Консумацията на зеленчуци не предпазва от сърдечносъдови заболявания

Достатъчният прием на зеленчуци е важен за поддържане на балансирана диета и избягване на широк спектър от заболявания. Но може ли диетата, богата на зеленчуци, също да намали риска от сърдечносъдови заболявания? За съжаление, изследователи от Оксфордския университет, Университета в Хонконг и Университета в Бристол, Великобритания, не откриват доказателства за това.
Непоследователни и противоречиви доказателства
Това, че консумацията на зеленчуци може да намали риска от сърдечносъдови заболявания, на пръв поглед може да изглежда правдоподобно, тъй като някои вещества като каротеноиди и алфа-токоферол имат кардиопротективни ефекти. Но досега доказателствата от предишни проучвания за цялостния ефект от приема на зеленчуци върху здравето на сърцето са непоследователни.
Резултатите от мащабно проучване, публикувано в списанието „Frontiers in Nutrition“, показват, че по-високата консумация на варени или сурови зеленчуци е малко вероятно да повлияе на риска от сърдечносъдови заболявания. Те също така обясняват как объркващите фактори биха могли да обяснят предишните открития.
Проучването
„UK Biobank е мащабно проспективно проучване за това как генетиката и околната среда допринасят за развитието на най-често срещаните и животозастрашаващи заболявания. Тук използваме големия размер на извадката на изследването, дългосрочното проследяване и подробната информация за социалните фактори и факторите на начина на живот, за да се оцени надеждно връзката между приема на зеленчуци и риска от последващи сърдечносъдови заболявания.“, казва проф. Наоми Алън, главен учен на UK Biobank и съавтор на изследването.
UK Biobank проследява здравето на половин милион възрастни в Обединеното кралство, като се свързва с техните здравни досиета. При записването им в периода от 2006 до 2010 г. доброволците са интервюирани за тяхната диета, начин на живот, медицински и репродуктивна история и други фактори.
Прочетете още:
Изследователите използват отговорите при записване на 399 586 участници, от които 4,5% са развили сърдечносъдови заболявания, за въпроси относно дневната им консумация на сурови спрямо варени зеленчуци. Те анализират връзката с риска от хоспитализация или смърт от инфаркт на миокарда, инсулт или тежко сърдечносъдово заболяване. Учените контролират широк спектър от възможно объркващи фактори, включително социално-икономически статус, физическа активност и други хранителни навици.
Важно е, че по време на проучването изследователите оценяват потенциалната роля на „остатъчното объркване“, тоест дали неизвестните допълнителни фактори, или неточното измерване на известните фактори, могат да доведат до фалшива статистическа връзка между риска от сърдечносъдови заболявания и консумацията на зеленчуци.
Приемът на зеленчуци не предпазва от сърдечни заболявания
Констатациите показват, че средният дневен прием на общи, сурови и варени зеленчуци е 5, 2,3 и 2,8 супени лъжици на човек. Рискът от смърт от сърдечносъдови заболявания е с около 15% по-нисък при участниците с най-висок прием в сравнение с тези с най-нисък прием на зеленчуци. Този привиден ефект обаче е значително отслабен, когато се вземат предвид възможните социално-икономически, хранителни и свързани със здравето фактори. Контролирането им намалява прогнозната статистическа сила на приема на зеленчуци върху сърдечносъдовите заболявания с над 80%.
„Нашето голямо проучване не намери доказателства за протективен ефект на приема на зеленчуци срещу сърдечносъдови заболявания*. Вместо това нашите анализи показват, че привидно защитният ефект е много вероятно да се дължи на пристрастия от остатъчни объркващи фактори, свързани с различията в социално-икономическия статус и начина на живот.“, казва авторът на изследването.
Изследователите смятат, че бъдещите проучвания трябва допълнително да оценят дали определени зеленчуци или методът им на приготвяне могат да повлияят на риска от сърдечносъдови заболявания.
„Това проучване е важно, тъй като помага да се разберат причините за сърдечносъдовите заболявания, както и тежестта им, която обикновено се приписва на ниския прием на зеленчуци. Въпреки това спазването на балансирана диета и здравословното тегло остават важна част от поддържането на добро здраве и намаляването на риска от сериозни заболявания, включително някои видове рак. Широко се препоръчва да се консумират поне пет порции от различни плодове и зеленчуци всеки ден.“, коментира д-р Бен Лейси, доцент в Оксфордския университет.
*Allen Naomi et al. Raw and Cooked Vegetable Consumption and Risk of Cardiovascular Disease: A Study of 400,000 Adults in UK Biobank. Frontiers in Nutrition. 21 Feb 2022.
Eating vegetables does not protect against cardiovascular disease, finds large-scale study: https://medicalxpress.com/news/2022-02-vegetables-cardiovascular-disease-large-scale
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАСИС НА ПРАХ 100 г ЗДРАВНИЦА
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС
МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА МЪЖЕ 50+ таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ПОЛИФЕНОЛ ЗОН 22 капсули * 60 DOCTOR NATURE
ХИП ПЮРЕ ТАЛЯТЕЛИ СЪС СМЕТАНА И ЗЕЛЕНЧУЦИ 220 г
ХЕЛИКС СУПЕР ФУУД 150 гр.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Как храненето късно вечер може да повлияе на здравето
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Как да намалим консумацията на пестициди, съдържащи се в плодовете и зеленчуците?
- Приложете рецепта с мая за подхранване на всички зеленчуци в градината
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Алкална диета
- Зеленчуци с морски дарове и вино на фурна
- 12-дневна зимна диета за бърза загуба на килограми
- Как да изберем най-доброто авокадо на пазара?
Коментари към Консумацията на зеленчуци не предпазва от сърдечносъдови заболявания