Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Употребата на мелатонин срещу безсъние се увеличава въпреки потенциалните вреди за здравето

Употребата на мелатонин срещу безсъние се увеличава въпреки потенциалните вреди за здравето

от 04 фев 2022г., обновено на 02 дек 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Употребата на мелатонин срещу безсъние се увеличава въпреки потенциалните вреди за здравето - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Все повече възрастни приемат мелатонин без рецепта, за да заспят, а някои от тях го използват в опасно високи количества, установява проучване на учени от Отделението по сърдечносъдова медицина на Медицинския център „Mayo Clinic“ в Рочестър, САЩ.

„Докато общата употреба сред възрастното население на Съединените щати все още е относително ниска, проучването „документира многократно увеличение на приема на мелатонин през последните няколко години“, коментира специалистът по сън Ребека Робинс, която не е участвала в изследването.

Проучването, публикувано в медицинското списание „JAMA“, установява, че до 2018 г. американците са приемали над два пъти повече мелатонин*, отколкото преди десетилетие. Експертите се притесняват, че отрицателното въздействие на пандемията от COVID-19 върху съня може да е повишило допълнително използването на сънотворни средства.

„Перспективни проучвания свързват приема на помощни средства за сън с развитието на деменция и ранна смърт“, коментира Робинс.

Мелатонинът се свързва с главоболие, виене на свят, гадене, стомашни спазми, сънливост, объркване или дезориентация, раздразнителност и леко безпокойство, депресия и тремор, както и необичайно ниско кръвно налягане. Може също да взаимодейства с обичайните лекарства и да предизвика алергии.

Докато краткосрочната употреба от работници на смени и хора, които имат проблеми със заспиването, изглежда безопасна, дългосрочните рискове са неизвестни, според Националния център за допълнително и интегративно здраве към Националните институти по здравеопазване на САЩ.

Липса на регулиране на количеството мелатонин в добавките

От 2006 г. малка, но постепенно нарастваща група възрастни хора приемат количества мелатонин, които далеч надхвърлят дневната доза от 5 милиграма, която обикновено се използва като краткосрочно лечение, установява проучването.

Мелатонин

Въпреки това хапчетата в аптечната мрежа може да съдържат нива на мелатонин, които са много по-високи от това, което е написано на етикета. За разлика от лекарствата и храните, мелатонинът не е напълно регулиран от Агенцията за контрол на храните и лекарствата, така че няма изисквания компаниите да тестват хапчетата, за да са сигурни, че съдържат посоченото количество.

„Предишни изследвания установиха, че съдържанието на мелатонин в наличните в търговската мрежа добавки варира – от 83% до 478% над количеството, посочена в листовката.“, казва Робинс.

Освен това не са налични и изисквания за тестване на продуктите за вредни вещества в добавките с мелатонин, продавани в магазините и онлайн. Предишни проучвания разкриват, че 26% от добавките с мелатонин съдържат серотонин – хормон, който може да има вредни ефекти дори при относително ниски нива.

„Не можем да сме сигурни в чистотата на мелатонина, който се предлага без рецепта.“, коментира Робинс.

Приемането на твърде много серотонин чрез комбиниране на лекарства като антидепресанти, медикаменти за мигрена и мелатонин може да доведе до сериозна лекарствена реакция. Леките симптоми включват треперене и диария, докато по-тежката реакция може да доведе до мускулна ригидност, треска, гърчове и дори смърт, ако не се лекува.

Мелатонинът е хормон, а не билка

Тъй като се купува без рецепта, експертите казват, че много хора гледат на мелатонина като на билкова добавка или витамин. В действителност, мелатонинът е хормон, произведен от епифизната жлеза, разположена в мозъка, който се освобождава в кръвния поток, за да регулира циклите на съня.

„Има мнение, че ако е естествено, тогава не може да навреди.“, казва Робинс пред CNN в предишно интервю за въздействието на мелатонина върху деца. „Истината е, че ние просто не знаем последиците от хормона в дългосрочен план при възрастни и деца.“

Как да се справим с безсънието?

Има доказани съвети за сън, които работят също толкова добре, ако не и по-добре, от сънотворните, казват експертите. Тялото започва да отделя мелатонин на тъмно. Какво правим обаче ние? Използваме изкуствена светлина, за да ни държи будни, често дълго след нормалното време за лягане.

Смартфон

Изследванията установяват, че тялото забавя или спира производството на мелатонин, ако е изложено на светлина, включително синя светлина от смартфони, лаптопи и други подобни технологии.

„Всеки източник на светлина от синия спектър може допълнително да потисне нивата на мелатонин.“, казва д-р Всеволод Полоцкки, който ръководи основните изследвания на съня в Отдела за белодробна и критична медицина в Медицинския факултет на Университета „Джонс Хопкинс“.

Затова не използвайте такива устройства поне час преди да си легнете. Обичате ли да четете преди лягане, за да ви се доспи? Това е добре, казват експертите, просто четете на слаба светлина книга на хартиен носител или използвайте електронен четец в нощен режим. Според Полоцки синята светлина ще потисне циркадното задвижване, докато слабата светлина при четене на книга няма.

Други съвети включват поддържане на температурата в спалнята от 15 до 20 градуса по Целзий. Според експертите сънят е по-добър, когато спите в по-студени помещения.

Създайте си ритуал преди лягане, като вземете топла вана или душ, четете книга или слушате успокояваща музика. Или можете да опитате дълбоко дишане, йога, медитация или леки разтягания. Лягайте и ставайте по едно и също време всеки ден, дори през уикендите и почивните дни. Тялото обича рутината.

* Covassin Naima et al. Trends in Use of Melatonin Supplements Among US Adults, 1999-2018. JAMA. 2021.

Как да се справим с умората след безсънна нощ - видео


 


 

Източник:

Using melatonin for sleep is on the rise, study says, despite potential health harms: https://edition.cnn.com/2022/02/01/health/melatonin-overuse-wellness/index

Още по темата:
  • Децата знаят сами кога трябва да си легнат Децата знаят сами кога трябва да си легнат
  • Осем часа сън на тъмно за по-лесно забременяване Осем часа сън на тъмно за по-лесно забременяване
  • Хормонът мелатонин подпомага отслабването и намалява риска от диабет тип 2 Хормонът мелатонин подпомага отслабването и намалява риска от диабет тип 2
  • Добавки за сън съдържат повече от допустимото количество мелатонин и застрашават здравето на децата Добавки за сън съдържат повече от допустимото количество мелатонин и застрашават здравето на децата
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС
19.30лв. 18.34лв.

СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС

ПРОМО
ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН С ВКУС НА ЯГОДА желирани таблетки 1 мг * 60
35.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН С ВКУС НА ЯГОДА желирани таблетки 1 мг * 60

Нов
МЕЛАТОНИН ЕКСПРЕС таблетки * 30 ЗОНАФАРМ
19.90лв.

МЕЛАТОНИН ЕКСПРЕС таблетки * 30 ЗОНАФАРМ

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 300
17.95лв.

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 300

АРКОРЕЛАКС таблетки * 15
22.20лв.

АРКОРЕЛАКС таблетки * 15

Нов
МОРФЕО дъвчащи таблетки * 60 САЛУДБОКС
36.80лв.

МОРФЕО дъвчащи таблетки * 60 САЛУДБОКС

Коментари към Употребата на мелатонин срещу безсъние се увеличава въпреки потенциалните вреди за здравето

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 05 July 2022 в 09:28

    Ime

    Какъв серотонин слагали в хапчетата, какви са тези глупости...?

    Здравейте! Благодарим Ви за коментара! Твърди се, че някои от добавките с мелатонин съдържат серотонин. Източниците на информация са посочени в и след текста, може да направите справка.

  2. Ime 
    на 04 July 2022 в 20:55

    Какъв серотонин слагали в хапчетата, какви са тези глупости...?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как да се справим с безсънието
  • Калифорнийски мак
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Функция и хормони на епифизата
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Син лотос, Син египетски лотос
  • Акупресурни точки за бързо заспиване
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Липа
  • Безсъние при шизофрения – безопасен ли е приемът на мелатонин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 21 дни, 4 часа и 23 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 29 дни, 20 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 6 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 21 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 21 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 21 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival