Индексът за социален прогрес нарежда България отново на предпоследно място от 168 държави
Резултатите след окончателното обработване на данните показват, че България е на предпоследно място по индекса на социален прогрес (SPI). Класацията е дело на Social Progress Imperative. Неправителствената организация събира, обработва и анализира информация от 168 държави. За съжаление, България и Румъния са единствените държави в ЕС, които не са в ниво 1 и 2, а в ниво 3 на класацията.
Индекс на социалния прогрес
Индексът на социален прогрес има за цел да измери качеството на живота и благополучието на гражданите. Това се случва въз основа на три основни категории.
Категория: "Основни човешки потребности"
Като основни човешки потребности се отчитат:
- Храна
- Основни медицински грижи
- Вода и канализация
- Подслон
- Лична сигурност
Категория: "Благополучие"
В категория "Благополучие" се оценяват:
- Достъп до основни знания
- Достъп до информация и комуникации
- Здраве и благополучие
- Качество на околната среда
Категория: "Възможности"
Категория "Възможности" включва:
- Лични права
- Лична свобода и избор
- Приобщаване
- Достъп до качествено образование
Мястото на България
Общият резултат на страната ни от 78,81 от възможни 100 точки ни отрежда незавидното 43 място. То е предпоследно като след нас е само Румъния, която е на 44-то. Това едва ли звучи обнадеждаващо, защото става дума за най-важното, когато говорим за една държава и нейните граждани. За качеството им на живот, за задоволяването на основни и базови потребности, от които произтича всичко останало. И просперитетът, и развитието на страната и нейното бъдеще.
Едва ли данните за отминалата 2021 г. са в състояние да учудят някого. И без да се прави задълбочено изследване е ясно, че има сериозен дисбаланс по отношение на качеството на живот у нас. В последните години той се задълбочава и разликата става сериозна. Много повече са хората, чието качество на живот и благосъстояние е спаднало драстично и може да се измери в изключително ниски стойности. За това говори и фактът, че в страната ни е идентифициран спад точно в категорията Благополучие, където заемаме 62 място.
Какво показват данните за 2021 г. за България
Най-високите резултати България има по отношение на няколко компонента от изследваните и важни за установяването на индекса на социалния прогрес. Това са:
- Вода и канализация, където имаме 98,51 точки.
- Хранене и основни медицински грижи – 95,82.
- Подслон – 90,10
- Достъп до основни знания – 86,50.
- Лични права – 83,58.
Най-ниски са резултатите ни обаче в:
- Приобщаването, където сме оценени с 58,12 точки.
- Здраве и добро физическо и психическо състояние – 61,72.
- Качество на околната среда – 69,18.
- Достъп до висше образование – 69,84.
- Лична свобода и избор – 72,27.
България е класирана в ниво 3, а заедно с Румъния са единствените държави в ЕС, които не са в ниво 1 и 2. В ниво 3 на класацията са още Бразилия, Колумбия и Мексико.
В страните от Централна и Източна Европа с най-добри показатели са Естония, която е на 21 място, Чехия на 22, Словения – 26 и Литва на 27.
Индексът на социалния прогрес, неговият смисъл и основните изводи за 2021 г.
Социалният прогрес напредва като цяло в света, но този напредък е твърде бавен и неравномерен. Наблюдава се значително намаляване по отношение на личните права. То е факт в 116 от 168 държави. Тенденцията е видна във всички райони и нива на социално и икономическо развитие.
Според организацията Social Progress Imperative постигането на устойчивост навсякъде има пряка връзка с подобряването на ключови области на социалния прогрес.
От Организацията признават, че социалният прогрес се превръща във все по-критична програма за управляващите във всички държави, за бизнеса и за гражданското общество. Една от причините за това е, че исканията на гражданите за по-добър живот стават все по-настоятелни и по-очевидни. Анализирайки настоящите данни, от SPI коментират, че нарастването на тези очаквания е особено осезателно след финансовата криза от 2008 г. След нея става ясно, колко големи са очакванията не само към политическата класа, но и към бизнеса, който трябва да изиграе своята роля за осигуряването на по-добър живот и по-добра околна среда.
Факт е, че повишаването на доходите води естествено до сериозни подобрения в областите като достъп до чиста вода, битови условия на живот, но и грамотност и основно образование.
За съжаление, високите доходи не винаги означават по-добра лична сигурност. Твърде много хора, независимо от доходите си, живеят с нарушени права и са подложени на дискриминация по отношение на своите пол, религия, етническа принадлежност или сексуална ориентация.
Индексът на социалния прогрес измерва стриктно състоянието на всяка от изследваните страни в различни аспекти. Всички те имат значение за нивата на развитие, но и позволяват да се направи сравнение къде се намира тя и къде останалите.
В този смисъл индексът дава и на правителствата, и на бизнеса нужните инструменти, с които да проследят развитието на страната в тези изключително важни за нея области. Благодарение на това те са в състояние да направят много по-добър избор за политики и за инвестиции.
- Всеки десети българин не получава преглед или лечение навреме поради липса на пари
- През 2020-а най-застрашени от бедност и социално изключване са българските и румънските деца
- Около 3 милиона деца в Сирия не помнят нищо друго освен война...
- Всяка година във Великобритания се диагностицират 33 хиляди случая на рак заради бедност и социално неравенство
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
- Лечебни заведения спират да лекуват онкоболни заради изискванията на здравния министър
Коментари към Индексът за социален прогрес нарежда България отново на предпоследно място от 168 държави