Кои ядки са най-полезни за здравето
Любопитно е, че още в древни времена хората са консумирали ядки, но днес при голямото изобилие от хранителни продукти повечето от нас забравяме да ги включим в ежедневния си режим и смятаме, че можем и без тях. Истината обаче е друга. С ядки можем да се заситим, да се заредим с енергия за работния ден, както и да възстановим силите си. Те са богати на много полезни вещества, чието съдържание е в пъти по-високо, отколкото в плодовете и зеленчуците. В ядките се съдържат магнезий, калий, калций, желязо и фосфор в количества два пъти повече, отколкото в много други храни. Всички ядки са богати на витамини А, Е и Р. Но кои са най-полезни за човешкото здраве?
Лешници
Лешниците могат да бъдат смятани за любими на диетолозите. Благодарение на ниското съдържание на въглехидрати те могат да се консумират и при много строга диета без риск за наддаване на тегло. Лешниците помагат при хронична умора, диабет, високо кръвно налягане, увеличение на простатата, варикозно разширени и възпалени вени. Освен това млякото от лешници успокоява нервната система и лекува хронични бронхити.
Бадеми
Бадемовите ядки са шампион по съдържание на калций и витамин Е. Бадемите са много полезни при анемии и нарушения в зрението, а бадемовото масло действа благотворно на кожата – овлажнява я и отстранява раздразненията. Сладки бадеми се препоръчват при високи нива на холестерол, хипертония, ракови заболявания, очни болести, затлъстяване, язви, болести на жлъчните пътища, стомашни киселини.
Консумацията на горчиви бадеми трябва да бъде умерена, тъй като голямото количество етерични масла, което те съдържат, може да бъде вредно за здравето. Допустимата дневна доза е 1-2 ядки.
Фъстъци
Фъстъците, наричани още китайски орехи, са прекрасен източник на фолиева киселина, която подпомага обновяването на клетките, а съдържащите се в тях мазнини имат слабо жлъчегонно действие. Те също така са полезни за хора с язвена болест и гастрит. Фъстъците подобряват паметта и вниманието, освен това са необходими за нормалното функциониране на нервната система, сърцето, черния дроб и други вътрешни органи.
Препоръчително е да не се злоупотребява със суровите ядки, тъй като те могат да предизвикат нарушения в храносмилането. Освен това ципата на фъстъците е силен алерген.
Шамфъстък
Ядките на растението шамфъстък са полезни за хора, които се възстановяват след тежко заболяване, както и при болести на черния дроб, жълтеница, гадене и за профилактика на сърдечни проблеми.
Орехи
По съдържание на витамин С орехите сериозно превъзхождат черния касис и цитрусовите плодове. Затова тези ядки са незаменими в сезона на настинките и са изключително полезни за хора с понижен имунитет. При много европейски народи орехите са смятани за храната на силните. Тези ядки наистина укрепват мускулите и бързо премахват умората след физическо натоварване. Освен това орехите притежават бактерицидно, общоукрепващо, кръвоспиращо, противовъзпалително действия.
Бразилски орех
Бразилският орех се посочва като суперхрана поради богатото съдържание на селен – антиоксидант, който може да предотврати развитието на рак и инфаркт. Високото количество фибри и здравословни мазнини също е от съществено значение при детоксикацията, нормалното функциониране на щитовидната жлеза и контролирането на възпалението.
Кашу
Кашуто е с по-ниско съдържание на мазнини от повечето ядки, като в същото време е богато на анакардова киселина, която подобрява чувствителността към инсулин. Ядката кашу е богата на благоприятни за сърцето мононенаситени мастни киселини като олеинова и палмитолеинова киселини, които помагат за понижаване на лошия холестерол.
Пекан
Ядката пекан, известна още като американски орех, има най-високото съдържание на полифенол и флавоноиди сред дървесните ядки. Тя също е богат източник на витамин Е, който инхибира окисляването на LDL холестерола. Американският орех съдържа също така различни витамини и минерали, включително витамин А, фолиева киселина, калций, магнезий, фосфор, калий, цинк. Шепа ядки осигурява 10 процента от препоръчителния дневен прием на фибри.
healthline.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Кедрови ядки - ползи и вреди
- Кедър
- Кайсиевите ядки – състав, ползи и противопоказания
- Чуфа (земен бадем, тигрови ядки) – ползи за здравето и употреба в кулинарията
- Карамелизирани ядки с кафява захар и канела
- Ядката на авокадото е най-полезната част от плода
- Мнението на специалистите за консумацията на ядки
- Пържени бадеми с ароматни билки
- Домашни вафли с бисквити, ядки, карамел и фурми
- Бисквитени бонбони с масло, какао и ядки
Коментари към Кои ядки са най-полезни за здравето