Здравословният начин на живот намалява риска от сърдечни заболявания дори при генетична предразположеност
Следването на насоките „Life’s Simple 7“, разработени от Американската сърдечна асоциация, може значително да намали риска от коронарна болест на сърцето въпреки наличието на генетично предразположение, според изследователи от Центъра за здравеопазване на Тексаския университет в Хюстън. Проучването е публикувано на 31 януари 2022 г. в списанието „Circulation“.
„Life’s Simple 7“ идентифицира седем рискови фактора, които хората могат да управляват чрез промени в начина на живот, с цел подобряване на здравето на сърцето. Промените включват здравословно хранене, физическа активност, управление на кръвното налягане, контрол на холестерола, понижаване на кръвната захар, отслабване и спиране на тютюнопушенето.
Проучването
Настоящото проучване разглежда как ефектът от придържането към тези насоки се различава при отделните хора според генетичната им предразположеност към коронарна болест на сърцето. Генетичната предразположеност към сърдечни заболявания е изчислена с помощта на инструмент за генетичен риск, наречен полигенен рисков рейтинг, който ефективно обобщава генетичната информация на индивида.
„Един от основните мотиви на това проучване беше да се даде обяснение на въпроса: „Ако имам висок полигенен рейтинг за коронарна болест на сърцето, до каква степен мога да компенсирам това чрез здравословен начин на живот?“, казва Натали Хасбани, водещ автор на изследването и научен асистент в Училището за обществено здраве в Далас. „Открихме, че независимо от генетичната предразположеност на дадено лице, то може да намали шансовете за развитие на коронарна болест на сърцето, като се придържа към насоките.“
За целите на проучването учените изследват данни от 8372 представители на европеидната раса и 2314 африамериканци на възраст над 45 години без анамнеза за коронарна болест на сърцето. Разгледани са разликите в риска от развитие на коронарна болест на сърцето през целия живот , като са взети предвид полигенния рейтинг и придържането към насоките „Life’s Simple 7“.
„Предишни проучвания показват, че полигенният рейтинг предсказва развитието на коронарна болест на сърцето, а някои изследвания предполагат, че високият полигенен риск може да бъде компенсиран чрез придържане към здравословен начин на живот.“, казва д-р Пол де Врис, доцент в Катедрата по епидемиология, човешка генетика и науки за околната среда в Центъра за здравеопазване на Тексаския университет в Хюстън. „Тези проучвания обаче са изследвали основно относителните рискове, без да превеждат това в мерки за абсолютен риск, които са по-лесни за интерпретиране.“
Резултатите
Констатациите показват, че доживотният риск на участниците от европеидната раса с висок полигенен рейтинг за коронарна болест на сърцето е приблизително 40%, а при тези с нисък полигенен рейтинг е 20%. Освен това при участниците с висок полигенен рейтинг, които спазват стриктно „Life’s Simple 7“*, рискът е 24% в сравнение с тези, които не се съобразяват с насоките – 67%.
„Тези резултати предполагат, че хората с висок полигенен рейтинг могат да компенсират с промени в начина на живот.“, коментира Врис.
При афроамериканците, взели участие в проучването, експертите отчитат сходни разлики в риска през целия живот според начина на живот, но по-слабо изразени различия според генетичната предразположеност. Все още обаче не е възможно да се обобщи генетичната предразположеност сред афроамериканците и участниците от европеидна раса. „Това е така, защото проучванията, фокусирани върху хора от афроамерикански произход, в момента са значително по-малко в сравнение с изследванията, включващи участници от европеидната раса. Коригирането на това несъответствие трябва да бъде приоритет на изследователската общност през следващите години.“, казва Врис.
„Изводът е, че независимо от генетичната предразположеност, е много важно да водим здравословен начин на живот.“, казва Хасбани. „Има много информация за това, какви заболявания можем да развием въз основа на нашата генетика, но тя не определя съдбата ни. Можем да намалим риска чрез промени в начина на живот, които, за разлика от генетиката, са под наш контрол.“
*Hasbani Natalie et al. American Heart Association’s Life’s Simple 7: Lifestyle Recommendations, Polygenic Risk, and Lifetime Risk of Coronary Heart Disease. Circulation.
Despite genetic makeup, following heart health guidelines can decrease risk of heart disease: https://www.newswise.com/articles/despite-genetic-makeup-following-heart-health-guidelines-can-decrease-risk-of-heart-disease
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Магданозът помага при бъбречни проблеми и предпазва от сърдечносъдови заболявания
- Недостигът на магнезий повишава риска от сърдечносъдови заболявания и депресия
- Животът в планината значително понижава риска от сърдечносъдови заболявания
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАСИС НА ПРАХ 100 г ЗДРАВНИЦА
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС
ПРАВИЛАТА НА ХРАНАТА - МАЙКЪЛ ПОЛАН - ИЗТОК - ЗАПАД
БИО КАКАО прах 200 г БИОНИА
ФРИТЮРНИК С ГОРЕЩ ВЪЗДУХ 5 л JOCCA
Безплатна доставка за България!БЕСТ ДЖОЙ СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ ШОКОЛАД 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
- Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословен хранителен режим
- Лечение при булимия
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- Забранените храни по време на бременност - част 1
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
Коментари към Здравословният начин на живот намалява риска от сърдечни заболявания дори при генетична предразположеност