Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове

5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове

от 09 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Масовата ваксинация срещу COVID-19 по света набира скорост и това кара здравни експерти в Австралия да развенчаят някои митове за ваксините, включително как те се отразяват на резултата от коронавирусните тестове.

Заразява ли ме ваксината с коронавирус? Ако се тествам за коронавирус, след като съм се ваксинирал, положителен ли ще бъде резултатът? Препаратът повлиява ли други тестове, на които се подлагам? Трябва ли да се изследвам за COVID-19, ако имам симптоми, но съм се ваксинирал? Ще трябва ли да се тествам отново, дори, след като по-голямата част от населението е ваксинирана?

Учените излагат научни факти, с които да дадат отговор на някои често задавани въпроси по отношение на изследването за наличие на коронавирусна инфекция.

1. Ще се заразя ли с COVID-19, ако се ваксинирам?

Накратко, не. Ваксините, одобрени до момента, не съдържат жив коронавирус.

Препаратът на компаниите „Pfizer“ и „BioNTech“ е базиран на изкуствено създадена вирусна иРНК . Чрез нея се пренасят специфичните генетични „инструкции“, които „казват“ на тялото да произведе спайк протеина на коронавируса. Този конкретен протеин е целта на организма и именно срещу него той създава имунен отговор.

Ваксината на „AstraZeneca“ избира различна технология. Тя оформя вирусната ДНК като вирусен вектор преносител и за целта използва аденовирус от шимпанзе. Веднъж инжектирана, ДНК подтиква човешкото тяло да произвежда шиповия (спайк) протеин, за да го накара да активира имунната си защита.

Страничните ефекти като например втрисане или силна умора обикновено са леки и временни. Всички те означават едно – ваксината е успяла да предизвика имунен отговор, което е и целта. Това не са симптоми на същинската коронавирусна инфекция и обикновено се срещат след всяка друга ваксинация.

2. Ще бъде ли положителен резултатът, ако се тествам, след като съм се ваксинирал срещу COVID -19?

Не, препаратът по никакъв начин няма да повлияе на резултата от теста.

Настоящият златен стандарт при диагностичните тестове е известен като PCR. Методът търси да открие иРНК (генетичен материал) на SARS-CoV-2, вируса, причиняващ COVID-19, която е маркер за протичаща инфекция. PCR тестът е най-често използваният в момента.

Да, ваксината на компанията „Pfizer“ съдържа иРНК, но тя е само малка част от цялата вирусна РНК. Също така тя не може да се репликира, а без да има достатъчно на брой нейни копия, не може да бъде отчетен положителен резултат от PCR теста.

Продуктът на “AstraZeneca“ също съдържа само участък от ДНК, който се вкарва в аденовируса преносител. Той не може да се репликира и съответно не би могъл да доведе до позитивен резултат при тестване.

3. Ще се отрази ли ваксината на резултатите ми от тест за антитела срещу коронавируса?

За разлика от PCR теста, този за антитела, наричан още серологичен, открива вече прекарана инфекция.

В този случай в лабораторията се изследва дали имунната система е изградила антитела срещу коронавируса, които показват, че организмът е бил изложен на неговото влияние. За да се образуват антитела обаче е необходимо време, което означава, че положителен резултат от подобен вид тестване може да доказва инфекция отпреди няколко седмици или дори месеци.

Човешкото тяло изгражда антитела и след ваксинация. Това е начинът, по който то може да разпознае SARS-CoV-2 при следваща среща с него и да ни предпази от тежко протичане на заболяването.

Ето защо с напредването на ваксинационните кампании ще става все по-трудно да се разграничи кой притежава антитела вследствие на прекарана инфекция и кой – вследствие на поставена преди месец ваксина. Това до голяма степен зависи от вида серологично изследване.

Добрата новина е, че тестът за наличие на антитела не е така популярен, както PCR тестът. Всъщност той се извършва само при определени условия.

Така например, ако даден човек е положителен след PCR тест, но се окаже, че резултатът е фалшиво положителен заради проблем със самия тест или защото фрагменти от вируса се откриват в респираторния тракт, здравните специалисти могат да изискат тест за антитела, за да разберат дали пациентът не е боледувал от COVID-19 преди време. Те биха могли да настояват за такъв тест, ако се прави проследяване на контактите, с цел да се открие първоизточникът на инфекцията в едно огнище.

4. Трябва ли да се тествам за COVID-19, ако имам симптоми, но съм ваксиниран срещу коронавирус?

Да, тестовете ще продължат, докато вирусът циркулира по света.

Макар ваксините да изглеждат многообещаващи и да предпазват хората от тежко боледуване и смърт, те все пак не осигуряват 100% защита.

Международни данни сочат, че някои вече ваксинирани хора се заразяват с патогена, но се справят с инфекцията по-бързо и без усложнения. Учените все още не са категорични по въпроса дали ваксината позволява или не вирусът да бъде предаден на околните, дори в случай, че ваксинираният не проявява симптоми.

Важно е да се уточни, че не всеки ще има достъп до ваксина срещу COVID-19. Към момента в Австралия не се ваксинират лица под 16 години, както и хората, алергични към някоя от съставките. На бременните жени не е забранено да се ваксинират, но не се и препоръчва. Така една не много малка част от населението остава уязвима от заразяване.

Витае несигурност, свързана също с ефективността на ваксините срещу коронавирус, особено след появата на новите му варианти. Тестването продължава, за да се проследи има ли и колко на брой заразени с някой от щамовете.

На всички е добре известно, че изследването, ранното диагностициране на новите случаи и проследяването на контактите са основни предпоставки за адекватна реакция срещу пандемията.

Друга причина, която налага извършването на тестове за коронавирус е, че само по този начин може да се следят мащабите му на разпространение в обществото. В Нов Южен Уелс например дневно трябва да се направят минимум 8000 теста.

В сезона на грипа е от голямо значение да се извършват тестове, защото така може да се отхвърли или потвърди съмнение за коронавирусна инфекция.

5. Ще отпадне ли необходимостта от тестване за коронавирус, ако повечето хора се ваксинират?

Не се очаква сериозна промяна в обозримо бъдеще. С прогреса на ваксинационните кампании и превръщането на вируса в ендемичен (съществува дълго време в дадена общност) все пак се очаква честотата на тестване да намалее.

Източник:

theconversation.com/will-the-covid-vaccine-make-me-test-positive-for-the-coronavirus-5-questions-about-vaccines-and-covid-testing-answered
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • 16 ноември 2021: Висок ръст на хората с COVID-19, постъпили в болници за последното денонощие – 1067 16 ноември 2021: Висок ръст на хората с COVID-19, постъпили в болници за последното денонощие – 1067
  • Ню Йорк и Калифорния ще изискват ваксинация или ежеседмично тестване за държавните служители Ню Йорк и Калифорния ще изискват ваксинация или ежеседмично тестване за държавните служители
  • В Русия създадоха тестова система, която открива генетичния материал на SARS-CoV-2 и Омикрон В Русия създадоха тестова система, която открива генетичния материал на SARS-CoV-2 и Омикрон
  • Край на дистанционното обучение - всички ученици се връщат в клас на 6 декември 2021 г. Край на дистанционното обучение - всички ученици се връщат в клас на 6 декември 2021 г.
5.0/5 1 оценка

Коментари към 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 16:19
    Коментирайте "5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
  • Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
  • Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Въвеждане на еврото - най-често задаваните въпроси и отговорите от БНБ

преди 30 дни, 18 часа и 39 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1320 дни, 20 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 4 часа и 21 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 30 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 17 часа и 12 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПЮР НУТРИШЪН БИО СПИРУЛИНА прах 200 г

ВАЗЕЛИН ЛОСИОН ТЯЛО АЛОЕ 48ч 400мл

ЧАЙ Ф-Р ИМУН ЛИМОН/ДЖИНДЖЪР/КУКРУМА * 20 AHMAD TEA

ЧАЙ Ф-Р СЛИМ ЛИМОН/МАТЕ/МАТЧА/ЗЕЛ.ЧАЙ * 20 AHMAD TEA

ЧАЙ Ф-Р ЧЕРЕН ПЛОДОВА СЕЛЕКЦИЯ * 20 AHMAD TEA

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival