Вирус, подобен на SARS-CoV-2, показва резистентност към ваксината срещу COVID-19
Откритият преди време сред прилепи в Русия нов респираторен вирус Khosta-2 може да заразява човешките клетки чрез шиповите протеини, с които е покрит, по същия начин както това прави и вече добре познатият ни SARS-CoV-2. В същото време се оказва, че Khosta-2 е устойчив на съществуващите ваксини срещу COVID-19.
Новият вирус
Вирусите Khosta-1 и Khosta-2 са открити и изолирани от прилепи, които се намират в района на Сочи, в края на 2020 г.. Khosta-2 е открит сред вида Rinolophus hipposderos (малки подковоноси), който се среща в Европа и Северна Африка.
Когато руските учени откриват вирусите, нито един от тях не изглежда особено опасен за хората. Те идват от друга линия, на която липсват гени, които са необходими, за да въздействат на имунната система на човека и не са пряко свързани със SARS-CoV-2.
И ако Khosta-1 продължава да е напълно безопасен за човешката популация, то не така стоят нещата с Khosta-2.
Според проучване на изследователи от Вашингтонския държавен университет Khosta-2 притежава шипови протеини, които са подобни на тези на SARS-CoV-2. Това означава, че те са в състояние да заразяват човешките клетки.
Оказва се обаче, че освен да заразява, вирусът е резистентен и на моноклоналните антитела на SARS-CoV-2, и на антителата от хора, ваксинирани срещу COVID-19. Това означава, че новият вирус няма как да бъде неутрализиран от лекарствата, с които в момента се води битката с COVID-19.
Проучването
Екип изследователите от Училището за глобално здраве на Вашингтонския държавен университет установяват, че този патоген използва рецепторите на ангиотензин конвертиращ ензим 2 (ACE2) върху чернодробни клетки в човешкото тяло и така инфектира тъкан по същия начин, по който го прави и SARS-CoV-2.
Khosta-2 и SARS-CoV-2 принадлежат към една и съща подкатегория коронавируси, известни като сарбековируси.
Вирусологът и ръководител на изследването Майкъл Летко коментира: „Тези странни руски вируси генетично изглеждаха като други, открити на различни места в света, но тъй като не приличаха на SARS-CoV-2, никой не смяташе, че трябва да се занимава с тях. Когато обаче ги разгледахме по-подробно, с изненада установихме, че те са в състояние да заразяват човешки клетки.“
Както учените подчертават, все още не е ясно, дали вирусът който заразява тези прилепи, може да зарази хората в реалния свят, но откритото от тях в лабораторията показва, че това е напълно възможно.
Ако пък Khosta-2 инфектира гостоприемник с друг коронавирус, това може да доведе до рекомбинация на двата вируса в изцяло нов вариант.
Прогнозите
Сарбековирусите действат заедно в прилепите и е възможно използването на рецептори сред вируси, които са тясно свързани, да представлява еволюционна стратегия за устойчивост на вируса в популацията на гостоприемника, смятат изследователите. Според тях това не е добър вариант, защото ако този вирусен резервоар се разпространи сред хората, то настоящите ваксини срещу COVID-19 няма да бъдат в състояние да предпазват от инфекцията.
Майкъл Летко подчертава, че в момента учените правят опити да създадат ваксина, която да предпазва не само от следващият вариант на COVID-19, но и от сарбековирусите.
„Много от ваксините са насочени към специфични вируси, за които знаем, че заразяват човешките клетки или носят най-голям риск да го сторят. Проблемът е, че това е списък, който постоянно се променя. За да се защитим от всички сарбековируси, обхватът на настоящите ваксини трябва да се разшири. Колкото по-бързо се случи това, толкова по-голям става шансът да се справим с нова смъртоносна епидемия от коронавирус“, казва вирусологът.
>>> В САЩ одобриха модификацията на бустерните дози срещу COVID-19
В статията, посветена на проучването и публикувана в PloS Pathogens, авторите подчертават, че направените от тях открития показват спешната нужда от създаването на ваксини с много по-широка защита срещу сарбековирусите.
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Вирус, подобен на SARS-CoV-2, показва резистентност към ваксината срещу COVID-19