Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания

Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания

от 17 яну 2020г., обновено на 11 апр 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Хората с психични разстройства, които приемат антипсихотични лекарства, често страдат от метаболитен синдром.
  • Стриктното спазване на кетогенна диета подобрява стойностите на кръвно налягане, индекс на телесна маса, триглицериди и кръвна захар.
  • Хранителният режим има положителен ефект върху благосъстоянието на хората с тежки психични разстройства.

Проучване, ръководено от изследователи от Stanford Medicine, установява, че кетогенната диета не само възстановява метаболитното здраве на хората със сериозни психични заболявания, но и подобрява значително състоянието им. Резултатите, публикувани в списанието Psychiatry Research, предполагат, че хранителният режим може да играе важна роля при лечението на психични разстройства.

За хората, живеещи със сериозни психични заболявания като шизофрения или биполярно разстройство, стандартното лечение с антипсихотични лекарства може да бъде нож с две остриета. Докато медикаментите помагат за регулиране на мозъчната химия, те често причиняват метаболитни странични ефекти като инсулинова резистентност и затлъстяване, което е изключително тревожно, тъй като се наблюдава висок процент на преустановяване на лечението.

„Много обещаващо и окуражаващо е, че човек може да върне контрола си върху болестта по начин, различен от обичайните лечения.“, коментира първият автор на изследването д-р Шебани Сети, доцент по психиатрия и поведенчески науки.

Проучването

Предишни проучвания доказват, че кетогенната диета е ефективна при резистентни на лечение епилептични припадъци чрез намаляване на възбудимостта на невроните в мозъка. Това провокира екипът от Stanford Medicine да проучи дали хранителният режим има същите положителни ефекти при психични разстройства.

За целите на проучването учените набират 21 души, диагностицирани с шизофрения или биполярно разстройство. Всички участници приемат антипсихотични лекарства и имат метаболитни проблеми като наддаване на тегло, инсулинова резистентност, хипертриглицеридемия (повишени триглицериди), дислипидемия (нарушения на липидния профил в кръвта) или нарушен глюкозен толеранс.

Доброволците са инструктирани да следват кетогенна диета, като приблизително 10% от калориите са от въглехидрати, 30% от протеини и 60% от мазнини. Те също получават готварски книги с кето рецепти и достъп до здравен треньор.

Кето диета

По време на проучването екипът проследява колко добре участниците се придържат към диетата чрез седмични измервания на нивата на кетони (съединения, произвеждани от черния дроб като алтернативна форма на енергия, когато в тялото има ниски нива на кръвна захар). Освен това всички са подложени на различни психиатрични и метаболитни оценки.

Констатациите

Преди проучването 29% от участниците отговарят на критериите за метаболитен синдром – поне три от пет състояния, сред които затлъстяване, повишени нива на триглицериди, холестерол, високо кръвно налягане и високи нива на кръвната захар. След четири месеца на стриктно спазване на кетогенна диета учените установяват, че при нито един от доброволците не се наблюдават състоянията, свързани с метаболитния синдром.

По време на проучването участниците отчитат по-ниски стойности на кръвно налягане, индекс на телесна маса, триглицериди и кръвна захар, както и загуба на телесно тегло със средно 10%.

„Виждаме огромни промени.“, коментира Сети. „Дори и човек да приема антипсихотични лекарства, все още може да обърне затлъстяването, метаболитния синдром и инсулиновата резистентност. Мисля, че това е много обнадеждаващо за хората с тежки психични разстройства.“

Ползите за психичното здраве също са поразителни, като три четвърти от изследваната група показват клинично значимо подобрение*. Участниците също съобщават за по-добър сън и по-голямо удовлетворение от живота.

Алтернативно „гориво“ за мозъка

Налични са все повече доказателства, че психичните заболявания като шизофрения и биполярно разстройство произтичат от метаболитни нарушения и дефицити в мозъка, които засягат възбудимостта на невроните. Поради това изследователите предполагат, че кетогенната диета, която влияе положително на метаболизма на тялото, може да подобри и този на мозъка.

„Всичко, което подобрява метаболитното здраве, вероятно ще окаже благоприятно въздействие и върху мозъка.“, коментира Сети. „Кетогенната диета обаче може да осигури кетони като алтернативно гориво за мозъка.“

Изследователите са на мнение, че вероятно има множество действащи механизми и се надяват проучването им да помогне за откриването на факти, които да са в основата на по-големи изследвания.

*Sethi Shebani et al. Ketogenic Diet Intervention on Metabolic and Psychiatric Health in Bipolar and Schizophrenia: A Pilot Trial. Psychiatry Research. 2024.

Източник:

Pilot study shows ketogenic diet improves severe mental illness: https://medicalxpress.com/news/2024-04-ketogenic-diet-severe-mental-illness

Още по темата:
  • Свързват варианти на гените CDH2, DCHS2 и CDH23 с психични заболявания Свързват варианти на гените CDH2, DCHS2 и CDH23 с психични заболявания
  • Хората, страдащи от затлъстяване, са изложени на повишен риск от психични разстройства Хората, страдащи от затлъстяване, са изложени на повишен риск от психични разстройства
  • Подкрепата на семейството играе ключова роля в лечението на пациенти с тежки психични разстройства Подкрепата на семейството играе ключова роля в лечението на пациенти с тежки психични разстройства
  • Проблемите с психичното здраве са свързани с влошена когнитивна функция Проблемите с психичното здраве са свързани с влошена когнитивна функция
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РЪКОВОДСТВО ПО КЕТОГЕННА ДИЕТА ЗА НАЧИНАЕЩИ - ЕЙМИ РАМОС - ХЕРМЕС
14.95лв.

РЪКОВОДСТВО ПО КЕТОГЕННА ДИЕТА ЗА НАЧИНАЕЩИ - ЕЙМИ РАМОС - ХЕРМЕС

МАТИСЪН КЕТО ПРОТЕИНОВ ШЕЙК С МСТ, ГРАХ И ОРИЗ 350 г
65.60лв.

МАТИСЪН КЕТО ПРОТЕИНОВ ШЕЙК С МСТ, ГРАХ И ОРИЗ 350 г

Коментари към Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 06:49
    Коментирайте "Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Какво представлява и как се проявява разстройството на адаптацията
  • Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Да победиш Хашимото и инсулинова резистентност с помощта на храната - разказ от първо лице на блогърката Дени
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 286 дни, 6 часа и 15 мин.

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 415 дни, 13 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 15 часа

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 7 часа и 41 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 33 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival