Време е МЗ да се погрижи реално, а не само на хартия за хората с ревматологични заболявания
В писмо до министър Кирил Ананиев председателката на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) Боряна Ботева поставя за пореден път въпроса за липсата на медикаменти, необходими за лечението на повече от 4000 души с лупус, ревматоиден артрит, склеродермия и други диагнози.
Още в началото на извънредното положение от организацията алармираха, че има сериозен проблем с медикамента хидроксихлороквин сулфат, който не е регистриран за употреба у нас. Когато към това добавим факта, че през 2019-а „Bayer AG“ изтегли от българския пазар и лекарството „Резохин“, става ясно колко мащабен е проблемът. Такъв е, защото хората, чийто живот зависи от тези лекарства, са принудени да пътуват до Гърция, Турция или Сърбия или да поръчат на пътуващи в тази посока да им ги купят. А това, както подчертава Боряна Ботева в писмото, е абсурдно и недопустимо. За съжаление, абсурдността се е превърнала в норма, което е недопустимо, но е факт.
Напрежението, породено от липсата на лекарства, допълнително се изостри от кризата COVID-19 и затворените граници, които направиха невъзможен достъпа но медикаменти. Боряна Ботева припомня още, че след като беше разгласено, че хидроксихлороквин сулфатът въздейства добре на болните от коронавирусна инфекция, европейските страни са направили възможното да осигурят лечение за гражданите си, но не само за заразените с новия вирус, а и за тези с ревматоидни заболявания.
„За този проблем Вие, както и Националният щаб знаете много добре, тъй като от името на Организацията сигнализирахме многократно. Писма до Вас изпратиха и десетки засегнати пациенти. Единствената алтернатива, която предложихте на 4000 човека беше Наредба № 10 за условията и реда за лечение с неразрешени за употреба в Република България лекарствени продукти и продукти за състрадателна употреба. Чудесно решение, което не работи на практика. Нито един пациент с ревматоидно заболяване не е получил хидроксихлороквин сулфат/ Hydroxychloroquine sulfate по реда на Наредба № 10.“ |
Нито един от четирите хиляди души, които имат нужда, не е получил лекарството. Това със сигурност заслужава определението възмутително, но по-важен е въпросът защо? Защо до хората с ревматологични заболявания у нас така и не стига хидроксихлороквинът?
Търсейки отговора, Боряна Ботева припомня в писмото до министър Ананиев, че ведомството, което той оглавява, купи 171 429 опаковки от него за над 1 000 000 лв. и от началото на май лекарството е в страната. От МЗ разрешиха в средата на май то да се използва за лечение на COVID-19 по време на извънредното положение. Освен внос от Китай има и български вариант на медикамента. „Булбио“ произведе 250 опаковки за лечението на 2500 души.
И сега идва ред на резонния въпрос. Какво се случва с неизползваното лекарство особено като се има предвид, че очевидно у нас епидемията постепенно затихва, но и стана ясно, че ефектът от него при лечение на COVID-19 е спорен, което накара СЗО да спре клиничните тестове, а Франция дори забрани употребата му? Това е въпросът, който чака своя отговор от министър Ананиев.
Не е ли време Министерството на здравеопазването да се погрижи за пациентите с ревматоидни заболявания, които се лекуват с Hydroxychloroquine Sulfate, и то не само на хартия, пита в края на писмото си председателката на УС на ОПРЗБ и призовава да бъде намерен начин и неизползваните опаковки да бъдат предоставени на хората, страдащи от ревматоидни заболявания.
revmatologia.org, pixabay.com
- Чайкафарма регистрира „МориВид“, лекарство за хората с лупус и ревматоиден артрит
- МЗ не приема проекта за промени в Закона за лекарствата, чрез които лечението с имуновенин се заплаща от Касата
- Боряна Ботева: Новата цена на Имуновенина е абсурдна и непосилна за страдащите от системен лупус
- Нови пациенти не получават биологични лекарства по Здравната каса
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Зоя Стоянова
- Чайкафарма регистрира „МориВид“, лекарство за хората с лупус и ревматоиден артрит
- МЗ не приема проекта за промени в Закона за лекарствата, чрез които лечението с имуновенин се заплаща от Касата
- Боряна Ботева: Новата цена на Имуновенина е абсурдна и непосилна за страдащите от системен лупус
- Синузитът увеличава с до 40% риска от ревматологични заболявания
- На 10 май 2020-а отбелязваме Световния ден за борба с лупуса
- Пациенти с ревматологични заболявания на протест пред сградата на НЗОК
- Здравната каса отказва да спази решение на Върховния административен съд
- Боряна Ботева: Нужна е политическа воля за решаване на проблемите на хората с ревматоидни заболявания
- Над 120 хиляди са хората в България, които страдат от ревматологични заболявания
Коментари към Време е МЗ да се погрижи реално, а не само на хартия за хората с ревматологични заболявания