5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
Масовата ваксинация срещу COVID-19 по света набира скорост и това кара здравни експерти в Австралия да развенчаят някои митове за ваксините, включително как те се отразяват на резултата от коронавирусните тестове.
Заразява ли ме ваксината с коронавирус? Ако се тествам за коронавирус, след като съм се ваксинирал, положителен ли ще бъде резултатът? Препаратът повлиява ли други тестове, на които се подлагам? Трябва ли да се изследвам за COVID-19, ако имам симптоми, но съм се ваксинирал? Ще трябва ли да се тествам отново, дори, след като по-голямата част от населението е ваксинирана?
Учените излагат научни факти, с които да дадат отговор на някои често задавани въпроси по отношение на изследването за наличие на коронавирусна инфекция.
1. Ще се заразя ли с COVID-19, ако се ваксинирам?
Накратко, не. Ваксините, одобрени до момента, не съдържат жив коронавирус.
Препаратът на компаниите „Pfizer“ и „BioNTech“ е базиран на изкуствено създадена вирусна иРНК . Чрез нея се пренасят специфичните генетични „инструкции“, които „казват“ на тялото да произведе спайк протеина на коронавируса. Този конкретен протеин е целта на организма и именно срещу него той създава имунен отговор.
Ваксината на „AstraZeneca“ избира различна технология. Тя оформя вирусната ДНК като вирусен вектор преносител и за целта използва аденовирус от шимпанзе. Веднъж инжектирана, ДНК подтиква човешкото тяло да произвежда шиповия (спайк) протеин, за да го накара да активира имунната си защита.
Страничните ефекти като например втрисане или силна умора обикновено са леки и временни. Всички те означават едно – ваксината е успяла да предизвика имунен отговор, което е и целта. Това не са симптоми на същинската коронавирусна инфекция и обикновено се срещат след всяка друга ваксинация.
2. Ще бъде ли положителен резултатът, ако се тествам, след като съм се ваксинирал срещу COVID -19?
Не, препаратът по никакъв начин няма да повлияе на резултата от теста.
Настоящият златен стандарт при диагностичните тестове е известен като PCR. Методът търси да открие иРНК (генетичен материал) на SARS-CoV-2, вируса, причиняващ COVID-19, която е маркер за протичаща инфекция. PCR тестът е най-често използваният в момента.
Да, ваксината на компанията „Pfizer“ съдържа иРНК, но тя е само малка част от цялата вирусна РНК. Също така тя не може да се репликира, а без да има достатъчно на брой нейни копия, не може да бъде отчетен положителен резултат от PCR теста.
Продуктът на “AstraZeneca“ също съдържа само участък от ДНК, който се вкарва в аденовируса преносител. Той не може да се репликира и съответно не би могъл да доведе до позитивен резултат при тестване.
3. Ще се отрази ли ваксината на резултатите ми от тест за антитела срещу коронавируса?
За разлика от PCR теста, този за антитела, наричан още серологичен, открива вече прекарана инфекция.
В този случай в лабораторията се изследва дали имунната система е изградила антитела срещу коронавируса, които показват, че организмът е бил изложен на неговото влияние. За да се образуват антитела обаче е необходимо време, което означава, че положителен резултат от подобен вид тестване може да доказва инфекция отпреди няколко седмици или дори месеци.
Човешкото тяло изгражда антитела и след ваксинация. Това е начинът, по който то може да разпознае SARS-CoV-2 при следваща среща с него и да ни предпази от тежко протичане на заболяването.
Ето защо с напредването на ваксинационните кампании ще става все по-трудно да се разграничи кой притежава антитела вследствие на прекарана инфекция и кой – вследствие на поставена преди месец ваксина. Това до голяма степен зависи от вида серологично изследване.
Добрата новина е, че тестът за наличие на антитела не е така популярен, както PCR тестът. Всъщност той се извършва само при определени условия.
Така например, ако даден човек е положителен след PCR тест, но се окаже, че резултатът е фалшиво положителен заради проблем със самия тест или защото фрагменти от вируса се откриват в респираторния тракт, здравните специалисти могат да изискат тест за антитела, за да разберат дали пациентът не е боледувал от COVID-19 преди време. Те биха могли да настояват за такъв тест, ако се прави проследяване на контактите, с цел да се открие първоизточникът на инфекцията в едно огнище.
4. Трябва ли да се тествам за COVID-19, ако имам симптоми, но съм ваксиниран срещу коронавирус?
Да, тестовете ще продължат, докато вирусът циркулира по света.
Макар ваксините да изглеждат многообещаващи и да предпазват хората от тежко боледуване и смърт, те все пак не осигуряват 100% защита.
Международни данни сочат, че някои вече ваксинирани хора се заразяват с патогена, но се справят с инфекцията по-бързо и без усложнения. Учените все още не са категорични по въпроса дали ваксината позволява или не вирусът да бъде предаден на околните, дори в случай, че ваксинираният не проявява симптоми.
Важно е да се уточни, че не всеки ще има достъп до ваксина срещу COVID-19. Към момента в Австралия не се ваксинират лица под 16 години, както и хората, алергични към някоя от съставките. На бременните жени не е забранено да се ваксинират, но не се и препоръчва. Така една не много малка част от населението остава уязвима от заразяване.
Витае несигурност, свързана също с ефективността на ваксините срещу коронавирус, особено след появата на новите му варианти. Тестването продължава, за да се проследи има ли и колко на брой заразени с някой от щамовете.
На всички е добре известно, че изследването, ранното диагностициране на новите случаи и проследяването на контактите са основни предпоставки за адекватна реакция срещу пандемията.
Друга причина, която налага извършването на тестове за коронавирус е, че само по този начин може да се следят мащабите му на разпространение в обществото. В Нов Южен Уелс например дневно трябва да се направят минимум 8000 теста.
В сезона на грипа е от голямо значение да се извършват тестове, защото така може да се отхвърли или потвърди съмнение за коронавирусна инфекция.
5. Ще отпадне ли необходимостта от тестване за коронавирус, ако повечето хора се ваксинират?
Не се очаква сериозна промяна в обозримо бъдеще. С прогреса на ваксинационните кампании и превръщането на вируса в ендемичен (съществува дълго време в дадена общност) все пак се очаква честотата на тестване да намалее.
theconversation.com/will-the-covid-vaccine-make-me-test-positive-for-the-coronavirus-5-questions-about-vaccines-and-covid-testing-answered
Снимка: pixabay.com
- Ню Йорк и Калифорния ще изискват ваксинация или ежеседмично тестване за държавните служители
- 16 ноември 2021: Висок ръст на хората с COVID-19, постъпили в болници за последното денонощие – 1067
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- Край на дистанционното обучение - всички ученици се връщат в клас на 6 декември 2021 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове