Ваксината срещу COVID-19 на Moderna защитава и от варианта Омикрон
Данните на „Moderna“ показват, че бустерна доза от ваксината им срещу COVID-19 защитава от бързо разпространяващия се в света вариант „Омикрон“.
Бустерната доза на "Moderna" предпазва от "Омикрон"
Лабораторните тестове, проведени в компанията, са в основата на изводите, оповестени на 20 декември 2021 г. Проучването показва ясно, че докато при двете дози от ваксината на „Moderna“ защитата спада, то с поставянето на бустерна доза ситуацията се променя съществено и защитата срещу COVID-19 се увеличава сериозно. При това става ясно, че тя действа и срещу варианта „Омикрон“.
Това е в основата на решението екипът да се фокусира върху настоящата си ваксина mRNA-1273. В същото време от „Moderna“ подчертават, че продължават дейността по ваксина, разработена специално за „Омикрон“. Най-вероятно в началото на 2022 г. ще започнат и клиничните изпитвания за този вариант на ваксината.
Тестовете
Тестовете, направени в момента, когато „Омикрон“ се разпространява твърде бързо, показват, че двете дози от ваксината mRNA-1273 дават ниски неутрализиращи антитела за новия вид. В същото време обаче бустерната доза от 50 mg увеличава антителата срещу варианта 37 пъти. Ако бустерната доза е от 100 mg, то увеличението е 80 пъти.
Президентът на високотехнологичната компания д-р Стивън Хоге съобщава, че засега нямат намерение да искат разрешение за по-голяма бустерна доза. Нивата на антителата при по-ниската доза са достатъчни, за да предпазят. Със сигурност може да се предполага защита от тежко протичане на заболяването, коментира той и допълва, че това се случва, тъй като Т-клетките в имунната система разпознават и елиминират заразените с вируса на SARS-CoV-2 клетки.
Д-р Хоге подчертава, че данните, с които разполагат, не са проверени от независим източник, но тъй като са подобни на други, то от „Moderna“ ги определят като обнадеждаващи.
„Няма нужда да искаме разрешение за бустерна доза от 100 mg в настоящия момент, но отделните държави биха могли да решат тя да е такава“, коментира д-р Стивън Хоге и уточнява, че тази доза се понася добре и е безопасна, но при нея се наблюдават малко по-често нежелани реакции.
Тестването е осъществено чрез анализа на кръвни серуми.
От своя страна главният медицински директор на компанията д-р Пол Бъртън е категоричен, че ваксината им е изключително безопасна и много ефективна.
„Тя е напълно способна да защити хората през идващите Коледни празници и зимните месеци, когато се очаква натискът на варианта „Омикрон“ да бъде най-сериозен“, казва д-р Бъртън.
В САЩ бустерната доза на ваксината на „Moderna“ е разрешена през октомври 2021 г. Тя е от 50 mg, а първите две дози са от по 100 mg.
До момента са установени няколко случая на сърдечно възпаление при млади мъже след ваксинирането им с „Moderna“. Такива имаше и при ваксината на „Pfizer/BioNTech“.
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към Ваксината срещу COVID-19 на Moderna защитава и от варианта Омикрон