Хроничното недоспиване може да предизвика инсулинова резистентност при жените
Хроничното недоспиване може да доведе до развитие на инсулинова резистентност при иначе здрави жени, сочи проучване, финансирано от Националните институти по здравеопазване на Съединените щати (NIH). Констатациите, публикувани в научното списание Diabetes Care, подчертават значението на съня за минимизиране на риска от диабет тип 2.
„Жените съобщават за по-некачествен сън от мъжете, така че разбирането как нарушенията му влияят върху здравето през целия живот е от решаващо значение, особено за дамите в менопауза.“, коментира д-р Маришка Браун, директор на Националния център за изследване на нарушенията на съня към Националния институт за изследване на сърцето, белите дробове и кръвта – част от NIH.
Предишни проучвания показват, че ограничаването на съня може да повиши риска от сърдечносъдови заболявания, хипертония и нарушен метаболизъм на глюкозата, което може да доведе до инсулинова резистентност и диабет тип 2. Въпреки това много от изследванията са проведени само сред мъже или са фокусирани върху краткосрочна липса на сън.
Проучването
В настоящото проучване са включени 40 жени на възраст между 20 и 75 години, които имат здравословни модели на сън (7-9 часа на нощ) и нормални нива на кръвната захар на гладно. Въпреки това всички участници са с повишен риск от кардиометаболитно заболяване, фамилна анамнеза за диабет тип 2, високи нива на липидите в кръвта или сърдечносъдово заболяване.
Целта на проучването е да се определи дали слабото понижаване на продължителността на съня – с 1,5 часа всяка нощ – повишава нивата на кръвната захар и инсулина при жените.
Методология и констатации
Преди проучването жените са помолени да носят сензор на китките си, както и да водят дневници в продължението на две седмици, като целта е да се определят типичните им модели на сън.
Изследването включва две шестседмични фази на проучване. През първата фаза жените поддържат обичайното си време за заспиване и събуждане, като средната продължителност на съня е 7,5 часа на нощ. През втората обаче всички участници отлагат заспиването с 1,5 часа на нощ, като същевременно се събуждат в типичното за тях време, което се равнява на 6,2 часа сън на денонощие.
В началото и края на всяка фаза всички преминават през орален глюкозотолерантен тест за измерване на нивата на глюкоза и инсулин в кръвта.
Изследователите установяват, че ограничаването на съня до 6,2 часа или по-малко на нощ в продължение на шест седмици намалява чувствителността на клетките към инсулин с 14,8%*, като този процент е значително по-висок при жените в постменопауза – 20,1%. Констатациите показват също, че при жените в пременопауза нивата на инсулин на гладно се повишават в отговор на ограничаването на съня, докато при тези в постменопауза се наблюдава увеличение както на хормона, така и на глюкозата на гладно.
„Това, което виждаме, е, че е необходим повече инсулин, за да се нормализират нивата на кръвната захар при жените, подложени на продължително недоспиване. При тези в постменопауза обаче високите нива на инсулин може да не са достатъчни, за да противодействат на повишаващата се кръвна захар.“, коментира старшият автор на изследването Мари-Пиер Сейн Онж. „Възможно е дори продължителното недоспиване да ускори прогресията от преддиабет към диабет тип 2.“
Заключения и бъдещи изследвания
По време на изследването учените проучват също дали наблюдаваното увеличение в нивата на инсулин и глюкоза се дължи на промени в телесното тегло, тъй като хората, които спят по-малко, са склонни да ядат повече. Констатациите сочат обаче, че ефектите върху инсулиновата резистентност до голяма степен не зависят от промените в телесното тегло, както и че нивата на инсулин и кръвна захар се нормализират след връщане към типичните за всеки участник модели на сън.
„Това проучване дава нова представа за здравните ефекти дори от малките дефицити на сън при жените, независимо от възраст, раса и етническа принадлежност.“, коментира Корин Силва, програмен директор в Отдела по диабет, ендокринология и метаболизъм към Националния институт по диабет и хранителни и бъбречни заболявания.
Изследователите планират допълнителни проучвания, за да разберат по-добре как недостигът на сън засяга метаболизма при мъжете и жените, както и да проучат различните интервенции като инструмент в превенцията на диабет тип 2.
*St Onge Marie Pierre et al. Chronic Insufficient Sleep in Women Impairs Insulin Sensitivity Independent of Adiposity Changes: Results of a Randomized Trial. Diabetes Care. 2023.
Alarming Diabetes Danger: Insufficient Sleep Raises Insulin Resistance in Women: https://scitechdaily.com/alarming-diabetes-danger-insufficient-sleep-raises-insulin-resistance-in-women/
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Инсулинова резистентност
- Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
- Да победиш Хашимото и инсулинова резистентност с помощта на храната - разказ от първо лице на блогърката Дени
- Хранене при инсулинова резистентност
- Инсулиновата резистентност увеличава с 40% риска от аортна стеноза
- Недоспиването състарява мозъка
- Недоспиването води до излишни килограми
- Учени твърдят, че работата преди 10 е вредна за здравето
Коментари към Хроничното недоспиване може да предизвика инсулинова резистентност при жените