В Русия е регистриран първият случай на птичи грип H5N8 при човек
Вирусът H5N8 е смъртоносен за птиците, но до този момент не се разпространяваше по хората. На 20.02.2021 г. Русия предупреди СЗО за първия такъв случай в страната.
По време на свое телевизионно участие началникът на Федералната агенция за защита правата на потребителите и благополучието на човека в Русия Анна Попова съобщи, че експерти от лаборатория „Vektor“ са успели да изолират вирусен генетичен материал от седем работника в птицеферма в южна Русия, където през декември бе регистрирано огнище на зараза сред птиците. Служителите нямат сериозни оплаквания и най-вероятно са се заразили от птиците в самата ферма. Попова добави: „Вече информирахме СЗО за първия в света случай на предаване на птичи грип (H5N8) на хора.“
Има различни варианти на познатите вируси, с които се разпространява птичият грип. Силно заразният щам H5N8 е фатален за птиците, но досега никога не е предаван на човек.
Попова подчерта колко важно откритие са направили експертите и каза, че „само времето може да покаже“ дали вирусът ще продължи да мутира.
Според нея е важно, че мутациите са засечени преди патогенът да се е видоизменил така, че да се предава от човек на човек, защото страните ще имат време да се подготвят за възможни вариации и да реагират по адекватен и навременен начин.
Заразените с птичи грип работници в Русия нямат симптоми и сериозни оплаквания
Говорителят на СЗО потвърди, че Русия е съобщила за огнището и добави: „Провеждаме разговори с руските власти, за да съберем повече информация и да оценим риска за общественото здраве. Ако нашите експерти потвърдят случая, то той би бил първият, в който H5N8 инфектира хора.“
Експертът увери, че инфекцията при работниците протича без симптоми, както и че няма данни за продължаващо предаване от човек на човек.
Според учените не е новост, че хората могат да се заразят с някой от вирусите на птичия и свинския грип, каквито са например A (H5N1), A (H7N9) и A (H1N1). По данни на СЗО заразяването обикновено става чрез директен контакт с животни или замърсени повърхности, като предаването на патогена между тях не е устойчиво и стабилно във времето.
От гореизброените опасен за човека е H5N1, като в 60% от случаите той води до фатален край.
Върхът на айсберга?
Пред агенция „Франс Прес“ Гуенел Вурк, ръководител на френския национален институт по земеделие, храни и околна среда, обърна внимание на свойството на грипните вируси да се променят „много бързо“ и призна, че не изключва вероятността да има и други случаи на птичи грип, освен този, регистриран в Русия. По нейни думи „това може би е само върхът на айсберга.“
На противоположно мнение е Франсоа Рено, изследовател от френския национален научноизследователски център, според който на този етап „няма сериозен повод за тревога.“ Той припомни, че коронавирусната пандемия е научила повечето страни да реагират бързо на подобен тип заплахи за живота и не се съмнява, че в конкретния случай също ще бъдат предприети решителни мерки за спиране разпространението на вируса на птичия грип.
Преди години епидемии от птичи грип избухват в няколко европейски страни, включително Франция, където стотици хиляди птици са умъртвени, за да се спре пренасянето на H5N8.
Учените днес: В поне 46 страни е засечен щам на птичия грип
Според ново проучване на китайски учени от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Китай и медицинския университет „Shandong First“ щам на птичия грип е засечен в най-малко 46 страни, което е предпоставка за „невиждана пандемия“.
Тъй като H5N8 обикновено не засяга хората, новината за заразяването на работниците в руската птицеферма внесе смут. Китайският екип подчертава, че под заплаха вече са не само собствениците на птицеферми и дивата природа, но и общественото здраве.
Пренасянето на вируса става чрез миграцията на диви птици. Ако той засегне птицеферма, е много голяма вероятността да избухне огнище, което да доведе до смърт или подборно унищожаване на животните. Щамът на вируса в Русия принадлежи към клон 2.3.4.4.b на H5N8 AIV, който е част от семейното дърво на клон 2.3.4 – първият изолиран щам от домашна патица на пазар в Дзянсу, Китай през далечната 2010 г. През последните две десетилетия той е най-често срещаният в глобален мащаб.
След като за първи път е засечен в Дзянсу, експертите започват да следят отблизо разпространението му. Първоначално щамът се пренася в съседните държави, а след това и в Азия и Европа.
Към днешна дата огнища на H5N8 AIV се наблюдават по целия свят, включително САЩ, Великобритания, Европа, Индия, Израел, Южна Корея, Монголия, Китай, Япония, Русия, Нигерия, Южна Африка и други.
Засега здравните власти уверяват, че предаването от човек на човек е трудно и много малко вероятно.
Новият доклад на китайския екип, публикуван в списание „Science“, не е толкова оптимистичен. Той гласи, че H5N8 има потенциала да нанесе сериозни щети на общественото здраве в световен мащаб. Според изследователите обаче евентуална пандемия от птичи грип би могла да бъде предотвратена благодарение на натрупания през последните две години опит около ограничаването на коронавируса. Все пак те предупреждават, че не бива да се разчита само на наученото по време на пандемията от COVID-19, а да се въведат мащабни реформи в сферата на земеделието и да се следи отблизо развитието на всяка новопоявила се болест.
Руската лаборатория „Вектор“
Националният център по вирусология и биотехнологии „Vektor“ в Русия, където бе установен случаят на птичи грип сред работниците, е разработчик и на една от руските ваксини срещу коронавирус.
Лабораторията е разположена в градчето Колцово, близо до Новосибирск и преди разпадането на Съветския съюз провежда експерименти върху тайни биологични оръжия. Там продължават да се съхраняват ваксини срещу ебола и вариола.
Началникът на лабораторията Ринат Максютов съобщи, че екипът му е готов да започне работа по създаването както на тестови комплекти за откриване на H5N8 в хора, така и на ваксина.
В миналото СССР е известен със сериозния си научен потенциал и когато управлението поема Владимир Путин, страната решава да запази доброто име, като стартира свои проекти за разработване на ваксини.
През август 2020 г. Русия регистрира своята коронавирусна ваксина, изпреварвайки с няколко месеца конкурентите си от западни компании, които дори не бяха започнали мащабни клинични изпитвания.
Авторитетното научно списание „The Lancet“ опроверга съмненията на западните страни и през настоящия месец февруари обяви, че руската ваксина срещу COVID-19 е безопасна и ефективна.
medicalxpress.com/news/2021-02-russia-case-h5n8-avian-flu, https://www.iflscience.com/health-and-medicine/h5n8-bird-flu-strain-found-in-46-countries-could-spark-disastrous-pandemics-scientists-warn/
НОВИНАТА е свързана към
- Тест за птичи грип тип А
- За четвърти американец, заразен с птичи грип, съобщава здравната служба на Колорадо
- Мутиралият щам на птичи грип взе 8 жертви в Камбоджа
- Син и баща са в болница след консумация на мъртва птица
- Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
- Създадоха междуведомствен Национален оперативен щаб, който ще ликвидира заболяването по птиците
- Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип
- Китайски учени разработиха ваксина срещу птичи грип
- Китай регистрира първи смъртен случай от щама H3N8 на птичи грип
- Вирусът, известен като "птичи грип", може да се предава от човек на човек
Коментари към В Русия е регистриран първият случай на птичи грип H5N8 при човек