Интерактивна карта изобразява рисковете от мързела за здравето
Интерактивна карта, изобразяваща рисковете от мързела за здравето, създадоха учени от Университета на Южна Австралия след анализ на данни от предишни изследвания.
"Заседналият начин на живот, подобно на тютюнопушенето, нанася сериозни вреди на здравето. Свързва се с множество проблеми, като затлъстяване, високо кръвно налягане, висок холестерол, сърдечносъдови проблеми, диабет.", коментират учените, работили по създаването на картата, Керол Маер (National Heart Foundation, University of South Australia) и Тим Олдс (University of South Australia).
Те предупреждават, че навикът да се излежаваме дълги часове на дивана пред телевизора увеличава риска от:
- Алцхаймер с 13 процента;
- инсулт с 37 процента;
- диабет тип 2 със 70 процента;
- инфаркт с 82 процента.
Картата показва още и повишен риск от рак на белите дробове, на млечната жлеза, на стомаха, черния дроб, пикочния мехур и панкреаса.
Заседналият начин на живот вреди както на физическото, така и на психичното здраве
"Липсата на активност вреди не само на физическото здраве. Хората, които не спортуват, са със 150 процента по-застрашени от депресия. Заседналият начин на живот се свързва и с тревожност, чувство за самота и изолация, липса на мотивация.", подчертава екипът, създал интерактивната карта, изобразяваща рисковете от мързела.
Прочетете още:
Учените обръщат специално внимание и на нежната част от човечеството, посочвайки, че липсата на физическа активност при жените е един от най-големите рискови фактори за сърдечносъдови заболявания над 30-годишна възраст. "Всяка жена над 30 години трябва да спортува по минимум 30-40 минути дневно.", съветва Керол Маер, допълвайки че ако това се превърне в правило, годишно само в Австралия ще бъдат спасени близо 3 хиляди човешки живота. Тя предупреждава още, че жените, които не спортуват активно, освен от сърдечни болести, страдат и от затлъстяване. Според учените 30-40 минути физическа активност дневно са напълно достатъчни за здравето на сърцето. |
За вредите от застояването предупреждават и учени от Университета на Ливърпул. Според тях обездвижването дори за 14 дни вреди на здравето ни. Те стигат до този извод след наблюдение на 28 души (на средна възраст 25 години, с индекс на телесната маса 25, което е малко под нормата за затлъстяване) в добро здравословно състояние, които в началото на експеримента е трябвало да изминават по 10 000 крачки на ден, а по-късно — само по 1500. Така от 161 минути физическата активност паднала до 36 минути на ден, а мързелуването се увеличило на 129 минути. Разликата в измерените в началото и в края на изследването мастна тъкан и мускули била очевидна. За 2 седмици обездвижване мускулната тъкан изтъняла, а мастната нараснала и то най-вече около корема.
Трупането на тлъстини в тази област не е препоръчително, защото повишава риска от сърдечносъдови болести и диабет. Дори и преустановяването на физическото натоварване да е за 14 дни, това е предпоставка за възникването на хронични заболявания и инфаркт.
Прочетете още:
Имаме и добра новина и тя е, че последствията от обездвижването могат да бъдат заличени само с няколко минути дневно физическа активност. Обнадеждаващото твърдение е на американски специалисти от Института за изследване на рака. Според техните изчисления не са нужни много усилия, за да бъдете здрави, тъй като 60 минути обездвижване, се компенсират с две минути спорт. Жените, които са в менопауза е добре да правят кратки разходки ежедневно, за да заличат неприятните симптоми, включително рак и затлъстяване. Вероятността от рак на дебелото черво при хора, които редовно спортуват, намалява с 25-30%. |
Липсата на физическа активност съкращава продължителността на живота
Анализ на данните от няколко изследвания показва, че седенето на едно място променя химическия състав на организма, което може да повлияе на продължителността на живота. Проучване, направено от екип на Биомедицинския изследователски център в Луизиана, заключава, че е без значение къде стоим – в училище, на работното място, в колата или вкъщи, а колко часа.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 5 съвета за справяне с хроничното отлагане
- Мързел или зона на комфорта
- Как да се храним, ако водим заседнал начин на живот
- Как да изгаряме повече калории, докато не се движим
- Лесни упражнения за работещите зад бюро
- 7 доказателства, че мързелът е мит
- Стресът в понеделник се дължи на... мързеливия петък
- Ще го свърша утре: 3-те най-често срещани типа прокрастинатори
- Бюрата за работа в изправено положение не намаляват риска от инфаркт
- Петминутната разходка на всеки половин час намалява вредите от продължителното седене
Коментари към Интерактивна карта изобразява рисковете от мързела за здравето