Експертите вече не препоръчват самопреглед на гърдите

Акценти
|
Много жени сами си откриват рак на гърдата, като при 25% е чрез самопреглед на гърдите, а при 18% – напълно случайно, според проучване от 2011 г., публикувано в Journal of Women's Health. Независимо от това, самостоятелната проверка вече не се препоръчва при жени, които са изложени на среден риск от рак на гърдата (риск, който не се влияе от генетиката или фамилната история). Зад този съвет стоят водещи експерти в областта, включително Работната група за превантивни услуги на САЩ, Американското дружество за борба с рака и Американския колеж по акушерство и гинекология.
>>> Как се прави самопреглед на гърдите?
Защо не се препоръчва самостоятелна проверка на гърдите?
Проучванията установяват, че самостоятелната проверка на гърдите повишава процента на жените, които се изследват за рак чрез образна диагностика и биопсии, както и на тези с фалшиви положителни резултати. По-големият брой изследвания обаче не подобрява диагностиката, както и не намалява смъртните случаи от рак, според проучване, публикувано в Journal of the National Cancer Institute. Този тип ползи са свързани с други методи за скрининг, като например мамография.
Посочените открития са причина експертите да променят препоръките си относно самостоятелната проверка на състоянието на гърдите. Вместо това те насърчават жените да наблюдават внимателно за промени във външния вид и чувствителността на гърдите.
За разлика от самопрегледа, наблюдението не е систематично изследване на гръдната тъкан. „Това не е действие, а по-скоро знание.“, коментира Мери Джеминяни, хирург-онколог в Медицинския център Langone Health към Нюйоркския университет. „Повечето жени познават телата си по-добре от лекарите, поради което забелязват всяка малка промяна.“
На индивидуално ниво обаче някои лекари твърдят, че всяка форма на самопроверка – независимо дало самопреглед или наблюдение – има ползи, които надвишават риска от фалшиви резултати и ненужни тестове и изследвания.
>>> Кръвен тест може да послужи като инструмент за ранна диагностика на рак на гърдата
„Излишните изследвания често са придружени с фалшиви положителни резултати, тревога и безпокойство, но повечето хора нямат проблем с това.“, споделя д-р Мехра Голшан, специалист по хирургия в Раковия център на Йейл. „Много пациенти предпочитат да са сигурни, отколкото да съжаляват на по-късен етап.“
Повечето изменения в гърдите, открити чрез самопреглед или наблюдение, в крайна сметка са доброкачествени, категоричен е Голшан. Въпреки това той споделя, че в своята дългогодишна практика няколко негови пациенти са идентифицирали разкови заболявания, които са били пропуснати от рутинните изследвания.
Наблюдение на гърдите и кога трябва да се потърси лекарско мнение
Наблюдението включва редовно следене за промени във външния вид и чувствителността на гърдите. Измененията, за които трябва да се внимава, може да включват бучки, втвърдяване на гръдната тъкан, обезцветяване на кожата или промени в лимфните възли, което може да причини подуване в областта на подмишниците или ключицата. Също така трябва да се внимава за вдлъбнати (обърнати) зърна и секреция от зърната. Асиметрия на гърдите или забележима промяна в едната гърда спрямо другата също може да наложи последващо изследване.
Наблюдението на гърдите не трябва да замества методите за скрининг на рак на гърдата, като мамография и ядрено-магнитен резонанс, предупреждават лекарите. То трябва да се практикува между рутинните прегледи, така че всички наблюдавани промени да бъдат своевременно съобщавани на лекарите.
Бека Браун, която си открива рак на гърдата чрез самопреглед, подчертава, че е изключително важно всички промени, открити чрез наблюдение на гърдите, без значение колко нищожни може да изглеждат, да бъдат доведени до вниманието на лекаря, за да се изключи рак или да се идентифицира заболяването рано. „Не е достатъчно просто да напипате бучката.“, споделя Браун. „Всъщност трябва да се изследвате и да вземете мерки.“
Скрининг за рак на гърдата
Има разлики в препоръките относно скрининга за рак на гърдата. Работната група за превантивни услуги на САЩ препоръчва жените на възраст от 40 до 74 години, които са изложени на среден риск от рак, да правят мамография на всеки две години. Американският колеж по акушерство и гинекология съветва скринингът да започне на 40-годишна възраст и да се извършва на всеки една до две години до навършване на 75 години. Междувременно Американското онкологично дружество предлага годишни мамографии за жени на възраст от 45 до 54 години и след това през година.
>>> В САЩ препоръчват скринингът за рак на гърдата да започва след навършване на 40-годишна възраст
Наличието на плътни гърди, майка или баба с рак на гърдата или фамилна анамнеза за рак на яйчниците повишава риска от развитие на онкологичното заболяване, което изисква по-ранен или по-чест скрининг.
Doctors no longer recommend 'self-checks' for breast cancer — here's what to know: https://www.livescience.com/health/breast-cancer/doctors-no-longer-recommend-self-checks-for-breast-cancer-heres-what-to-know
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
ПОДЛОЖКИ ЗА КЪРМАЧКИ МАМА * 30
ЛИПОЕЛАСТИК МЪЖКО КОМПРЕСИВНО БЕЛЬО (ТИП ЖИЛЕТКА) MTMS COMFORT
Безплатна доставка за България!ЛАНСИНОХ ЛЮБИМИЯТ КОМПЛЕКТ НА МАМА
Безплатна доставка за България!МИО МАРС СУТИЕН 1102 - размер C90 - ЕПИТЕЗА
МУСТЕЛА МАТЕРНИТЕ БИО БАЛСАМ ПРИ КЪРМЕНЕ 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Рак на гърдата
- Уголемяване на бюста по естествен път
- Алтернативни средства за лечение на мастопатия
- Как да повдигнем бюста с естествени средства
- Мамография
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Биопсия на гърда
- КП № 200 РЕКОНСТРУКТИВНИ ОПЕРАЦИИ НА ГЪРДАТА ПО МЕДИЦИНСКИ ПОКАЗАНИЯ СЛЕД ДОБРОКАЧЕСТВЕНИ И ЗЛОКАЧЕСТВЕНИ ТУМОРИ, ВРОДЕНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ПОСЛЕДИЦИ ОТ ТРАВМИ И ИЗГАРЯНИЯ
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лумпектомия
Коментари към Експертите вече не препоръчват самопреглед на гърдите