Според ново проучване диабетната ретинопатия е рисков фактор за инсулт
Увредените кръвоносни съдове в окото могат да бъдат маркер за повишен риск от инсулт при пациенти с диабет според предварителни изследвания, които ще бъдат представени на Международната конференция на Американската асоциация по инсулти (ASO). Световната среща за изследователи и клиницисти, посветена на науката за инсулта и здравето на мозъка, ще се проведе в периода 19-21 февруари 2020 г. в Лос Анджелис, САЩ.
Диабетната ретинопатия – увреждане на малките кръвоносни съдове в окото, е често усложнение на диабета и може да доведе до постоянна слепота. Очното заболяване също е свързано с повишен риск от инфаркт.
“Натрупването на плака в големите артерии, захранващи мозъка, и сърдечната аритмия са основните рискови фактори за исхемичен инсулт, причинен от образуването на съсиреци. Увреждането на малките кръвоносни съдове също може да доведе до развитието на инсулт и съдове деменция. Това ни навежда на мисълта, че диабетна ретинопатия е важен биомаркер за риска от инсулт при пациенти с диабет.“, споделя водещият автор на проучването Ка-Хо Вонг.
Предварителните изследвания включват 874 души с диабет, които са развили диабетна ретинопатия, и 1954, без показатели, сочещи очното заболяване. Доброволците, всички на средна възраст 62 години, участват в ACCORD – голямо проучване, проследяващо дали интензивните усилия за контрол на кръвната захар, намаляването на нивата на холестерола и понижаването на кръвното налягане могат да редуцират риска от сърдечни заболявания при хора с диабет.
По време на петгодишното проследяване 117 души са получили инсулт. На базата на тези данни изследователите установяват, че диабетната ретинопатия е по-често срещана при пациенти с инсулт (41%), отколкото при тези, които не са получили мозъчен удар (30%).
След коригиране на множество рискови фактори за инсулт изследователите стигат до извода, че при хората, страдащи от диабетна ретинопатия, има с 60% по-висок риск от инсулт в сравнение с тези, при които не се наблюдават симптоми на очното заболяване.
“Изненадахме се, че никоя от интервенциите на ACCORD (контрол на глюкозата, липидите и кръвното налягане) не намалява риска от диабетна ретинопатия и мозъчен удар, особено интензивното понижаване на кръвното налягане, тъй като много микросъдови заболявания са причинени от високо кръвно налягане.“, казва Вонг.
Въпреки че тези открития са от съвсем скоро, изследователите се надяват, че пациентите с диабетна ретинопатия получават необходимите медицински грижи за намаляване на риска от инсулт.
Според учените е важно всички пациенти с диабет да поддържат добър контрол на кръвната захар, а тези с установена диабетна ретинопатия да обърнат особено внимание на спазването на всички насоки за превенция на инсулт, установени от ASO.
За намаляване на риска от мозъчен удар Американската асоциация по инсулти препоръчва здравословен начин на живот, който включва нисък прием на сол, редовна физическа активност, поддържане на здравословно тегло, спиране на тютюнопушенето, ограничаване на приема на алкохол, управление на стреса, както и прием на лекарства, предписани за високо кръвно налягане, диабет, висок холестерол и предсърдно мъждене.
medicalxpress.com, neurosciencenews.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕУРЕТИН капки 10 мл
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ангхарад Денис: Знаех, че може да получа инсулт, но не очаквах да се случи на 31 години
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
- Инсулт
- Първа помощ при инсулт
- Медицински център "Европейска здравна грижа", гр. Стара Загора
- Хранене при инсулт
- Консумацията на алкохол в млада възраст повишава риска от инсулт
- Контрол на холестерола
- Ранният прием на антикоагуланти намалява риска от втори инсулт при хора с аритмия
Коментари към Според ново проучване диабетната ретинопатия е рисков фактор за инсулт