Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Хроничната самота повишава риска от инсулт

Хроничната самота повишава риска от инсулт

от 27 сеп 2011г., обновено на 02 юли 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Хроничната самота повишава риска от инсулт - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Продължителната самота увеличава с 56% риска от инсулт, твърдят учени.
  • Самотен и сам са различни понятия. Да си самотен означава, че се чувстваш изолиран, без значение от колко хора си заобиколен.
  • Самотата може да доведе до нарушения на съня и депресия, както и да съкрати продължителността на живота при възрастните. 

Самотата е епидемия, която засяга все повече хора. Тя обаче може да увеличи и риска от инсулт, твърдят учени. Техните изчисления показват, че по-възрастните хора, които споделят, че живеят дълго време сами, са с 56% по-силно застрашени от инсулт от останалите.

„Много е важно да следим и оценяваме степента на самота на хората, защото подценяването на нейната роля влошава възможните негативни последици“, пояснява д-р Йении Сох от катедрата по социални и поведенчески науки към Харвардското училище по обществено здраве T.H. Chan.

Изследването на екипа й е публикувано на 24.06.2024 г. в списание eClinicalMedicine. То разглежда данни, събирани в периода 2006 г. – 2018 г. Участниците в него са над 12 хиляди и всички са на възраст над 50 години.

» Самотата е глобален проблем пред общественото здраве

Изчисляване нивото на самота при участниците в проучването

Първата анкета е проведена между 2006 г. и 2008 г. Четири години по-късно в проучването остават близо 9 хиляди доброволци. Те отговарят на въпроси по ревизираната Скала за оценяване на самотата на Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Специалистите поставят две оценки за степента на самота – в началото на проучването и след четири години. Във втората фаза екипът събира информация за случаите на инсулт и анализира данните въз основа на направените оценки за самота.

Хората, които отчитат висока степен на самота и в двата проследявани периода, са значително по-застрашени от инсулт, отколкото онези, които са били самотни само в единия от периодите. Учените смятат, че рискът от инсулт е най-висок, когато човек е живял в самота дълго време.

Д-р Мат Пантел, доцент от катедрата по педиатрия в Калифорнийския университет на Сан Франциско, подчертава, че самотата вече е доказан рисков фактор за развитието на различни заболявания.

Негативни последици от хроничната самота върху здравето

Предишни изследвания свързват самотата и социалната изолация с нарушенията на съня, възпаленията и други проблеми при младите хора и с по-кратката продължителност на живота, безсънието и депресията при възрастните. Според някои специалисти животът в хронична самота повишава риска от сърдечни заболявания, деменция, диабет, развитие на зависимост, самонараняване и склонност към самоубийство при хората в различни възрасти.

Д-р Мантел допълва: „Новото проучване ще помогне на клиничните специалисти да идентифицират най-застрашените от инсулт по степента на самота, в която живеят.“

снимка на мозък

Самотен или сам

Ако прекарвате често времето си сами, не означава, че сте самотни или че се чувствате самотни. Да си сам означава да общуваш с малко хора, а да си самотен – да се чувстваш изолиран, без значение колко хора има около теб. Учените свързват именно усещането за самота с повишения риск от инсулт.

Д-р Йении Сох определя самотата като субективно преживяване и смята, че е много важно човек да търси помощ, когато се чувства самотен. Според нея лекарите също могат да изиграят важна роля, като проследяват пациентите, които живеят сами, и им препоръчват консултация с терапевт, ако сметнат за необходимо.

„Някои хора не осъзнават, че са много самотни или пък се срамуват да го признаят. В тези случаи полезни биха били въпросниците, които всеки човек попълва сам, без присъствие на специалист. Така той ще се чувства спокоен и все пак ще помогне на лекарите да оценят степента на самота, в която живее.“

Важно е да се уточни, че проучването е обсервационно. То не доказва, че самотата е пряка причина за настъпването на инсулт, а само че между двете има връзка. Хората, които се чувстват самотни, може да са застрашени от инсулт и поради други причини – демографски, здравословни и т.н. Пантел обаче е категоричен, че резултатите от анализа остават надеждни.

» Кажи здравей!“: Как се възприема шведската инициатива за справяне със самотата в Лондон

Свързаност с другите

Д-р Сох пояснява, че всеки човек се чувства самотен при различни обстоятелства, което означава, че и промените, необходими, за да се свърже с околните, са строго индивидуални.

Самотата може да засегне всеки, без значение неговата възраст. Д-р Вивек Мърти, главен хирург на Щатите, отбелязва, че в страната се наблюдава „епидемия от самота и изолация“.

Според специалистите самотата не бива да се прикрива, а точно обратното – да се търси решение и помощ за справяне с нея. Има различни организации, които предлагат начини и средства за свързване с други хора.

Д-р Оливия Ремес, специалист по психично здраве от Кеймбриджкия университет, смята, че присъствието в социалните мрежи невинаги е достатъчно. Добре би било да се търси активна комуникация – чрез коментари под публикации или лични съобщения, но най-ефективни са срещите лице в лице, при това ежедневно.

Ремес препоръчва да отделяме по няколко минути дневно, за да си бъбрим с хората, които срещаме. Това ще ни накара да се чувстваме по-добре и може да ни помогне да се избавим от самотата.
Ако ни е трудно да общуваме с другите или се притесняваме, че може да не ни приемат, може би е добре да потърсим професионална помощ.

Източник:

This non-medical intervention may reduce your stroke risk: https://edition.cnn.com/2024/06/26/health/loneliness-stroke-wellness/index.html

Още по темата:
  • Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
  • Как мозъкът на самотните и мъдрите хора реагира на различни емоции Как мозъкът на самотните и мъдрите хора реагира на различни емоции
  • Как да продължим след диагнозата? Как да продължим след диагнозата?
  • За психично здраве поне 20 минути на ден трябва да се уединяваме За психично здраве поне 20 минути на ден трябва да се уединяваме
3.5/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
19.95лв.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
24.80лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
37.20лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
15.90лв.

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО

Коментари към Хроничната самота повишава риска от инсулт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хроничната самота повишава риска от инсулт
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 01:08
    Коментирайте "Хроничната самота повишава риска от инсулт"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Инсулт
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
  • Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
  • Миенето на косата във фризьорски салон крие риск от инсулт
  • Първа помощ при инсулт
  • Личи
  • Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш
  • Пушенето след прекаран инсулт затруднява работата на мозъка
  • Контрол на холестерола
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Септилин таблетки на Хималая може ли да се пият от болен с инсулт?

преди 1938 дни, 7 часа и 12 мин.

Хоспис в София, подходящ за възрастен човек с инсулт

преди 1960 дни, 10 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 13 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 4 часа и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 4 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 4 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЯВОЛСКИ НОКЪТ КОРЕН капсули 480 мг * 100 NATURE'S WAY

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С 15% ВИТАМИН C 30 мл

ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г

БИОХЕРБА АМИНО КОМПЛЕКС+ХРОМ капс. * 100

КАТЕТЪР ПРЕЗЕРВАТИВ 20 мм. УРО

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival