Повечето антидепресанти не са ефективни при хронична болка
Около една трета от населението в световен мащаб живее с хронична болка – болка, продължаваща повече от три месеца – като на милиони хора е предписано лечение с антидепресанти за облекчаване на състоянието. Въпреки това скорошен преглед на предишни изследвания установява, че повечето антидепресанти, използвани за облекчаване на хронична болка, се предписват без достатъчно надеждни доказателства за тяхната ефективност. Нещо повече, потенциалните странични ефекти не са добре проучени.
„Това е глобален проблем за общественото здраве.“, казва Тамар Пинкус, професор и изследовател в Университета на Саутхемптън в Обединеното кралство. „Хроничната болка е проблем за милиони хора, на които се предписват антидепресанти без достатъчно научни доказателства, че помагат, нито разбиране на дългосрочното им въздействие върху здравето.“
>>> Антидепресантите невинаги подобряват качеството на живот в дългосрочен план
Липсват доказателства за ефективността на често предписвани антидепресанти
Прегледът включва 176 проучвания с общо 28 664 участници и разглежда 25 различни антидепресанта. Включените проучвания изследват главно три вида хронична болка: фибромиалгия, нервна и мускулно-скелетна болка.
В прегледа са разгледани единствено рандомизирани контролирани проучвания – считани за златен стандарт в медицинските изследвания. Средната им продължителност е 10 седмици, а седемдесет и две от тях са финансирани от фармацевтични компании.
Най-често предписваният антидепресант за хронична болка в световен мащаб е амитриптилин. Продаван в Съединените щати под търговските марки Elavil и Vanatrip, антидепресантът е одобрен през 1961 г. от Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) за лечение на депресия при възрастни хора. Лекарството има значителни странични ефекти, така че не се изписва често за депресия, но се прилага за лечение на мигрена и хронична болка. Въпреки това авторите на прегледа установяват, че повечето от проучванията за ефективността на амитриптилин са малки и доказателствата са ненадеждни.
Друго проучване, ръководено от организацията с нестопанска цел Cochrane, установява, че според наличните доказателства само един антидепресант – дулоксетин – е ефективен за краткотрайно облекчаване на болката. Продаван под марките Irenka и Cymbalta, дулоксетинът представлява селективен инхибитор за обратно захващане на серотонин и норепинефрин, който повишава също нивата на неврохимичния допамин.
Усещането за болка не е еднакво при всички хора
Смята се, че антидепресантите помагат при болка, тъй като телесните системи, които регулират настроението и болката, се припокриват, обяснява Райън Пател, научен сътрудник в Центъра за свързани с възрастта заболявания към Кралския колеж в Лондон, Великобритания. Според него ключовият въпрос, на който изследователите трябва да отговорят, не е дали антидепресантите са ефективни за лечение на болка, а „за кои хора са подходящи“.
„Дори когато причината за хроничната болка е една и съща, биологичните промени, които настъпват в нервната система, са разнообразни и затова не е изненадващо, че при всеки човек се проявява по различен начин и че не всеки реагира на едни и същи лекарства.“, казва Пател. „Това, което демонстрира този изчерпателен анализ, е, че когато клиничните изпитвания са базирани на предположението, че усещането за болка е еднакво при всички, повечето антидепресанти се оказват неефективни за лечение на хронична болка.“
>>> Над 40% от хората, ненавършили 40 години, страдат от хронична болка
Дългосрочната употреба трябва да бъде проучена
Прегледът установява, че дори за антидепресанта дулоксетин няма проучвания, разглеждащи дългосрочната му употреба. „Въпреки че открихме, че дулоксетин осигурява краткотрайно облекчаване на хроничната болка, оставаме загрижени за възможните му дългосрочни вреди поради пропуските в настоящите доказателства.“, казва Пинкус.
В доклада се споменава, че бъдещите изследвания трябва да се насочат към всички нежелани ефекти от употребата на антидепресанти за хронична болка, като се отбелязва, че съществуващите данни са непълни.
„Дулоксетинът наистина изглежда ефективен за краткотрайно облекчаване на хроничната болка, но искам да подчертая, че антидепресантите не се предписват за три или шест седмици, а за шест месеца. Така че е наистина шокиращо, че нямаме никакви доказателства за дългосрочната им употреба.“, коментира Пинкус.
Millions of people are prescribed antidepressants for chronic pain. Do they work?: https://edition.cnn.com/2023/05/09/health/chronic-pain-anti-depressants-wellness/index
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Д-р Рейчъл Лин: Хроничната болка вече може да бъде потисната и без медикаменти
- Аномалии в гена Tiam1 са причина за хроничната невропатична болка
- Алтернативни методи в борбата с хронична болка
- 6 лесни упражнения за облекчаване на хронични болки в ставите и мускулите
- Хроничната тазова болка засяга между 5 и 26% от жените по света
- Помага ли осъзнатата медитация при хронична болка
- За хроничната болка като заболяване и стигмата върху хората, които страдат от нея
- Над 40% от хората, ненавършили 40 години, страдат от хронична болка
- Гладът е способен да потисне хроничната болка
- Как да управляваме ефективно хроничната болка без лекарства
Коментари към Повечето антидепресанти не са ефективни при хронична болка