Живеещите в италианското градче Белкастро нямат право да се разболяват
Акценти
|
„Разпореждам да се избягва заразяването с всяка болест, която изисква спешна медицинска помощ“, това гласи наредба на кмета на Белкастро, градче в провинция Катандзаро, която провокира интереса дори на чужди медии, сред които CNN.
Антонио Торкия подчертава, че документът, който издава, е не само саркастичен, но и провокативен. В същото време зад редовете му се крие искрената загриженост за здравето на хората.
Наредбата, с която се забранява на жителите на Белкастро да се разболяват
Кметът Антонио Торкия забранява на жителите да се разболяват от болести, които изискват спешна медицинска помощ. Изисква се още хората да не поемат рискове или да претърпяват инциденти, които застрашават здравето им.
На жените, мъжете и децата от Белкастро се нарежда да избягват домашните злополуки и лошото поведение, от което ще има последици. И още: добре би било да не напускат домовете си често, да не пътуват и да не спортуват. Най-добре ще бъде ако през повечето време просто си почиват. Поне повечето от тях, които са над 65 години.
Не е ясно как правилата ще бъдат прилагани, но кметът коментира решението си да издаде подобна заповед пред Canale 5 по следния начин: „Това не е просто провокация. Наредбата е вик за помощ и начин да бъде осветлена една изключително неприемлива и опасна ситуация. Този начин на действие очевидно има по-голям ефект от спешните уведомления до регионалните власти за липсата на достъп до здравеопазване в града ни.“
Белкастро е малък град с малко над 1200 жители, от които почти половината са на възраст над 65 години, тоест това са хора, които имат много по-голяма нужда от медицински грижи.
Проблемът е, че градчето се намира в отдалечен район. Клиниката често е затворена, по празниците със сигурност не работи, през нощта няма достъп до спешна помощ. Най-близкото спешно отделение се намира на 45 км.
„В подобна ситуация е трудно и почти невъзможно хората да се чувстват в безопасност. Ако паднеш на улицата вечер, защото си се подхлъзнал или още по-лошо, получил си инфаркт, единствената надежда е да успееш навреме да стигнеш до спешното отделение. Недопустимо е“, категоричен е кметът, който разбира колко комплексен е проблемът, но смята, че е важно отново да алармира, защото става дума за хората, за здравето и сигурността им, за живота и спокойствието им.
Наредбата, която засяга болезнени въпроси за италианското здравеопазване
В последните няколко години и особено след пандемията от COVID-19 в Италия се води разгорещен дебат за здравеопазването. Ако има нещо, което обединява мнението на политици, учени, експерти, лекари, медицински сестри и други представители на медицинското съсловие, то е, че италианското здравеопазване преживява безпрецедентна криза.
Причините за тази криза са много и различни, но основата е непрекъснатото намаляване на финансирането. Както подчертават в една от публикациите по темата в италианската преса: „Причини много, но най-важната е намаляващото финансиране. Това има опустошителен ефект и излага на риск правото на здравеопазване за милиони граждани, което иначе Конституцията им гарантира.“
Факт е, че през последните десет години средствата, които се предоставят на Националната здрава служба, намаляват.
Картината е плашеща и изглежда така:
- застаряващо население, което изисква все повече и по-сложни грижи
- пренаселени болниците
- безкрайни списъци с чакащи за прегледи или за прием в лечебно заведение
- остър недостиг на медицински сестри и лекари
- нарастващо недоверие към обществената система на здравеопазването
Основният извод е, че намалените средства имат крайно негативен резултат и водят до влошаване качеството на здравните услуги.
>>>Критичната липса на медицински сестри застрашава здравната система
Например, времето за посещение при специалист или за извършване на диагностични тестове надхвърля шест месеца. Това от своя страна кара много хора да потърсят услугите на частния сектор. В същото време обаче цените там са най-често непосилни, което означава, че са много италианците, които не са в състояние да си го позволят.
Хиляди са лекарите и медицинските сестри, които напускат системата на държавно здравеопазване. Причините са неадекватното заплащане, изтощителни смени, лоши и нестабилни условия на труд.
Данните показват, че особено в Южна Италия за последните десет години са затворени множество болници. В района, където е разположено градчето Белкастро, техният брой е 18. Така хората са принудени да пътуват десетки километри, за да получат медицинска помощ.
>>>Повечето хора в Северна Ирландия чакат с месеци за първичен преглед
Според здравни експерти най-големият риск от всичко това е превръщането на здравната система в модел, лишен от смисъл. Причината е, че ако в миналото Националната здравна служба гарантира безплатна и евтина медицинска помощ и грижа за всички италианци, сега започва да се налага смесен модел, при който само тези, които могат да си го позволят, получават навременни и качествени грижи. А това, категорични са експертите, е отклонение, което подкопава основния принцип на справедливост, който характеризира една обществена здравна система.
По време на дискусиите се налага мнението, че всъщност става дума за политически решения и избори. Всъщност, по-малкото средства не са резултат от недоимък, а са реализация на икономическата визия на управляващите, която е в ущърб на благосъстоянието на хората.
Забраната за боледуване като шамар към властта
Някои от италианските медии определят забраната на Антонио Торкия като шамар за властта. Всъщност действията на кмета на Белкастро са отчаян начин вниманието на управляващите да бъде насочено към осъзнаването, че инвестициите в здравеопазването не са разход, а стратегическа инвестиция в бъдещето на Италия, както и в това, че „здравеопазването е право, а не привилегия“, категоричен е кметът Торкия.
Малко след като информацията за необичайната наредба е разпространена, политикът Давиде Фараоне иска от министъра на здравеопазването да вземе сериозни мерки, защото: „Сицилианската здравна система е в хаос, има отделения без лекари, хора, които чакат дълго на носилки в коридорите, изтощителни смени в спешните отделения.“
>>>Рекордно забавяне на лечението на пациенти с рак в Англия през 2023
„Италианската държава има програма, която очевидно държи да изпълни и тя е да положи всички усилия да унищожи малките общини. Тя не се интересува от общественото благо и здраве. Унищожава Националната здравна служба и така ще се лекуват само богатите. Браво на кмета“, гласи един от стотиците коментари под информацията за необичайната и провокативна наредба в Белкастро.
- Затвор за родители, които хранят децата си само с растителни продукти
- В Италия хирурзи присадиха бъбрек на мястото на далака на 6-годишно момиченце
- Сицилия и Калабрия отмениха въведения от италианското правителство супер зелен сертификат
- Ваксинацията срещу COVID-19 и зелен сертификат за работа за хората над 50 години стават задължителни в Италия
Продукти свързани с НОВИНАТА
БЪЛГАРСКО - ИТАЛИАНСКИ РАЗГОВОРНИК - ХЕРМЕС
КРЪСТНИКЪТ - МАРИО ПУЗО - СИЕЛА
РИМСКА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
ИНТЕРВЮ СЪС СЕБЕ СИ. АПОКАЛИПСИС - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
ИТАЛИАНСКО ЛЯТО - СЮ МУРКРОФТ - СИЕЛА
ПОД НЕБЕТО НА ТОСКАНА - ФРАНСИС МЕЙС - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- 50 приказни зимни фотографии на малки къщи, изолирани от света насред бялата пустош
- Затвор за родители, които хранят децата си само с растителни продукти
- В Италия хирурзи присадиха бъбрек на мястото на далака на 6-годишно момиченце
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Италианска зеленчукова запеканка
- Истини и митове за здравеопазването в Куба
- Стадио Олимпико
- Повечето хора в Северна Ирландия чакат с месеци за първичен преглед
- Рекордно забавяне на лечението на пациенти с рак в Англия през 2023
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
Коментари към Живеещите в италианското градче Белкастро нямат право да се разболяват