Млечни продукти на растителна основа – какво трябва да знаем преди консумация
През последното десетилетие се наблюдава спад на консумацията на краве мляко поради наличието на растителни алтернативи – тенденция, която няма да бъде преустановена скоро заради появата на нови млечни продукти на пазара.
Има редица причини, поради които хората преминават от животинско мляко към алтернативи на растителна основа, но сред основните е непоносимостта към лактоза. Също така хуманното отношение към животните и опасенията за околната среда подтикват много хора към консумация на растителни млечни продукти, като овесено и бадемово мляко.
>>> Растителни заместители на прясното мляко
Въпреки че се продават като алтернатива на животинското мляко, продуктите на растителна основа се различават съществено. Така че, ако възнамерявате да преминете към консумация на растителни млека, ето няколко факта, които трябва да знаете.
Хранителни вещества
Кравето мляко е богат източник на много важни хранителни вещества, като протеини, калций, йод и витамин В12. Доказан факт е, че алтернативите на растителна основа не съдържат същото количество от тези хранителни вещества и микроелементи като животинското мляко. Освен това в повечето млека от растителен произход няма почти никакво количество протеин, докато една чаша краве мляко съдържа около осем грама. Изключение прави само соевото мляко, което има подобно съдържание.
Протеин
Протеинът е от съществено значение за здравословния растеж и развитие. Докато всеки човек се нуждае от протеини, то на някои групи хора им е необходимо по-голямо количество от на други. Например възрастните хора се нуждаят от хранителното вещество, за да поддържат мускулната си сила, а децата – за нормално развитие.
Повечето възрастни получават около 15% от препоръчителния дневен прием на протеини от консумацията на млечни продукти. При използването на растителни млечни продукти като заместители на животинските обаче този процент може да бъде значително по-нисък – около 1,8%. Ако все пак решението за преминаване към продукти на растителна основа е окончателно, соевото мляко може да бъде най-добрият избор за набавяне на протеини.
Витамини и минерали
Повечето алтернативи не съдържат същите витамини и минерали като млечните продукти. Много от тези съставки се добавят по време на производствения процес, който се нарича „обогатяване“. Важно е да се отбележи, че млечните продукти от растителен произход, обозначени като „органични“, не са обогатени с витамини и минерали, тъй като това би противоречало на разпоредбите.
От съществено значение е да се следи дали алтернативите на млечните продукти съдържат витамин В12. Този витамин е много важен за мозъка, нервните и кръвните клетки. Докато някои растителни млека са обогатени с витамин В12, то повечето не го съдържат.
>>> Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца
Калций
Калцият е много важен микроелемент, който се съдържа в млякото от животински произход. Необходим е за доброто здраве на костите, особено при деца и юноши. Проучване показва, че само 57% от алтернативите на прясното мляко, 63% от заместителите на киселото мляко и 28% от алтернативите на сиренето са обогатени с калций. Така че, за да сме сигурни, че получаваме необходимото количество, е хубаво да консумираме храни, които съдържат калций, като зърнени храни или консервирана риба (сардини или сьомга).
Йод
Йодът е друг важен хранителен елемент, особено за бременни жени и малки деца, тъй като е необходим за развитието на мозъка. Той също така подпомага производството на хормоните на щитовидната жлеза, които са важни както за растежа, така и за метаболизма. Въпреки че млякото и млечните продукти са основният източник на диетичен йод, много малко растителни млечни продукти са обогатени с микроелемента. Необходимото количество йод може да се набави и чрез консумация на храни като риба, миди или водорасли.
Други съображения
Има много причини, поради които човек може да се наложи да премине към алтернативи на млечните продукти. Независимо дали това се дължи на алергия, или на опасения за околната среда, при наличието на притеснения относно количеството витамини и минерали, приемани чрез диетата, е нужна консултация с диетолог или лекар. Растителните млека обикновено не се препоръчват за деца под две години. След навършване на тази възраст обогатеното соево мляко вероятно е най-добрата алтернатива, тъй като съдържа важни витамини и минерали, както и големи количества протеин. Също така оризовите напитки не са препоръчителни за деца под 5 години поради съдържанието им на арсен.
Plant-based milk products: What you need to know before making the switch: https://medicalxpress.com/news/2022-05-plant-based-products
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Ацидофилно мляко - ползи и вреди
- Какво е скир, състав и ползи за организма
- 10 причини да консумирате прясното мляко с чесън
- Опасна ли е комбинацията между риба и мляко – традиционни вярвания и научни факти
- Ползи и вреди на прясното краве мляко
- Мляко от тиквени семки – хранителен състав и ползи за здравето
- Вредна ли е лактозата?
- Кобилешко мляко – хранителен състав и ползи за здравето
- Диета с избягване на млечни продукти
- Какво представлява лактозата - ползи и непоносимост
Коментари към Млечни продукти на растителна основа – какво трябва да знаем преди консумация