ЕМА предупреждава, че някои от ваксините срещу COVID-19 водят до проблеми с менструалния цикъл
Комитетът за оценка на риска към Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) съобщава, че според направената от експертите оценка, обилното менструално кървене при жените след поставянето на ваксините срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech и Moderna може да бъде определено като „потенциален неблагоприятен ефект“.
Френската агенция за безопасност на лекарствата и нейният анализ
Оценката на експертите от ЕМА е в резултат на предоставеното им заключение от страна на френската Национална агенция за безопасност на лекарствата (ANSM).
Проблемите с менструалния цикъл след ваксинация са наблюдавани много внимателно както на национално, така и на европейско ниво.
През юли 2022 г. ANSM кани жените с подобни проблеми да съобщят за нарушенията.
В периода от юли до септември 2022 г. са докладвани 2952 случая на менструални нарушения, след поставянето на ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech и 515 след ваксинация с тази на Moderna.
>>>„Pfizer“ разработва комбинирана ваксина срещу всички варианти на коронавируса
Френските експерти събират информацията, извършват нужните анализи и предоставят всички данни на ЕМА.
Специалистите от ANSM подчертават, че най-често оплакванията са свързани с промени в продължителността и интензивността на кървенето. Определят ги като не особено тежки и преминаващи бързо. Има пациенти обаче, при които неразположенията могат да продължат шест месеца. Агенцията информира, че продължава работата по случаите.
Решението на ЕМА
Въз основата на анализираната информация, предоставена от Френската агенция, Комитетът за оценка на риска към ЕМА заключава, че обилното менструално кървене може да бъде смятано да потенциална нежелана реакция към ваксините на Pfizer/BioNTech и на Moderna. То ще бъде добавено към кратките характеристики на продукта и листовките за тези две ваксини.
Менструалните нарушения след ваксинация срещу COVID-19
Проблемите с менструалния цикъл след ваксинация с иРНК ваксина се наблюдават внимателно от момента на откриването им.
Те могат да бъдат свързани както с нередовен, болезнен, твърде продължителен и обилен цикъл, така и с вероятността той да липсва.
Съветът на специалистите от Агенция по безопасност на лекарствата е в случаите, когато нарушенията са необичайни, продължават повече от няколко месеца, водят до влошаване на съществуващо гинекологично заболяване или последиците от тях са толкова сериозни, че създават проблеми в ежедневието, те да бъдат докладвани задължително. Жените могат да направят това както на официалния сайт на Министерството на здравеопазването, така и като се свържат със здравен специалист.
Установилите подобни проблеми, е добре веднага да се консултират с личния си лекар.
Наблюдението на ваксините срещу COVID-19 във Франция
Френската агенция за безопасност на лекарствата информира, че като част от засиления мониторинг, който осъществява върху ваксините срещу COVID-19, извършва проучване всеки месец. По време на него профилът за безопасност на ваксините във Франция се наблюдава в реално време. Това става чрез декларациите на здравните работници, ваксинираните и семействата им.
На 27 октомври 2022 г. са обсъдени резултатите от наблюдението за периода от 30 септември до 20 октомври 2022 г. Става ясно, че по-голямата част от нежеланите реакции са очакваните и не са сериозни.
За ваксината на Pfizer/BioNTech случаите са общо 121 402 при направени към 20 октомври повече от 117 434 300 инжекции.
>>> Ваксините срещу COVID-19 не увреждат фертилитета на мъжете и жените
От началото на ваксинацията с Moderna са установени 31 895 случая на нежелани реакции. Повечето от тях са свързани с локални забавени реакции, които са несериозни. От ANSM припомнят, че от 8 ноември 2021 г. употребата на ваксината Spikevax на Moderna е само за хора над 30 години. До момента във Франция са направени над 23 985 500 инжекции от нея.
31 094 са сигналите за нежелани реакции след ваксинация с Vaxzevria на AstraZeneca. Повечето от оплакванията са свързани със синдроми, наподобяващи грип, като висока температура, главоболие и болки в тялото, които са твърде интензивни. Поставените дози са над 7 861 900. Тази ваксина, подчертават от Агенцията, вече не се препоръчва и не се използва.
1700 са обявените случаи за ваксината на Janssen, с която имунизацията срещу COVID-19 във Франция започва в края на април 2021-а. Предназначена е за французите над 55 години. Нито едно от оплакванията не е сериозно и най-често е свързано с временно неразположение. Общо са поставени 1 089 700 инжекции. И тази ваксина вече не се препоръчва в стратегията за ваксиниране.
Последната ваксина, за която специалистите са изготвили анализ е на Novavax. Ваксинацията срещу COVID-19 с нея започва на 1 март 2022 г. До 29 октомври са направени над 33 100 инжекции, а са докладвани 80 случая на нежелани реакции като нито една от тях не е сериозна.
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към ЕМА предупреждава, че някои от ваксините срещу COVID-19 водят до проблеми с менструалния цикъл