Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия
С настъпването на зимата все повече хора прекарват времето си на закрито, което, според здравните специалисти, увеличава риска от предаване на коронавируса. Поради тази причина психолози обръщат внимание на психичното здраве, което се влоши още по времето на изолация при първата вълна на пандемията.
Франк Гинаси, президент и изпълнителен директор на здравния център по поведенческо здраве към университета „Rutgers“ споделя различни начини да останем социално свързани и кога е разумно да потърсим професионална помощ.
Как можем да преодолеем изолацията и неприятно усещане, което тя оставя, след като студените зимни дни ни карат да се събираме на закрито, а това е опасно за разпространението на вируса?
Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти. Тези от нас, които живеят сами, без значение възрастта, са най-уязвимата група. Един от вариантите е да поддържат връзка със семейството и приятелите с помощта на социалните медии, видеовръзка или по телефон. Защо да не изпият сутрешното си кафе с близък човек, докато си бъбрят по телефона?
Писането на писма звучи старомодно, но доставя удоволствие.
Ако не живеем сами, можем да се забавляваме като играем настолни игри или изберем друго съвместно занимание, но не и да гледаме телевизия, защото тогава хората не общуват пълноценно помежду си.
Чудесна идея би била и разходка с близките на чист въздух.
Аз лично се тревожа най-много за хората, които живеят в опасна заобикаляща среда или са жертви или свидетели на домашно насилие. Те трябва да потърсят помощ от съответните служби, ако искат да опазят живота и здравето си.
Нормално ли е да съжаляваме предварително за хубавите дни и начина си на живот през лятото?
Нормално е да ни липсват неща, които са правили живота ни приятен и щастлив. Нормално, естествено и предвидимо. Ако игнорираме факта, че изпитваме съжаление, ще се чувстваме още по-зле. Когато човек признае и приеме, че му липсват театралните представления, които така обича, партитата или вечерите навън с приятели, ще се чувства облекчен. Нормално и човешко е. Това е част от един по-дълъг процес. Трябва да приемем, че живеем в трудни времена, за които не сме подготвени. Пандемията не е явление, с което сме запознати. Не знаем как да се справим, докато не се сблъскаме с нея.
Добре би било да осъзнаем, че съжалението ще ни връхлита и после ще ни отпуска. Има фактори, които могат да задълбочат състоянието като изтощение, стрес на работното място, конфликти в семейството и заболяване. В тези случаи е важно да се потърси подкрепа от членовете на семейството и приятелите. Ако тъгата и съжалението не отслабват в продължение на 4 до 6 седмици, е добре да се свържем със специалист. Нормално би било подобни чувства да утихват бавно с времето.
Как да си помогнем да изкараме предстоящите празници приятно, въпреки огромните промени, които претърпяхме?
Традициите вече няма да са това, което бяха. Празниците, които предстоят, са свързани със семейни събирания. Някои от нас пътуват, за да се видят със свои близки или пък събират семейството в своя дом. Ще се наложи да ограничим броя на гостите или да пропуснем пътуването.
Коледните празници и свързаните с тях традиции ни носят утеха и усещане за уют и хармония. Не е нужно да се лишим изцяло от тях. Бихме могли да празнуваме само с най-близките членове на семейството, с които живеем всеки ден. Пак можем да приготвим празнични блюда, което ще ни достави още повече удоволствие. Дори по време на празничната подготовка, можем да споделяме емоциите с близките и приятелите си, благодарение на новите технологии.
На Великден например моето семейство винаги е празнувало в широк кръг. Събирахме се около 50 души на едно място. Готвехме и се забавлявахме. Е, тази година отпразнувахме Великден като използвахме платформата Zoom и отново се събрахме около 30 човека. Бяхме приготвили същите ястия като друг път, просто споделихме трапезата виртуално.
Как бихте посъветвали хората да се погрижат за себе си и своето психично здраве?
Ще изброя някои от основните правила, с които вероятно всеки е запознат.
1. Пийте 5-6 чаши вода всеки ден, за да сте добре хидратирани.
2. Консумирайте повече здравословна храна, плодове и зеленчуци.
3. Осигурете си достатъчно сън.
4. Поддържайте относително стабилен режим на будуване и сън, което е много важно за доброто настроение и физическото ви здраве.
5. Цикълът на сън и почивка през делничните дни не бива да се различава драстично от този през почивните.
6. Ограничете алкохола.
Разбира се, че чаша вино с вечерята 4-5 пъти седмично не е проблем. Ако обаче се изкушаваме да я изпием още следобед, по-добре да пропуснем. Без да се усетим, ще увеличим консумацията на алкохол, особено ако живеем сами и някой кой да обърне внимание на този факт.
Можем сами да проверим дали консумираме повече алкохолни напитки като просто сравним количествата и честотата на пиене сега с тези от преди една година. Ако забележим тревожна за нас промяна, е най-разумно да се свържем със специалист.
7. Движете се.
Не всеки се чувства комфортно във фитнес залата. Някои от нас нямат подходящи уреди у дома. Тогава бихме могли да използваме за тежести бутилки с вода или други по-тежки хранителни продукти и да се изберем видеа от YouTube с тренировки, подходящи за възрастта и състоянието ни.
Най-добър ефект имат тренировките, които продължават минимум 30 минути, 5 пъти в седмицата.
8. Направете си списък с любими занимания.
Филми, книги, „направи си сам“, пъзели, упражнения, готвене, слушане на музика – вариантите са наистина много. Всеки ден трябва да отделяме време за поне две свои хобита.
Как да разберем, че имаме нужда от професионална помощ?
Всичко зависи от продължителността и тежестта на симптомите. Ако човек се чувства развалина и усещането не изчезне или отслабне в рамките на 4 седмици, вероятно няма да може да се справи сам.
Има няколко въпроса, които всеки от нас може да си зададе, за да разбере дали успява да се справи със ситуацията или не.
- Трудно ли ви е да заспите вечер и спите ли добре?
- Промениха ли се хранителните ви навици?
- Чувствате ли се отчаяни?
- Загубили ли сте интерес към дейности, които преди са ви доставяли удоволствие?
Ако обаче нямаме желание да се събудим сутрин и смятаме, че това е най-лошото, което може да ни се случи, ако ни сполетяват мисли за самонараняване или нараняване на близките хора, то това е сигурен знак, че се нуждаем от професионална помощ.
newswise.com/ Rutgers University-New Brunswick
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Интересни лица от света около нас
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Транссексуалните и небинарните хора са с по-висок риск от психични заболявания
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Как бихте определили психичното си здраве
- Препоръките на Американската академия по педиатрия задълбочават стигмата, свързана с наднорменото тегло при децата
- Ранни симптоми на психичните заболявания
- Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
Коментари към Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия