Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Интересни лица от света около нас Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия

Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия

от 11 ное 2020г., обновено на 14 фев 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

С настъпването на зимата все повече хора прекарват времето си на закрито, което, според здравните специалисти, увеличава риска от предаване на коронавируса. Поради тази причина психолози обръщат внимание на психичното здраве, което се влоши още по времето на изолация при първата вълна на пандемията.

Франк Гинаси, президент и изпълнителен директор на здравния център по поведенческо здраве към университета „Rutgers“ споделя различни начини да останем социално свързани и кога е разумно да потърсим професионална помощ.

Как можем да преодолеем изолацията и неприятно усещане, което тя оставя, след като студените зимни дни ни карат да се събираме на закрито, а това е опасно за разпространението на вируса?

Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти. Тези от нас, които живеят сами, без значение възрастта, са най-уязвимата група. Един от вариантите е да поддържат връзка със семейството и приятелите с помощта на социалните медии, видеовръзка или по телефон. Защо да не изпият сутрешното си кафе с близък човек, докато си бъбрят по телефона?

Писането на писма звучи старомодно, но доставя удоволствие.

Ако не живеем сами, можем да се забавляваме като играем настолни игри или изберем друго съвместно занимание, но не и да гледаме телевизия, защото тогава хората не общуват пълноценно помежду си.

Чудесна идея би била и разходка с близките на чист въздух.

Аз лично се тревожа най-много за хората, които живеят в опасна заобикаляща среда или са жертви или свидетели на домашно насилие. Те трябва да потърсят помощ от съответните служби, ако искат да опазят живота и здравето си.

Нормално ли е да съжаляваме предварително за хубавите дни и начина си на живот през лятото?

Нормално е да ни липсват неща, които са правили живота ни приятен и щастлив. Нормално, естествено и предвидимо. Ако игнорираме факта, че изпитваме съжаление, ще се чувстваме още по-зле. Когато човек признае и приеме, че му липсват театралните представления, които така обича, партитата или вечерите навън с приятели, ще се чувства облекчен. Нормално и човешко е. Това е част от един по-дълъг процес. Трябва да приемем, че живеем в трудни времена, за които не сме подготвени. Пандемията не е явление, с което сме запознати. Не знаем как да се справим, докато не се сблъскаме с нея.

Добре би било да осъзнаем, че съжалението ще ни връхлита и после ще ни отпуска. Има фактори, които могат да задълбочат състоянието като изтощение, стрес на работното място, конфликти в семейството и заболяване. В тези случаи е важно да се потърси подкрепа от членовете на семейството и приятелите. Ако тъгата и съжалението не отслабват в продължение на 4 до 6 седмици, е добре да се свържем със специалист. Нормално би било подобни чувства да утихват бавно с времето.

Как да си помогнем да изкараме предстоящите празници приятно, въпреки огромните промени, които претърпяхме?

Традициите вече няма да са това, което бяха. Празниците, които предстоят, са свързани със семейни събирания. Някои от нас пътуват, за да се видят със свои близки или пък събират семейството в своя дом. Ще се наложи да ограничим броя на гостите или да пропуснем пътуването.

Коледните празници и свързаните с тях традиции ни носят утеха и усещане за уют и хармония. Не е нужно да се лишим изцяло от тях. Бихме могли да празнуваме само с най-близките членове на семейството, с които живеем всеки ден. Пак можем да приготвим празнични блюда, което ще ни достави още повече удоволствие. Дори по време на празничната подготовка, можем да споделяме емоциите с близките и приятелите си, благодарение на новите технологии.

На Великден например моето семейство винаги е празнувало в широк кръг. Събирахме се около 50 души на едно място. Готвехме и се забавлявахме. Е, тази година отпразнувахме Великден като използвахме платформата Zoom и отново се събрахме около 30 човека. Бяхме приготвили същите ястия като друг път, просто споделихме трапезата виртуално. 

Как бихте посъветвали хората да се погрижат за себе си и своето психично здраве?

Ще изброя някои от основните правила, с които вероятно всеки е запознат.

1. Пийте 5-6 чаши вода всеки ден, за да сте добре хидратирани.

2. Консумирайте повече здравословна храна, плодове и зеленчуци.

3. Осигурете си достатъчно сън.

4. Поддържайте относително стабилен режим на будуване и сън, което е много важно за доброто настроение и физическото ви здраве.

5. Цикълът на сън и почивка през делничните дни не бива да се различава драстично от този през почивните.

6. Ограничете алкохола.

Разбира се, че чаша вино с вечерята 4-5 пъти седмично не е проблем. Ако обаче се изкушаваме да я изпием още следобед, по-добре да пропуснем. Без да се усетим, ще увеличим консумацията на алкохол, особено ако живеем сами и някой кой да обърне внимание на този факт.

Можем сами да проверим дали консумираме повече алкохолни напитки като просто сравним количествата и честотата на пиене сега с тези от преди една година. Ако забележим тревожна за нас промяна, е най-разумно да се свържем със специалист.

7. Движете се.

Не всеки се чувства комфортно във фитнес залата. Някои от нас нямат подходящи уреди у дома. Тогава бихме могли да използваме за тежести бутилки с вода или други по-тежки хранителни продукти и да се изберем видеа от YouTube с тренировки, подходящи за възрастта и състоянието ни.

Най-добър ефект имат тренировките, които продължават минимум 30 минути, 5 пъти в седмицата.

8. Направете си списък с любими занимания.

Филми, книги, „направи си сам“, пъзели, упражнения, готвене, слушане на музика – вариантите са наистина много. Всеки ден трябва да отделяме време за поне две свои хобита.

Как да разберем, че имаме нужда от професионална помощ?

Всичко зависи от продължителността и тежестта на симптомите. Ако човек се чувства развалина и усещането не изчезне или отслабне в рамките на 4 седмици, вероятно няма да може да се справи сам.

Има няколко въпроса, които всеки от нас може да си зададе, за да разбере дали успява да се справи със ситуацията или не.

  • Трудно ли ви е да заспите вечер и спите ли добре?
  • Промениха ли се хранителните ви навици?
  • Чувствате ли се отчаяни? 
  • Загубили ли сте интерес към дейности, които преди са ви доставяли удоволствие?

Ако обаче нямаме желание да се събудим сутрин и смятаме, че това е най-лошото, което може да ни се случи, ако ни сполетяват мисли за самонараняване или нараняване на близките хора, то това е сигурен знак, че се нуждаем от професионална помощ. 

Източник:

newswise.com/ Rutgers University-New Brunswick
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия
  • Проф. Дроздстой Стоянов: В здравеопазването действа мафиотизирана система на икономически интереси Проф. Дроздстой Стоянов: В здравеопазването действа мафиотизирана система на икономически интереси
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 16:35
    Коментирайте "Експертът по поведенческо здраве Франк Гинаси: Изключително важно е да запазим определено ниво на социални контакти по време на пандемия "

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Интересни лица от света около нас
  • Принудата не е грижа: Завръщане на принудителното настаняване в психиатрични болници в САЩ
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
  • Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
  • Как се отразява религията на психичното здраве на човека
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
  • Кинотерапия: Ползите от гледането на филми
  • Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 112 дни, 7 часа и 17 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 356 дни, 5 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 4 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 19 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 19 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 19 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
20 илюстрации показват суровата реалност по време на епидемията от коронавирус 20 илюстрации показват суровата реалност по време на епидемията от коронавирус

20 илюстрации показват суровата реалност по време на епидемията от коронавирус

от 01 юли 2024г. Прочети повече
Как бихте определили психичното си здраве Как бихте определили психичното си здраве

Как бихте определили психичното си здраве

от 10 яну 2023г. Прочети повече
Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация

Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация

от 04 дек 2020г. Прочети повече
Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия

Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия

от 06 ное 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЮКРЕ АНАФАЗ ШАМПОАН ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА ПРИ КОСОПАД 200 мл

ДЮКРЕ АНАФАЗ ШАМПОАН 400 мл.

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ С БЯЛ ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР ЗА МЪЖЕ 200 мл

НАКРАЙНИК ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ПРЕСИЖЪН КЛИЙН модел EB 20-2 * 2

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС ПИЛИНГ ЗА ЛИЦЕ С 2% САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА + ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 30 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 15:22:35

ИНХУА СЛИМ капсули * 36

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 15:20:19

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: Йорданка Атанасова от 21 май 2025г. в 14:23:20

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: Нели от 21 май 2025г. в 13:58:11
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival