Какво знаем за новия вариант на SARS-CoV-2, открит в Южна Африка, и трябва ли да се притесняваме
В понеделник, 31 август, Националният институт по заразни болести в Южна Африка съобщи за нов вариант на SARS-CoV-2, наречен C.1.2, заявявайки, че се е разпространил във всички провинции на страната, но процентът е относително нисък.
C.1.2 е идентифициран през май, се казва в съобщението, но вариантът „Делта“ все още е доминиращ в Южна Африка и по света.
В предпечатна статия по темата се твърди, че новият вариант е открит в почти всички провинции в Южна Африка и в седем други държави в Африка, Европа, Азия и Океания.
Вариантът C.1.2 привлече вниманието на учените, тъй като притежава мутации, подобни на тези, наблюдавани при вариантите, будещи безпокойство, като Делта, както и някои допълнителни промени в генома.
И така, какво знаем за новия вариант и трябва ли да се притесняваме?
Определен ли е C.1.2 от СЗО като вариант за безпокойство?
Все още не. Националният институт по заразни болести в Южна Африка продължава да следи разпространението на C.1.2 и да наблюдава неговото държание. Все още се провеждат тестове за оценка на въздействието на мутациите, които притежава, върху инфекциозността и резистентността към съществуващите ваксини срещу COVID-19. Досега новият вариант не отговаря на критериите на Световната здравна организация, за да се квалифицира като „вариант за безпокойство“ или „вариант от интерес“.
Вариантите, будещи безпокойство, като Делта, са тези, които показват повишена преносимост, вирулентност и намалена ефективност на обществените здравни и социални мерки. Вариантите от интерес са тези, за които се знае, че се разпространяват клъстерно и които са засечени в множество държави, но все още не е доказано, че са по-вирулентни или преносими. |
Каква е причината учените да следят C.1.2?
Д-р Меган Стейн, вирусолог и преподавател по имунология и инфекциозни заболявания в Клиничното училище на Университета в Сидни, казва, че причината за проследяването на новия вариант са специфичните мутации, които притежава.
„При него са налични доста ключови мутации, които виждаме в други варианти, квалифицирани като варианти от интерес и такива, будещи безпокойство.“, казва Стейн. „Всеки път, когато видим тези конкретни мутации, започваме да следим варианта, за да видим какво е неговото държание. Те могат да засегнат тези части от вируса, които са отговорни за избягването на имунния отговор и преносимостта.“
По думите на д-р Стейн извършването на лабораторните тестове, с които да се определи дали C.1.2 е по-опасен от останалите варианти, ще отнеме време на учените.
Има ли шанс този вариант да изчезне?
Да, има такава възможност. Нови варианти на SARS-CoV-2 се появяват непрекъснато и много от тях изчезват, преди да са се разпространили.
Ключовите варианти са тези, които притежават мутациите, необходими им да изместят старите щамове. Подобно нещо учените наблюдаваха при индийския вариант.
Д-р Стейн смята, че от научна гледна точка на този етап е възможно C.1.2 да измести варианта "Делта". Въпреки това не е изключено новият вариант да изчезна, тъй като разпространението му е ниско.
„Видяхме това с Бета и други притеснителни варианти, за които се смяташе, че могат да създадат сериозен проблем. Но те не се задържаха, въпреки че имаше области, където се предаваха и разпространяваха с бързи темпове. Те бяха изместени от други варианти на безпокойство, способни да се предават по-бързо. Това лесно може да се случи и с C.1.2.“, коментира д-р Стейн.
Знаем ли дали ваксините ще бъдат ефективни срещу C.1.2?
Според д-р Стейн по въпроса може да се направи научно предположение въз основа на някои от мутациите, които C.1.2 притежава, тъй като са сходни с тези, които сме наблюдавали в други варианти на вируса.
„Ние мислим, че ваксината няма да е толкова ефективна срещу C.1.2, колкото при предишните варианти. Но докато не се направят необходимите експерименти, това твърдение е спекулативно. Трябва да се има предвид, че досега ваксините са изключително ефективни по отношение на предотвратяването на тежка инфекция, хоспитализация и смърт.“
Въпреки че все още не се знае много за новия вариант, д-р Стейн е категорична, че няма нужда от паника.
„Ние сме предпазливи относно последиците, докато събираме повече данни, за да разберем C.1.2.“, заявяват от Националния институт по заразни болести на Южна Африка.
„Въз основа на нашите познания за мутациите, ние подозираме, че новият вариант може да е в състояние да избегне частично имунния отговор. Въпреки това ваксините ще продължат да предлагат високи нива на защита срещу хоспитализация и смърт.“, се казва още в изявлението на института.
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
- Коронавирус COVID-19
- Истини и митове за здравеопазването в Куба
- В Австралия отчитат увеличаване на случаите на метапневмовирус
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
- Новият здравен министър – кой ще поеме управлението на COVID кризата
- Тежък остър респираторен синдром [SARS] Тежък остър респираторен синдром [SARS]
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към Какво знаем за новия вариант на SARS-CoV-2, открит в Южна Африка, и трябва ли да се притесняваме