В Китай се опитват да решат проблемите с липса на лекари и остаряла здравна система с технологии
В източния китайски град Ханджоу линейка се движи в трафика по вълна от зелени светлини, подпомогната от система за изкуствен интелект и голяма база данни. Информацията се изпраща до централизиран компютър, свързан с транспортните мрежи на града. Системата е част от пробен проект на Alibaba Group Holding, китайски технологичен гигант, който се надява да използва своите данни за справяне с проблемите, засягащи здравната система на Китай. А те са много и са свързани с градския трафик, дългите опашки с чакащи пациенти и липсата на лекари.
В огромната държава има широка тенденция технологичните компании да се състезават да раздвижат скърцащия държавен здравен сектор и да поемат част от разходите, които се очаква да достигнат 1,1 трилиона долара до 2020 г. Платформата WeDoctor, която предлага онлайн консултации и търсене на лекари, е увеличил своята стойност само през май с 500 млн. долара, а крайната й стойност е 5,5 млрд. долара. Друга подобна платформа - Ping Good Doctor, е оценена на 1,1 млрд. долара.
Alibaba Group Holding работи с болница в Шанхай, използвайки данните, за да предвиди търсенето на пациентите и за да разпредели лекарите. В друга китайска провинция компанията работи върху инструменти за диагностика, подпомагани от изкуствен интелект. Чрез тях помагат за анализирането на медицински изображения от компютърна томография и магнитни резонанси.
От една страна, са необходими експерти, които да са обучени да разчитат подобни изображения. От друга страна, има недостиг на такива. Затова китайските болници използват все повече технологии за преодоляване на разликата между градските центрове и отдалечените части на страната, където липсват лекари. Използвайки системи за споделяне на документи и видеоклипове за гледане на живо, специалистите могат да насочват по-неопитния медицински персонал директно при диагностицирането на пациенти.
DXY, една от най-големите онлайн медицински мрежи в Китай, предлага консултации на платформа на социалната медия WeChat за пациенти с хронични заболявания като диабет например. Екип от лекари и медицински сестри предоставят чрез нея съвети.
Държавата натиска да намали разходите за здравеопазване, които се увеличават с нарастването на населението. Големите суми създават огромни затруднения на държавната застрахователна система. В същото време Пекин обещава по-добър достъп до здравеопазване и подобрена грижа за семейството въпреки липсата на семейни доктори. Така технологиите попаднаха в светлината на прожекторите като начин за максимално увеличаване на разтегнатите ресурси.
Системата на здравеопазването в Китай отдавна се е сблъскала с недостига на лекари, изострен от ниските заплати, липса на местни клиники и на общопрактикуващи доктори. Това означава, че пациентите често се тълпят в големи, специализирани болници дори за дребни заболявания. Пекин се опитва да реши проблема като поставя цели за увеличаване броя на личните лекари в цялата страна. Правителството обаче бавно приема технологиите в здравеопазването и нуждата от дигитализиране, дърпано назад от една фрагментизирана болнична система, доминирана от държавни болници и фирми.
Все пак се чувства вятъра на промяната, тъй като през последните години управляващите са направили промени в законодателството, които оказват силна подкрепа за базираните на интернет здравни услуги. Също така може би правителството ще одобри продажбата на някои лекарства с рецепта онлайн, създавайки голяма възможност за местни и чуждестранни компании.
Ли Тиантиан, основател и председател на DXY, коментира, че Министерството на здравеопазването е провело срещи със здравни компании като неговата и планира скоро, най-вероятно през юли, да реализира политика на „интернет болници“. Тя ще позволи на одобрени лечебни заведения да консултират, предписват и продават лекарства онлайн на пациенти с хронични заболявания. Опасенията на регулаторните органи относно безопасността и обратната връзка с държавните дистрибутори накараха тези планове да потънат преди години.
Биофармацевтичната компания Мерск обяви преди време обвързването с Alibaba Health, съсредоточено върху системите за подпомагане проследяването на лекарства, за да се избегне фалшифицирането, върху онлайн продажбите и потенциалните директни продажби на пациенти.
Технологичните компании в Китай са изправени пред големи предизвикателства. Едно от тях е да убеди пациентите да виждат лекарите онлайн или да накарат болниците да харчат допълнителни средства за високотехнологични инструменти, които обещават повишаване на ефективността или подобрения за болните. От своя страна лекарите и представителите на индустрията смятат, че технологиите сами по себе си не могат да решат проблемите, пред които е изправен сектора. Те са важни по техните думи, но не са самодостатъчни. „Обещаващите технологии ще помогнат за ускоряване и подобряване на диагнозата, но няма да заменят добрите лекари, които все още са необходими за проверка и коригиране на диагностичните резултати“, казва Уанг Айху, кардиолог в пекинската болница „Чаоянг“.
Болният от рак 55-годишен Тони Ли казва, че е виждал малки авангардни технологии в болниците при редовните си посещения. „От това, което чух, те могат да помогнат на лекарите да идентифицират туморите в по-ранен етап и това е страхотно. Но интернет има навика да преувеличава нещата, което ни дава огромна фалшива надежда“, допълва той.
От Alibaba признават, че компанията все още работи по въпроса, за да докаже стойността на технологията си и че много болнични администратори са подозрителни към подобни неща като изчисления в облак (предоставянето на компютърни/изчислителни услуги, при които се използва споделени ресурси, софтуер и информация).
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: reuters.com
Снимка: ndtv.com
- Австралия обмисля мярка за проверка компетентността на възрастните лекари
- Дълг от над половин милион и липса на специалисти са в основата на проблема на Националната кардиологична болница
- На какво се дължи недостигът на акушер-гинеколози в САЩ
- Кардиологията в ловешката болница преустанови дейност поради липса на специалисти
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Какво би задържало младите лекари в България?
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Попадали ли сте на пиян лекар по време на дежурство
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
Коментари към В Китай се опитват да решат проблемите с липса на лекари и остаряла здравна система с технологии