Ваксината срещу COVID-19 на американската компания „Модерна“ навлиза в последната фаза на тестването на 27 юли 2020-а

Експерименталната ваксина на американската биотехнологична компания „Модерна“ е повишила антителата срещу коронавируса при всички участници по време на първата фаза от изпитването й и тези резултати бяха определени като окуражаващи. Стартът на последната фаза от изпитанията е насрочен за 27 юли 2020 г.
На 14 юли 2020-а „Модерна“ обяви че след две седмици започва последната фаза на клиничните тестове на ваксината си за COVID-19.
Съобщението я поставя начело в световната надпревара за създаване на ваксина срещу COVID-19. Биотехнологичната компания е първата, която достигна до този етап на изпитванията. В напреднал стадий са изследавнията на китайската компания SinoVac, а агенция ТАСС съобщи, че руските учени са завършили клиничните изпитвания на тяхната ваксина, но все още не са публикували данните.
Когато през май компанията публикува междинни резултати от първата фаза, според които ваксината е предизвикала имунен отговор при осем от пациенти, имунологът Антъни Фочи определи това като „насърчаващо“ и заяви, че научната общност очаква с нетърпение пълното проучване.
В първата фаза 45-та души са разделени на три групи по 15 и са им приложени дози съответно от 25, 100 и 250 микрограма. Втората доза получават 28 дни по-късно. След първия прием учените установяват, че при по-високата доза и антителата са по-високи, а след втория става ясно, че доброволците имат по-високи нива на антитела от останалите пациенти с COVID-19, които генерират собствени. Над 20 от ваксинираните мъже и жени са имали леки странични ефекти, но те не са били до степен, която да доведе до прекратяване на изпитването. Става дума за умора, главоболие, втрисане.
В последната и решаваща фаза ще се включат тридесет хиляди души. Половината от тях ще получат доза от 100 микрограма, а останалите плацебо. Основната задача на този етап е учените да установят дали ваксината предотвратява заразяването със SARS-CoV-2 и дали е безопасна. Изследователите ще търсят отговор и на въпроса дали, ако човек е заразен, ваксината е в състояние да не допусне заболяването да прогресира. Според експертите дори и да продължава да има симптоми, то ваксината може да бъде определена като успешна, ако не допусне тежки случаи на COVID-19.
Технологията на „Модерна“ се базира на РНК на пратеника и целта е да предостави генетична информация на организма, която е необходима за превантивна защита срещу коронавируса. Изследователи припомнят, че тази технология никога не е била ефективна срещу други вируси.
Резултатите от първата фаза са публикувани в New England Journal of Medicine.
Очаква се проучването да продължи до 27 октомври 2022 година.
„Модерна“ получи 483 000 000 долара от американското правителство за създаването на ваксина срещу COVID-19. От компанията съобщават, че ако избраната за тестовете на финалния етап доза от 100 микрограма се окаже ефикасна, то ще могат да произвеждат 500 000 000 дози годишно.
lefigaro.fr, modernatx.com
НОВИНАТА е свързана към
- Какво знаем и какво не знаем за ваксините срещу COVID-19 – д-р Анна Савчева – медицински директор на ВИТА
- Мащабно проучване оценява безопасността на ваксините срещу COVID-19
- Ваксините срещу COVID-19: най-често задаваните въпроси - проф. Радостина Александрова - част 2
- Валидност и корекция на електронния зелен сертификат за ваксина срещу COVID-19
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- 62-годишен германец е ваксиниран 217 пъти срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Анна Савчева - Какво представляват ваксините, безопасни ли са за здравето и дали ни предпазват или вредят
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
Коментари към Ваксината срещу COVID-19 на американската компания „Модерна“ навлиза в последната фаза на тестването на 27 юли 2020-а