Хроничната болка може да повлияе на начина, по който мозъкът обработва емоциите
Ново проучване, ръководено от екип от австралийски учени, установява, че хроничната болка е пряко свързана с по-ниски нива на ключови невротрансмитери в мозъка. Изследователите смятат, че тези промени играят съществена роля при регулирането на негативните емоции.
Тревожността и депресията често се наблюдават при хора, страдащи от хронична болка. Не е изненадващо, че онези, които изпитват постоянна продължителна болка, могат много бързо да станат раздразнителни. Хроничното болезнено усещане е изтощително и може да обезсили човек.
Проучването
Новото изследване показва, че емоционалната дисрегулация, която често върви ръка за ръка с хроничната болка, може да се корени в наличието на неврохимични промени, действително предизвикани от самата болка.
„Постоянната болка е повече от ужасно усещане“, обяснява Силвия Густин, старши автор на проучването. „Тя може да повлияе на нашите чувства, вярвания и на това, което сме. За първи път открихме, че хроничната болка е свързана с понижени нива на GABA (гама-аминомаслена киселина) – главен инхибиторен невротрансмитер в централната нервна система на бозайниците. С други думи, протича действителна патологична промяна.“
В проучването са включени 24 души с хронична болка и други 24 – без анамнеза за здравословния проблем. За целите на изследването учените измерват нивата на GABA при всеки участник.
Резултатите от проучването показват, че пациентите, изпитващи постоянно болезнено усещане, имат значително по-ниски стойности на жизненоважния невротрансмитер* в сравнение с участниците в контролната група. Интересното в случая е, че нивата на гама-аминомаслената киселина са постоянно понижени при доброволците от първата група, независимо от вида на хронична болка, от която страдат.
„Намаляването на GABA означава, че мозъчните клетки не могат да комуникират помежду си правилно.“, коментира Густин. „Когато се наблюдава спад на нивата на този невротрансмитер, нашите емоции и мисли се засилват.“
Верижна реакция
GABA е един от многото невротрансмитери в префронталната кора – и не е единственият, чиито нива се понижават при хора с хронична болка.
Предишно проучване на същия изследователски екип установява, че при хората с хронична болка се наблюдават ниски нива и на друг важен невротрансмитер в префронталната кора. Изследването пряко свързва понижените нива на глутамат в този мозъчен регион с повишено чувство на страх и безпокойство.
Изследователите ясно отбелязват, че констатациите не предлагат доказателства за причинно-следствена връзка между хроничната болка и тези невротрансмитерни дисбаланси. Густин обаче определя хипотезата като правдоподобен механизъм, чрез който болката може да причини споменатите промени.
„Всичко започва със стрес.“, казва Густин. „Когато някой изпитва болка, това повишава нивата на хормоните на стреса като кортизола, което може да предизвика огромно увеличение на глутамата. Това се случва в началния, остър стадий на болка.“
Възможно след това имунните клетки в определени области на мозъка да се опитат да регулират тези аномалии. Но при наличието на хронична болка това може да доведе до дългосрочно намаляване на ключовите невротрансмитери, необходими за управление на емоционалното поведение.
„В резултат на това способността на човек да изпитва положителни емоции като щастие, мотивация и увереност може да бъде прекъсната.“, коментира Густин.
Нови методи на лечение
В бъдеще може да се разработят медикаменти, които да повишават нивата на GABA и глутамат в префронталната кора, подобрявайки психичното здраве на страдащите от хронична болка, смятат експертите. Въпреки че вече има лекарства, предназначени за повлияване на нивата на двата невротрансмитера, те действат широко в цялата централна нервна система.
Густин коментира, че за да бъдат ефективни медикаментите, трябва да са насочени към префронталната кора. Междувременно изследователите предлагат терапевтични програми за хора с хронична болка, които също са ефективни. Според тях мозъкът е достатъчно приспособим, за да научи нови техники, които да помогнат за смекчаване на нивата на този дисбаланс.
Проучването е публикувано в „European Journal of Pain“.
*Gustin, M. Sylvia et al. Disruption to normal excitatory and inhibitory function within the medial prefrontal cortex in people with chronic pain. European Journal of Pain. 2021.
Chronic pain found to alter brain chemistry and emotion regulation: https://newatlas.com/health-wellbeing/chronic-pain-brain-chemistry-emotion-regulation/
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Д-р Рейчъл Лин: Хроничната болка вече може да бъде потисната и без медикаменти
- Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас
- Повечето антидепресанти не са ефективни при хронична болка
- Аномалии в гена Tiam1 са причина за хроничната невропатична болка
- Нашите негативни емоции са ключът към личностното ни израстване
- Не натоварвайте интериора си с черно, за да не ви носи допълнителни негативни емоции
- Алтернативни методи в борбата с хронична болка
- 6 лесни упражнения за облекчаване на хронични болки в ставите и мускулите
- Хроничната тазова болка засяга между 5 и 26% от жените по света
- Помага ли осъзнатата медитация при хронична болка
Коментари към Хроничната болка може да повлияе на начина, по който мозъкът обработва емоциите