Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Данните, че ивермектин предпазва пациенти с COVID-19 от смърт не са надеждни

Данните, че ивермектин предпазва пациенти с COVID-19 от смърт не са надеждни

от 16 сеп 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Данните, че ивермектин предпазва пациенти с COVID-19 от смърт не са надеждни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В началото на септември 2022 г. в медийното пространство и социалните мрежи се появи информация, свързана с изследване, според което ивермектин намалява риска от смърт след COVID-19 с 92%. Паралелно се разпространяваше и твърдението, че Американските национални институти по здравеопазване възнамеряват да одобрят прилагането на медикамента за лечение на пациенти с коронавирус.

Екип от експерти решава да проследи хронологията на събитията, начина на провеждане на клиничните изпитвания и резултатите, с което доказва, че посочената висока ефективност не е подкрепена с достатъчно факти и подвежда хората, а новината, че ивермектин ще се използва за лечение на COVID-19, не разкрива цялата истина.

Подвеждащата информация

Според анализаторите проучването на Кър и колектив съдържа няколко неточности. Данните се разглеждат по начин, който изключва хората с COVID-19 от групата на така наречените редовни пациенти на ивермектин. Това означава, че те не са част от представителната извадка и съответно рискът от фатален изход за тях е по-нисък.

лупа с надпис Fact на лилав фон

Фактологическа неточност

Американските национални институти по здравеопазване не са добавили ивермектин към списъка с одобрените за лечение на COVID-19 лекарства. Техни представители продължават да не препоръчват използването на препарата при коронавирусна инфекция, освен когато е част от клинично изпитване.

Заключение на разследващия екип

Антипаразитното лекарство ивермектин е предмет на множество изследвания, целящи да изчислят неговата ефективност като средство за лечение на коронавирус. Големите, рандомизирани изпитания до момента не са открили ползи от медикамента при болни от коронавирус пациенти.

Използваните методи правят заключенията ненадеждни

Кър и колектив изчисляват ефективността на ивермектин, като използват данни от бразилска програма за превенция на COVID-19. Тя стартира през юли 2020 г. и продължава до декември 2020 г. Учените сравняват ръста на смъртност от коронавирус при пациенти, приемали редовно ивермектин, и при други две групи, които не са го приемали никога или само за определен период от време. Въз основа на направения анализ, учените стигат до заключението, че „смъртността при хората, приемали редовно ивермектин, е с 92% по-ниска, отколкото при онези, на които не е бил назначен“.

Екипът, който проверява надеждността на фактите, открива, че проучването е проведено по начин, който компрометира резултатите, свързани с ефективността на препарата.

стетоскоп, чернобяла снимка

Критерии за редовен и нередовен прием на ивермектин

Според Грег Тъкър-Келог, професор по биология в Националния университет на Сингапур, основният проблем с методологията се крие в дефиницията на редовен и нередовен прием. В случая под редовен прием се има предвид минимум 180 mg по време на цялата програма, а под нередовен – до 60 mg, отново от началото до края на програмата.

Един от недостатъците при подобен подход е, че, ако участникът се разболее от COVID-19, всъщност той не бива да приема ивермектин (препоръка на експертите). В първото проучване, което се базира на данните от бразилската програма, авторите уточняват този детайл. Във второто, което използва същите данни и чиито резултати са публикувани през януари 2022 г., обаче той не се споменава.

Начинът, по който са дефинирани понятията „редовен“ и „нередовен“ прием, води до изключването на част от доброволците от групата на хората, приемали ивермектин редовно. Дори и да са го правили, в момента, в който се разболеят от коронавирус, те следват експертната препоръка и спират. Тогава от групата на редовно приемалите го те преминават или в групата на тези, които го пият нередовно, или в групата на тези, които го пият в по-малка доза – между 60 mg и 180 mg.

Според анализаторите оттук произтичат два проблема. Първо, изключвайки участниците, диагностицирани с COVID-19, от групата на хората, които приемат редовно ивермектин, се оказва, че „редовната“ група обхваща най-вече незаразени участници. Обратно, пациентите с коронавирус съставляват основно групите, които са приемали нередовно или в по-малки дози лекарството. Авторите на проучването потвърждават, че от 7228 души, разболели се от COVID-19 по време на програмата, едва 283 (3,9%) попадат в „редовната“ група.

Подобно прехвърляне на болните доброволци от една група в друга влияе на оценката на риска от смърт от коронавирус в случаите, когато се провежда лечение с антипаразитния медикамент, защото на практика здрави, незаразени хора могат да го приемат редовно през цялата програма. Но, от друга страна, ако участникът не се разболее, то той не е застрашен да загуби живота си заради усложнения от COVID-19. Следвайки тази логика на екипа на Кър, то хората, приемали ивермектин редовно, наистина е по-малко вероятно да починат от коронавирусната инфекция, сравнени с онези, които не са го приемали никога или за определен период от време.

Доброволците, приемали средни дози ивермектин, дори не попадат в обхвата на изследването

Вторият проблем, който изниква заради така очертаните критерии за „редовен“ и „нередовен“ прием, е свързан с доброволците, които са получавали средни дози от препарата. Оказва се, че те не попадат в изследването, което се потвърждава и от коментар на самия екип в доклада: „От 113 844 участници 8325 са приемали ивермектин редовно, а 33 971 – нередовно. Останалите 71 548 не са включени в анализа, тъй като им е назначена средна доза (между 60 mg и 180 mg)“. Като последното изречение от цитата е подчертано.

От 7228 доброволци, заразени с коронавирус по време на проучването, 32,8% или почти 1/3 от всички COVID пациенти, са приемали средна доза ивермектин.

Според екипа надеждността на заключенията за ефективността на медикамента е спорна, тъй като резултатите биха били различни, ако се отчиташе приемът на ивермектин преди заразяването и ако в анализа бяха включени пациентите, приемали средна доза.

Епидемиологът Гидиън Майеровиц-Кац отбелязва, че при изчисляването на ефективността са взети под внимание само някои фактори, сред които съпътстващи заболявания като диабет тип 2 и високо кръвно налягане. Други, като доходът например, остават извън изследването.

ръка на жена с поставен пулсоксиметър

Значението на придружаващите фактори в изчисляването на ефективността

Придружаващите фактори представляват променливи, които оказват влияние върху изхода от експеримента, но в настоящото изследване не са взети под внимание най-важните сред тях. Нека дадем един пример: изследователски екип решава да проучи причините за сърдечни заболявания. Той открива, че консумацията на червено месо увеличава риска. Но е напълно възможно привържениците на червено месо да са и пушачи и всъщност цигарите, а не храненето, да крият повече рискове за сърдечното им здраве. Тютюнопушенето играе ролята на придружаващ фактор.

Ретроспективно, не проспективно изследване

Майеровиц-Кац открива няколко неточности и в заглавието на изследването. Неговите автори го посочват като проспективно и обсервационно, а то е ретроспективно (данните касаят вече случили се събития, а не предстоящи).

Мащабни, рандомизирани и контролирани изследвания сочат, че ивермектин няма доказан положителен ефект върху пациенти с COVID-19. През юни 2022 г. е направен задълбочен анализ, изводът от който гласи: „При пациенти с коронавирус, които се лекуват в домашни условия, има слаби до силни доказателства, че ивермектин не благоприятства оздравяването. По отношение на хоспитализираните пациенти, няма достатъчно доказателства, че лекарството предпазва от смърт или усложнения, нито пък, че увеличава риска за здравето на болния. Има слаби доказателства, че не влияе по никакъв начин на клиничното подобрение и унищожаването на вируса.

Изследвания, които не откриват доказателства за ефективността на ивермектин при пациенти с коронавирус

По време на изпитването „TOGETHER“, което се провежда в 12 клиники по обществено здраве в Бразилия, експерти сравняват две групи участници, заразени с коронавирус. 679 получават 400 µg ивермектин на килограм тегло, веднъж дневно, в продължение на три дни. Други 679 получават плацебо (неактивно вещество). Резултатите показват, че делът на хоспитализираните или на пациентите, посетили спешно отделение, до 28 дни след началото на лечението не се различава. Заключението е следното: „Терапията с ивермектин не води до намаляване броя на настанените в болница пациенти с COVID-19, нито до по-дълго наблюдение в спешно отделение на хора, които се лекуват от инфекцията в домашни условия.“

Друго проучване, известно като I-TECH, извършено в Малайзия, обхваща пациенти, които са лекувани по утвърдена процедура, и такива, които приемат ивермектин перорално в продължение на 5 дни през първата седмица на заболяването. Според изследователите и за двете групи рискът от усложнения е бил еднакъв.

В обобщение, разследващият екип заявява, че събраните доказателства до момента, включително от клинични изпитвания върху хора, не доказват ефективността на ивермектин при лечение на коронавирусна инфекция. Ето защо заключенията на Кър и колектив са ненадеждни.

Националните институти по здравеопазване не препоръчват лечение на COVID-19 с ивермектин и никога не са го правили. На официалната им страница е изрично упоменато, че медикаментът не е одобрен за лечение и се използва при пациенти с коронавирус само по време на клинични изпитвания. 

Източник:

Study claiming that ivermectin reduces COVID-19 mortality by 92% has important methodological problems: https://healthfeedback.org/claimreview/study-claiming-ivermectin-reduces-covid-19-mortality-by-92-has-important-methodological-problems

Още по темата:
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19 FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • Ивермектин води до безплодие при 85% от мъжете, сочи  изследване от Нигерия Ивермектин води до безплодие при 85% от мъжете, сочи изследване от Нигерия
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19 След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Нов

Коментари към Данните, че ивермектин предпазва пациенти с COVID-19 от смърт не са надеждни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Данните, че ивермектин предпазва пациенти с COVID-19 от смърт не са надеждни
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 03:23
    Коментирайте "Данните, че ивермектин предпазва пациенти с COVID-19 от смърт не са надеждни"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Д-р Лиана Уен: Продажбата на Ивермектин без рецепта крие рискове за здравето
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Коронавирус COVID-19
  • 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
  • Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 371 дни, 9 часа и 56 мин.

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 31 май, 2024 година

преди 371 дни, 9 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 15 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 6 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 6 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 6 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival