Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания
Акценти
|
Проучване, ръководено от изследователи от Stanford Medicine, установява, че кетогенната диета не само възстановява метаболитното здраве на хората със сериозни психични заболявания, но и подобрява значително състоянието им. Резултатите, публикувани в списанието Psychiatry Research, предполагат, че хранителният режим може да играе важна роля при лечението на психични разстройства.
За хората, живеещи със сериозни психични заболявания като шизофрения или биполярно разстройство, стандартното лечение с антипсихотични лекарства може да бъде нож с две остриета. Докато медикаментите помагат за регулиране на мозъчната химия, те често причиняват метаболитни странични ефекти като инсулинова резистентност и затлъстяване, което е изключително тревожно, тъй като се наблюдава висок процент на преустановяване на лечението.
„Много обещаващо и окуражаващо е, че човек може да върне контрола си върху болестта по начин, различен от обичайните лечения.“, коментира първият автор на изследването д-р Шебани Сети, доцент по психиатрия и поведенчески науки.
Проучването
Предишни проучвания доказват, че кетогенната диета е ефективна при резистентни на лечение епилептични припадъци чрез намаляване на възбудимостта на невроните в мозъка. Това провокира екипът от Stanford Medicine да проучи дали хранителният режим има същите положителни ефекти при психични разстройства.
За целите на проучването учените набират 21 души, диагностицирани с шизофрения или биполярно разстройство. Всички участници приемат антипсихотични лекарства и имат метаболитни проблеми като наддаване на тегло, инсулинова резистентност, хипертриглицеридемия (повишени триглицериди), дислипидемия (нарушения на липидния профил в кръвта) или нарушен глюкозен толеранс.
Доброволците са инструктирани да следват кетогенна диета, като приблизително 10% от калориите са от въглехидрати, 30% от протеини и 60% от мазнини. Те също получават готварски книги с кето рецепти и достъп до здравен треньор.
По време на проучването екипът проследява колко добре участниците се придържат към диетата чрез седмични измервания на нивата на кетони (съединения, произвеждани от черния дроб като алтернативна форма на енергия, когато в тялото има ниски нива на кръвна захар). Освен това всички са подложени на различни психиатрични и метаболитни оценки.
Констатациите
Преди проучването 29% от участниците отговарят на критериите за метаболитен синдром – поне три от пет състояния, сред които затлъстяване, повишени нива на триглицериди, холестерол, високо кръвно налягане и високи нива на кръвната захар. След четири месеца на стриктно спазване на кетогенна диета учените установяват, че при нито един от доброволците не се наблюдават състоянията, свързани с метаболитния синдром.
По време на проучването участниците отчитат по-ниски стойности на кръвно налягане, индекс на телесна маса, триглицериди и кръвна захар, както и загуба на телесно тегло със средно 10%.
„Виждаме огромни промени.“, коментира Сети. „Дори и човек да приема антипсихотични лекарства, все още може да обърне затлъстяването, метаболитния синдром и инсулиновата резистентност. Мисля, че това е много обнадеждаващо за хората с тежки психични разстройства.“
Ползите за психичното здраве също са поразителни, като три четвърти от изследваната група показват клинично значимо подобрение*. Участниците също съобщават за по-добър сън и по-голямо удовлетворение от живота.
Алтернативно „гориво“ за мозъка
Налични са все повече доказателства, че психичните заболявания като шизофрения и биполярно разстройство произтичат от метаболитни нарушения и дефицити в мозъка, които засягат възбудимостта на невроните. Поради това изследователите предполагат, че кетогенната диета, която влияе положително на метаболизма на тялото, може да подобри и този на мозъка.
„Всичко, което подобрява метаболитното здраве, вероятно ще окаже благоприятно въздействие и върху мозъка.“, коментира Сети. „Кетогенната диета обаче може да осигури кетони като алтернативно гориво за мозъка.“
Изследователите са на мнение, че вероятно има множество действащи механизми и се надяват проучването им да помогне за откриването на факти, които да са в основата на по-големи изследвания.
*Sethi Shebani et al. Ketogenic Diet Intervention on Metabolic and Psychiatric Health in Bipolar and Schizophrenia: A Pilot Trial. Psychiatry Research. 2024.
Pilot study shows ketogenic diet improves severe mental illness: https://medicalxpress.com/news/2024-04-ketogenic-diet-severe-mental-illness
- Свързват варианти на гените CDH2, DCHS2 и CDH23 с психични заболявания
- Хората, страдащи от затлъстяване, са изложени на повишен риск от психични разстройства
- Подкрепата на семейството играе ключова роля в лечението на пациенти с тежки психични разстройства
- Проблемите с психичното здраве са свързани с влошена когнитивна функция
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Мизофония: същност, прояви и лечение
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
- Да победиш Хашимото и инсулинова резистентност с помощта на храната - разказ от първо лице на блогърката Дени
- Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
- Какво е параноидно личностно разстройство
- Какво е Бигорексия (мускулна дисморфия)
- Известни личности говорят открито за борбата си с депресията
- Генерализирано тревожно разстройство
Коментари към Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания