията и механичната вентилация да бъдат отложени. Все още не са изписали пациентите, които лекуват с новата апаратура, но те са в добро състояние. За последното денонощие в областта са отчетени нови 219 души с положителни тестове, с тях общият брой на случаите в областта става 4234.
До дни БЛС и Фармацевтичният съюз ще подготвят указания за общопрактикуващите лекари и фармацевтите. Целта е, когато личните лекари издават рецепта да посочват, че при недостиг на определено лекарство, то може да бъде заменено с генеричен медикамент от фармацевта. Новината дойде след срещата на здравния министър със сдружението на общопрактикуващите лекари, БЛС и Българския фармацевтичен съюз на 18 ноември. По този начин пациентите ще бъдат улеснени и ще получат адекватна грижа.
В България заболеваемостта е 658 на 100 000 души. Тези данни ни поставят на 2 място на Балканите и на 13 в ЕС.
На трето място сме по смъртност в ЕС и на второ на Балканите, съобщи на редовната пресконференция главният здравен инспектор. Доц. Ангел Кунчев беше категоричен, че в настоящия момент трябва да бъде взето решение дали да се спазват действащите мерки или да се премине към по-строги, каквито са наложени в цяла Европа. В противен случаи ще има повече заразени и повече смъртни случаи.
Ситуацията в страната е усложнена, мерките не се спазват, каза от своя страна здравният министър. Проф. Костадин Ангелов беше категоричен, че всичко на което в момента сме свидетели в здравната система, се случва, защото тя не е реформирана. Липсата на реформи през последните две десетилетия доведе до картината, която виждаме всички, каза здравният министър и отново заяви, че сега не е време за това, а за общи и целенасочени действия.
Ако хората не осъзнаят, че трябва да се спазват мерките, а обществото продължава да е разделено, ситуацията ще се усложнява още, подчерта министър Ангелов.
Той съобщи още, че до момента 4330 са медицинските служители с COVID-19 до момента, 31 са починалите медици. Новите случаи са 137, от тях 41 са лекари, 44 медицински сестри, 25 санитари, четирима фелдшери и 23 друг медицински персонал. В същото време министърът изрази мнение, че ако в обществото продължава да бъде насаждано мнението, че българските лекари са безотговорни, няма да стигнем доникъде.
COVID-19 по света
Над 56 000 000 са заразените с COVD-19 в света.
Над 11 500 000 са хората с коронавирусна инфекция в САЩ, в Индия са 8 958 483, в Бразилия 5 945 849. Във Франция и Русия броят им надхвърли 2 000 000 души.
От началото на пандемията до момента във Франция са установени 2 115 717 случая на COVID-19. Здравният министър Оливие Веран заяви на днешния 19 ноември 2020 г., че Франция трябва да се предпази от трета вълна, която ще бъде свързана не толкова със заразата с вируса на SARS-CoV-2, а с психичното здраве на французите. Преди дни генералният директор на здравеопазването в страната Жером Соломон съобщи, че отчитат значително увеличение на депресивните състояния. Те са засегнали два пъти повече хора до средата на ноември в сравнение със септември 2020-а. Според Жером Соломон пикът на заразата е достигнат на 2 ноември и оттогава заболеваемостта спада. „Общите ни усилия вече дават резултат и през последните дни положителните случаи намаляха“, каза той.
Междувременно френските медии съобщиха за първата в страната двойна белодробна трансплантация на пациент с COVID-19. Тя е осъществена в болница „Foch“ в град Сюрен на 1 ноември 2020 г. Пациентът е имал остра дихателна недостатъчност, дихателното му увреждане е било в толкова тежка форма, че почти напълно е унищожило белите му дробове. Преди да постъпи в болницата в Сюрен, специализирана в трансплантациите, мъжът е лекуван в Лил. Проф. Едуард Саж обяснява, че пациентът не е имал шанс за възстановяване ако не се извърши трансплантация. Операцията беше възможна, защото бяха засегнати само белите дробове, при други случаи това би било невъзможно, казва проф. Саж, който допълва, че трансплантацията е била възможна и защото въпреки здравната криза продължава да има донорство на органи.
Япония е в режим на повишена готовност, след регистрираното на над 2000 нови положителни случая. Премиерът Йошихиде Суга съобщи, че в момента не планират нови ограничителни мерки.
От 19 ноември 2020-а училищата в Ню Йорк затварят. Мярката е предпазна, съобщи кметът на мегаполиса. САЩ продължава да е държавата с най-голям брой заразени, а броят на смъртните случаи достигна 250 000 души.
Швейцарското правителство обяви на 18 ноември, че в помощ на болниците, които са претоварени, ангажират армията. Военните ще помагат в логистиката и проследяването на случаите.
Междувременно Европейската комисия представи общи препоръки към държавите членки, които ще позволят въвеждането на бързите антигенни тестове като алтернатива на PCR.
PCR тестът остава златен стандарт, но антигенният също има няколко важни предимства, сред които са обикновено лабораторно оборудване, по-ниски цени, по-бързи резултати, а няма нужда и от високо специализиран персонал. В препоръките се посочва какви антигенни тестове да се използват и в кои случаи да става това както и начините за валидирането и взаимното признаване на резултатите.
Да се използват тестове с над 80 % чувствителност и над 97 % специфичност, за да бъдат резултатите максимално точни. Тестовете трябва да се правят пет дни от началото на симптомите или до 7 дни след контакт с болен от COVID-19. За да бъде намален натискът върху здравните системи е добре антигенните тестове да станат индикатор за прием в болница и при триаж на хора със симптоми, те могат да се използват и при масово тестване на големи групи от хора, съветва Еврокомисията. Дали трябва да има потвърждаване на резултата и от PCR ще решават здравните власти във всяка страна.
От ЕК призоваха държавите да признават взаимно резултатите от тестовете, които правят.
Стана ясно още, че Комисията е подписала споразумение с Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец за 35 500 000 евро. Парите са осигурени от Инструмента за спешна подкрепа и са предназначени за увеличаването капацитета за тестване за COVID-19, с тях ще бъде обучен персонала за вземане на проби и анализ на тестовете чрез мобилно оборудване.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, blagoevgrad.eu, nova.bg, bnt.bg, umbal-kirkovich.org, publico.pt, lefigaro.fr, lemonde.fr
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
Коментари към 39,6% са положителните проби на COVID-19 от направените 9946 теста на 19 ноември 2020 г.