Косвеният ефект от COVID-19 – по-малко сърдечни операции, повече смъртни случаи

Най-тежката световна здравна криза от едно столетие насам се оказа фатална за голям брой пациенти с коронарен байпас и драстично съкрати броя на извършените сърдечни операции, сочи ново проучване, представено по време на 57-ата годишна среща на Асоциацията на торакалните хирурзи.
Д-р Том Нгуен от Калифорнийския университет в Сан Франциско споделя, че направеното изследване е било наистина трудоемко и изключително задълбочено. То разглежда ефекта от пандемията върху обема направени сърдечни операции, тенденциите в хода на болестта при пациентите и изхода от нея.
„Новият коронавирус промени целия свят и нямаше как да не засегне, макар и индиректно, болните със сърдечни заболявания“, допълва лекарят.
Д-р Нгуен и колегите му събират информация от STS базата данни за извършени сърдечни операции за периода 01.01.2018 г. – 30.06.2020 г., както и от внушителната статистика на болница „Johns Hopkins“, свързана с COVID-19 за периода 01.02.2020 г. - 01.01.2021 г.
В изследването са включени 717 103 възрастни пациенти, подложени на сърдечна операция, и над 20 милиона заразени с коронавирус, като целта на учените е да проследят зависимостта между пандемията и извършените интервенции на местно и национално ниво.
Експертът пояснява: „Само националната STS база данни отразява нивото на гранулация и показателите за COVID-19 в дългосрочен план. Успяхме да анализираме данните по региони, за да вземем под внимание и специфични фактори, които вероятно влияят върху крайния ефект.“
Получените резултати разкриват, че сърдечните операции при възрастните пациенти са спаднали с цели 53% на национално ниво в сравнение с 2019 г., а плановите хирургични интервенции в САЩ – с 65%. Пандемията се отразява негативно и на спешните случаи, които намаляват с 40%.
54% спад в броя на сърдечните операции от началото на пандемията
Данните сочат, че без значение какво е естеството на процедурата – коронарен байпас (CABG), смяна на аортна клапа (AVR), смяна на митрална клапа (MVR), CABG+AVR, CABG+MVR, реконструкция на митрална клапа и комбинирана реконструкция на коронарен байпас и митрална клапа, броят на операциите е спаднал с 54% в сравнение с тези през 2019 г.
След като разглеждат тенденциите по региони, учените установяват, че Ню Йорк, Ню Джърси и Пенсилвания например са сред най-силно засегнатите от COVID-19 кризата. В тези райони се наблюдава 71% спад в общия брой на операциите, 75% по-малко планови и 59% по-малко спешни интервенции.
Друга гореща точка е регионът на Нова Англия (Мейн, Върмонт, Ню Хемпшир, Масачузетс, Кънектикът и Род Айланд), където намалението е с 63%.
Изследователите откриват, че преди избухването на коронавирусната пандемия, гореизброените щати са се представяли отлично по отношение ръста на смъртност, като коефициентът очаквани спрямо наблюдавани смъртни случаи е бил под 1. Стойност под една единица означава, че здравната система се справя повече от добре и успява да намали броя на очакваните смъртни случаи, изчислен спрямо предварително заложените рискови фактори.
110% по-висок ръст на смъртността при пациенти със сърдечна операция в САЩ
За съжаление, през 2020 г. се наблюдава шокиращ скок в коефициента със 110% по отношение на всички сърдечни манипулации и със 167% - по отношение на коронарния байпас. Процентите означават само едно – умирали са повече пациенти, отколкото се е очаквало.
Важно е да се уточни, че проучването не търси причинно-следствена връзка, но много хирурзи споделят, че към момента са принудени да извършват коронарен байпас само на най-спешните пациенти и на онези, които са застрашени от усложнения.
"Ако усещате болка в гърдите, незабавно потърсете помощ"
Робин Коен, доктор по медицина от медицинското училище „Keck“ към Южнокалифорнийския университет призовава: „Данните не бива да разубеждават хората със сърдечни оплаквания или болки в гърдите да потърсят помощ. Напротив, те са сигнал, че в такива ситуации човек трябва да отиде при специалист възможно най-бързо.“
Към 30.01.2021 г. общият брой на случаите на коронавирус по света е 95,4 милиона, а починалите от него са 2 милиона.
През изминалата 2020 г. кризата, предизвикана от COVID-19, промени живота на повечето хора. Кардиоторакалните хирурзи също бяха засегнати. Отмяната или отлагането на много процедури от месец март до днес носи своите последствия за пациентите, които обществото и специалистите виждат чак сега.
Д-р Нгуен обобщава: „Ние само показваме, че пациенти, претърпели сърдечна операция по време на пандемията, са по-застрашени от допълнителни усложнения или фатален край. Със сигурност коронавирусът ни атакува много сериозно.“
Според него изследването е първото от много, които ще се съсредоточат върху по-подробен и специфичен анализ на различни аспекти от изминалата тежка година. Екипът планира да анализира хода на болестта и изхода от нея при пациенти с COVID-19, след което да ги сравни с тези при хора, незаразени с коронавирус, както и да разгледа ефекта от патогена върху някои други сърдечни състояния като например аортната дисекация.
newswise.com/coronavirus/covid-effect-leads-to-fewer-heart-surgeries-more-patient-deaths
Снимка: pixabay.com
-
Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв
-
Ново лечение със стволови клетки дава надежда на сърдечноболните
-
Устройство за терапия с ударна вълна регенерира сърдечната тъкан след байпас
-
Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
Продукти свързани с НОВИНАТА
КАСИС НА ПРАХ 100 г ЗДРАВНИЦА
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Как храненето късно вечер може да повлияе на здравето
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Коронавирус COVID-19
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Кофеинът намалява нивата на „лошия“ холестерол и предпазва от сърдечносъдови заболявания
- Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
- Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към Косвеният ефект от COVID-19 – по-малко сърдечни операции, повече смъртни случаи