Задължителни маски на открити обществени места след 22 октомври 2020
От 22 октомври 2020-а носенето на предпазни маски на открити обществени места става отново задължително, съобщи днес здравният министър Костадин Ангелов. Планираният срок на мярката изтича в края на ноември месец.
При струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м. гражданите трябва да носят маска или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал, шлем и др.). Изключения са клиентите в местата за хранене и в питейните заведения; спортуващите на открито и закрито; участниците в конгресно-конферентни мероприятия и др. подобни по време на изказванията си; водещите и гостите в телевизионни предавания (при осигуряване на необходимата дистанция). Изключения са и децата до 6-годишна възраст.
Обществени са местата, които са достъпни за гражданите и/или са предназначени за обществено ползване. Лицата, предоставящи административни и други услуги на граждани, следва да използват средствата на информационните и комуникационните технологии и при възможност да предоставят съответните услуги в електронна среда. Заповедта въвежда и три приложения/стандарти - за правилно носене и поддръжка на маска, за дезинфекция със съответните препарати и за правилна хигиена на ръцете.
Инструкция за правилно носене на лицева маска
- Защитната маска трябва да покрива изцяло носа и устата - от основата на носа до брадичката.
- Преди поставяне на маската ръцете се измиват със сапун и вода или се обтриват с дезинфектант за ръце на алкохолна основа.
- Защитната маска за лице се сваля отзад напред като се хванат връзките (ластиците) й и се избягва докосването на предната й страна.
- След сваляне на маската ръцете незабавно се измиват със сапун и вода или се обтриват с дезинфектант за ръце.
- Защитната маска за лице за еднократна употреба се изхвърля в кош за отпадъци веднага след сваляне.
- Защитните маски от текстил за многократна употреба е необходимо да се обработват по следния начин:
а) чрез изпиране с гореща вода (термодезинфекция) и перилен препарат (детергент) при температура на водата 60-90 °С за не по-малко от 20 минути;
б) чрез изпиране с хладка вода при температура под 60°C с препарати с дезинфекциращо действие (биоциди) с концентрация съгласно указанията на производителя (химио-термодезинфекция).
- Защитната маска се сменя с нова веднага щом се навлажни.
- Защитните маски за еднократна употреба не се носят повторно.
Реакция на новината
Новината предизвика разнопосочни коментари в интернет, както и много дискусии - за или против. Министър-председателят Бойко Борисов изрично настоя за пълна яснота в заповедта, именно заради възможността за злоупотреба или грешно приложение на места:
"Настоявам да бъде описан всеки един детайл! Точно и ясно трябва да се обясни на хората, че когато човек върви сам по улицата, кара колело, разхожда се в парка или е на открити места, където няма струпване, не е необходимо да носи маска. Ако иска, може да го стори, но по негово желание."
"В същото време броят на заразените върви нагоре в цяла Европа, затова независимо, че са в защита на здравето на хората, всички мерки биват подлагани на съмнение. Болниците са претоварени в момента, пациентите с COVID-19 са все повече, заразява се и медицински персонал. Трябва да мислим и за лекарите, които са на първа линия“, сподели своето притеснение министър-председателят.
„Ние искаме на базата на убеждението и със стриктен контрол да запазим живота на медиците, на всички служители на първа линия в битката с COVID-19 и на всички български граждани“, обобщи Бойко Борисов.
Веднага след като стана ясно, че предстои издаването на заповед за носенето на маски и на открито, се появиха две петициите, в които се настоява това да не се случи.
Първата от тях е от доц. Атанас Мангъров, който заяви, че маските не са начин за справяне с въздушно-капкова инфекция. "Отказвам да нося маска" е името на петицията и в нея инфекционистът заявява, че маската не само ограничава правата му, но е вредна за него и околните и за физическото и психическото им здраве.
Доц. Мангъров е написал още, че отхвърля спекулативното насаждане на паника и смята, че не съществува повишена опасност за здравето и живота на заразените, нарастването на заболелите е силно преувеличено и всичко е пари и интереси.
Другата петиция е под името "Против маските на открито" и е дело на студента по журналистика Мимо Гарсия. Обръщайки се към министър Костадин Ангелов той уточнява, че прабаба му Ангелина Радуилска е била лекар и в семейството и до днес се отнасят с респект към медиците. Мимо Гарсия казва, че няма да спази влязлата в сила от днес заповед за носене на маска на открито и моли министъра да преоцени взетото решение, защото "то ще разгневи голям брой хора, които тотално ще се противопоставят на спазването на трите Д-та и така пропастта между паникьори и пръврженици на теорията за световна конспирация ще породи огромно напрежение в обществото". Строгите и необмислени мерки провокират неподчинение и е по-добре маските на открито да се изискват, където има струпване на хора, пише още бъдещият журналист и предлага да бъде създаден Медиационен център за търсене изход от разцеплението на обществото.
Интересно е, че петицията на доц. Мангъров е подкрепена от 15 души, а тази на Мимо Гарсия е получила подкрепата на 3063 души, а е споделена от над 7000.
Събитията от последните дни - безпрецедентен скок на заболеваемостта - причина за връщане на част от мерките
В последните дни броят на заразените премина психологическата бариера от 1000 души с положителни тестове на ден.
Увеличиха се и хората с COVID-19, настанени в болници и в интензивни сектори. Голяма част от лечебните заведения в страната са изправени пред трудности, породени не само от запълнените отделения, но и от липсата на медицински персонал.
Това е една от причините за решението да се носят маски и на открито. Дни преди то да бъде оформено като заповед, здравният министър се срещна с членовете на експертните съвети по епидемиология и по инфекциозни болести и с експерти от ведомството, което ръководи.
Проф. Йорданка Стоилова, главен координатор на Експертния съвет по епидемиология, и проф. Татяна Червенякова, главен експерт на ЕС по инфекциозни болести застанаха зад идеята хората да бъдат с маски и на открито, те подкрепиха и предложението карантината за контактните да бъде не 14, а десет дни при условие, че нямат клинични симптоми.
Министър Ангелов каза, че и много от лекарите в страната приканват това да се случи, притеснени от нарастващия брой на заразените. Пободно предложение направи и главният здравен инспектор. Логично е мярката да бъде приета, особено в контекста на прогнозата, че при спазването й и при засилен контрол заболеваемостта може да намалее с 30 %.
Текст на заповед № РД-01-609/21.10.2020 г
mh.government.bg
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към Задължителни маски на открити обществени места след 22 октомври 2020