Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Битката за COVID-19 ваксините може да предизвика нова глобална катастрофа

Битката за COVID-19 ваксините може да предизвика нова глобална катастрофа

от 30 юли 2020г., обновено на 10 сеп 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Битката за COVID-19 ваксините може да предизвика нова глобална катастрофа - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

В последните няколко месеца всички фармацевтични гиганти се надпреварват да открият работещата ваксина, която да осигури сигурност в условията на глобална пандемия от COVID-19. От началото на годината учените са обединени, за да достигнат до резултат. закономерно зачестиха новините за научни пробиви в тази област, което не може да не ни радва. Успехът отвори и безмилостна надпревара между нациите, притесняват се здравни експерти.

Страхът от заразата е вече страх за оцеляване

Ваксината, която ще се утвърди финално на пазара, ще бъде купувана в огромни количества и би трябвало да бъде разпределена за нуждаещите се във всички части на света. Заедно с това, някои по-силноразвити и влиятелни държави тръгват по свой път, сключват сделки с производителите на лекарства, които да им гарантират милиони дози от най-напредналите до момента в тестването си ваксини за техните граждани, което определено предизвиква притеснение при експертите.

Редица сделки на САЩ, Великобритания и ЕС, със съгласието на компании като „Pfizer“, „BioNtech“, „AstraZeneca“ и „Moderna“ пречат на опитите на експертите да помогнат в глобален мащаб на най-силно засегнатите, защото може би няма да гарантират най-правилното разпространение.

Сет Бъркли, изпълнителен директор на фондацията „GAVI“, която има за цел да осигури бързо и справедливо разпределение на ваксината по света, смята, че „всеки, който сключва подобни двустранни сделки, не помага за подобряването на ситуацията.“ От „Pfizer“ разкриха, че тази седмица са провели паралелни разговори с ЕС и някои от страните членки, които опитват да си осигурят тяхната ваксина приоритетно. В същото време Великобритания съобщи, че е договорила с „GlaxoSmithKline“ и „Sanofi“ да доставят първо на нея потенциалните ваксини, които разработват компаниите в момента, съобщава Reuters.

Въможно е да избухне война в надпреварата за Covid-19 безопасност

Според международната медицинска хуманитарна организация „Лекари без граници“ подобни действия още повече подтикват и останалите богати държави да се запасяват с ваксини, което би довело до един нов вид желание за национално надмощие, основано на достъпа и възможността за закупуване на ваксини.

Основното притеснение е, че доставките и разпределението на ваксината по време на настоящата пандемия ще са като повторение на случилото се през 2009-2010, когато върлува вирусът H1N1. Тогава богатите страни изкупуват наличните дози от ваксината и така оставят в самото начало по-бедните без нито една бройка. Тогава обаче вирусът е по-лек и постепенно отслабна, което до голяма степен минимизира нанесените щети от дисбаланса при разпределението на ваксината.

COVID-19 е по-сериозна заплаха и ако част от хората останат без ваксина, не само че може да се заразят и да загубят живота си, но и ще се разрасне пандемията, както и последствията от нея, заявяват здравни експерти. Съществува реален риск някои от страните да направят онова, от което всички се страхуват – презапасяване при едни и недостиг при други. Това е напълно възможно да доведе не само до несправедливо разпределение, но и до въоръжен конфликт.

Тревогите на експертите

Напълно възможно е по-мощните страни да не поискат да бъдат заедно в съвместната работа и разпределение на ваксините. Въпреки това, инициативата COVAX цели именно това  - справедливо и навременно прилагане на ваксините където е най-нужно. Международната организация вече обхваща много страни по света, но някои отказват да се присъединят. Това подсказва, че те вероятно търсят своя собствен път.  Огромен е рискът те да залагат на ваксина, която да не успее да се докаже в клинтичните проучвания. Единствено общите действия могат да помогнат да се намали рискът от това.

Експерти изчисляват, че ще бъдат осигурени около 2 милиарда дози от ваксината за COVID-19 до края на 2021, ако някои от тестваните в последна фаза към момента ваксини се окажат наистина ефикасни. Целта на COVAX е да осигури дози за поне 20% от населението на страните, заявили своето желание да ги закупят. Към момента в полезрението на инициативата стоят 12 ваксини, за които те се борят да осигурят ранен достъп. Дори и някои от тях да не се окажат ефективни, COVAX  ще може да осигури количества от другите.

Колкото и да работят бързо, фармацевтичните заводи не могат да гарантират 100% задоволеност на пазара за продукт с огромно търсене. Надпреварата с времето само увеличава търсенето, а това е лоша шега с технологичните възможности дории на най-развитите фарма компании.

Експертите настояват за правилно разпределение и вътре в самите общности  - първи ваксина трябва да получат здравните работници, след което тези в по-висок риск или които живеят в застрашени територии. Едва тогава ще дойдат всички други. Няма ли това да създаде отново основа за конфликт, този път - на вътрешна територия?

Още 2 години с коронавирус биха били катастрофални за света

Екпертите са сигурни, че ако страните или регионите се ръководят само от собствения си интерес и направят всичко възможно да осигурят ваксина за всеки свой гражданин, вместо да я споделят с най-силно засегнатите по света, то пандемията не би могла да бъде укротена.

Ако се ваксинират всички американци и гражданите на Европейския съюз с по 2 дози от ваксината, това означава, че ще са необходими около 1,7 милиарда дози. Ако това е общият брой налични произведени ваксини, се оказва, че за останалите държави няма да остане нито една.

Подобен модел ни обрича на непрекъснато разпространение на заразата, което няма да може да бъде спряно. Здравните експерти смятат,  че краят на пандемията ще настъпи, когато Covid-19 е победен навсякъде по света.

Всяко удължаване на съществуващата ситуация е предпоставка за по-големи загуби и по-трудно възстановяване.

Важно е в този критичен момент всички нации да намерят необходимата мъдрост и зрялост и да не допуснат дори и възможността за нова глобална катастрофа, този път предизвикана от битката за новата ваксина. Съвсем възможно е в надпреварата за оцеляване нечии нерви да не издържат и това да провокира и сериозен конфликт между нациите. Нещо, от което никой по света сега не се нуждае, освен ако не желаем да живеем в пост-апокалиптично общество, в което единствената ценност да бъде ваксината срещу Covid-19.

Източник:

Reuters, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Още по темата:
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19 Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19 Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
5.0/5 1 оценка

Коментари към Битката за COVID-19 ваксините може да предизвика нова глобална катастрофа

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Битката за COVID-19 ваксините може да предизвика нова глобална катастрофа
    www.framar.bg 
    на 13 July 2025 в 11:35
    Коментирайте "Битката за COVID-19 ваксините може да предизвика нова глобална катастрофа"

НОВИНАТА е свързана към

  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 296 дни, 11 часа

Каква храна може да се даде за котка за добра козина?

преди 564 дни, 20 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 2 дни, 1 час и 39 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 4 дни, 1 час и 16 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 23 часа и 36 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 15 дни, 19 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival