Хората с по-нисък социален статус са податливи на сърдечни заболявания

От проучването също стана ясно, че този риск съществува дори и с дългосрочен напредък в справянето с традиционните рискови фактори като тютюнопушене, високо кръвно налягане и повишен холестерол.
"Да бъдеш беден или да имаш по-ниско от средно образование е допълнителен риск, когато се оценяват шансовете на пациента за развитие на сърдечно-съдови заболявания.", казва д-р Питър Франкс, от Калифорнийския университет. "Хората с нисък социално-икономически статус, трябва да имат своите сърдечни заболявания показатели успяха по-агресивно", допълва той.
Според д-р Франкс, въпреки че е известно, че хора с нисък социално-икономически статус имат по-голям риск за развитие на сърдечно-съдови заболявания и други здравословни проблеми, причината често се дължи на намален достъп до здравеопазване или - на слабо придържане към предписаното лечение, като например отказване от тютюнопушене, алкохол или медикаменти.
"Ниският социално-икономически статус е свързан с риск от сърдечни заболявания, това е рисков фактор сам по себе си и трябва да се разглежда като такава от медицинската общност.", казва Франкс. По думите му, социалните загуби и несгоди в детството може да доведат до немалко влияние върху сърдечното здраве. Кумулативните ефекти от неравностойното социално положение в течение на целия живот на пациента може също да доведе до по-голямо "износване" на сърдечно-съдовата му система.
Едно международно проучване за сравнение на връзката между формалното образование и сърдечните заболявания и инсулта, открива, че честотата на тези заболявания във връзка с определени рискови фактори е намаляла, като образователните нива са се увеличили в страните с високи доходи, но не - и в страни с ниски и средни доходи. Има силна връзка между ниския доход и високия прираст на населението.
Пушенето, основен принос за сърдечно-съдовите заболявания и инсулта, обикновено намалява при хората с по-високо образователно ниво. Но изследователите открили, че почти 50% от високо образованите жени от страни с високи доходи пушат, в сравнение с 35% от жените с най-ниско образование. Също така, в страните с ниски и средни доходи 21% от жените с по-високо образование са пушачки, срещу 14% сред по-малко образованите жени в тези страни.
Как стои въпросът при мъжете?
Процентът на пушачите в страните с ниски и средни доходи е еднакъв за мъжете, разделени по групи, от гледна точка на образованието им. В богатите страни, обаче, най-образованите мъже пушат малко по-малко, отколкото - мъжете с най-ниското образование (66% срещу 75%).
Няколко са рисковите фактора за появата на сърдечно-съдови заболявания и инсулт: тютюнопушене, високо кръвно налягане, запушени кръвоносни съдове и затлъстяване.
Висшистите са с по-малък риск от сърдечна атака и високо кръвно налягане, сравнено с хората с ниско образование.
Хората с по-висока квалификационна степен заболяват далеч по-рядко от болести на сърдечносъдовата система. Обратното - ниското образование се свързва със значително повишаване на риска от тези заболявания.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Как храненето късно вечер може да повлияе на здравето
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Социален статус на родителите: самотни родители
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
- Кофеинът намалява нивата на „лошия“ холестерол и предпазва от сърдечносъдови заболявания
- Социален статус на родителите: сключен брак
- Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
Коментари към Хората с по-нисък социален статус са податливи на сърдечни заболявания