Край на дистанционното обучение - всички ученици се връщат в клас на 6 декември 2021 г.
Учениците в цялата страна от 1 до 12 клас се връщат в класните стаи на 6 декември 2021 г., обяви здравният министър. Решението е взето след разговор с експертите от Здравното министерство сутринта на 2 декември 2021 г.
Решението на МЗ за присъствено обучение
Основните аргументи на експертите за възстановяване на присъственото обучение и за тестването за COVID-19 на учениците, което да се прави само веднъж, а не както до момента два пъти, са, че епидемичната ситуация позволява това – броят на заразените намалява непрекъснато, а заболеваемостта при децата под 19 години е изключително ниска. Не на последно място и защото от направените до момента тестовете за COVID-19 на учениците положителни са много нисък процент.
Министър Кацаров уточни, че тестването веднъж на седмица повишава леко риска и не е сериозна заплаха за цялостната епидемична картина в България.
За всички ученици от 1 до 12 клас са осигурени щадящи тестове, но ако МОН реши, е възможно големите ученици да бъдат изследвани с назалните тестове за възрастни.
Договорените количества тестове трябва да стигнат до средата на януари 2021 г., категоричен беше министър Кацаров, който призна, че имат затруднения с доставките. Според него количествата, които са в складовете на Червения кръст, ще стигнат за следващите две седмици.
В общините, където заболеваемостта е под 250 заразени на 100 000 души, учениците посещават училище, без да им правят тестове. Остава правилото при повече от 50% несъгласни децата в класа да се тестват обучението да е дистанционно.
Само преди два дни, на 30 ноември 2021 г., група родители протестира пред Министерския съвет и поиска спешна среща с министрите на здравеопазването и здравеопазването. Разговаряха не с тях, тъй като и двамата се оказват много ангажирани, а с началниците на кабинетите им.
Срещите
Очевидно у нас децата не са ценност и са напълно забравени, е изводът, който прави социологът д-р Венелин Стойчев по повод ситуацията в училищата, решенията на Здравното и Просветното министерства, острата реакция на родителите и невъзможността учениците от 5 до 12 клас да се завърнат в класните стаи. Той е част от групата, която проведе разговори по темата в Здравното и Просветното министерства.
„Настоявахме за спешна среща, защото получихме писма, в които ни приканват да попълним анкета за децата. В нея ни питат: „Ако детето Ви няма зелен сертификат, искате ли да си стои вкъщи, или искате два пъти седмично да се тества с назален тест за Ваша сметка?“ Забележете, не щадящ и не осигурен от държавата. Затова попитахме г-н Модев, началник на кабинета на министъра на образованието и науката Николай Денков, как е възможно МОН да допусне разпространението на подобни абсолютно манипулативни анкети сред родителите“, разказва Венелин Стойчев, който продължава да кипи от гняв.
Не само той, но и всички от групата, провела срещите преди два дни, смятат, че на зададен по този начин въпрос повечето от родителите ще отговорят отрицателно. Логично. Защото това не са обещаните, а тестове, които със сигурност ще притеснят децата, особено от 5 и 6 клас.
„Смислени отговори не получихме“, споделя социологът и баща и две деца. Началникът на кабинета на просветния министър господин Модев казал, че това било инициатива на регионалните управления и поискал да знае кои са учебните заведения, изпратили подобни анкети, за да им потърсят отговорност.
На това Венелин Стойчев му отговаря, че става дума за системен проблем, а не да се търсят виновни училища и директори.
И е точно така, но проблемът е, че у нас проблемите на системата се принизяват до конкретна институция или личност, започва лов на вещици и в крайна сметка след време всичко бива заметено под килима и, за жалост, забравено. До следващото изригване.
„Не съм сигурен, че управляващите действително разбират щетите, които нанасят на децата. С дезинформацията и откровените манипулации те възбуждат обществено недоверие към институциите и здравната система. А има пряка връзка между недоверието към институциите и към ваксините“, категоричен е Венелин Стойчев.
Според него у нас имитацията е на особена почит. Имитира се здравна реформа, както се имитира и осъществяването на контрол.
„Няма по-лесно от това институциите да си прехвърлят отговорността една на друга, решението да се отлага във времето и всичко това да се прави на гърба на децата. Проблемът е, че у нас няма връзка между това, което правим сега и стратегическите цели. Историята на европейската цивилизация показва, че когато има прогрес, погледът е насочен напред, към бъдещето и тогава децата са ценност. В общества като нашето с проблемно бъдеще и очакващи поредния упадък децата не са ценност, забравени са“, споделя още социологът, според когото българските политици и властимащи трудно мислят през категориите на обществения интерес, правят го по-често през категории като бюджет и администрация.
И затова декларират, че децата са ценност, но на практика се оказва, че те са най-маргинализираната група в обществото ни, констатира Венелин Стойчев.
След като на 2 декември 2021 г. министър Кацаров обяви възстановяването на присъственото обучение, Венелин Стойчев коментира: "Крайно време беше. Дано министрите на здравеопазването и образованието сменят стила си и започнат да управляват, а не да властват".
Петицията на „Националната мрежа за децата“
„Национална мрежа за децата“ започна събирането на подписи в петиция, в която се настоява проблемът с присъственото обучение да бъде решен незабавно.
В отворено писмо до премиера, министрите на здравеопазването и образованието и до лидерите на „Продължаваме промяната“ от организацията определят ситуацията не само за скандална, но и за недопустима, припомнят, че българското образование е основен приоритет на държавата, при това надпартиен, а сега е неефективно и за част от децата и дискриминационно.
Затова организаторите на петицията, подкрепена до момента от 2173 души, настояват присъственото обучение да бъде възстановено незабавно, но и на българските деца да бъде гарантирана безопасна среда.
- Обратно в училище с антигенен тест – мнение на един родител
- Осигуряват безплатни щадящи тестове за COVID-19 за децата от 1 до 4 клас, за да се върнат в училище
- Министър Денков: Всички ученици ще се върнат в клас, когато заболеваемостта от COVID-19 е под 250 на 100 000 души
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
НОВИНАТА е свързана към
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Офталмолози сигнализират - пазете детското зрение при дистанционно обучение
- В Русия създадоха тестова система, която открива генетичния материал на SARS-CoV-2 и Омикрон
- 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
- МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение
- Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни
- Съдът в Брюксел осъди 16 души, представили фалшиви сертификати за PCR
- Положителната страна на дистанционното обучение – повече сън и понижена консумация на алкохол и кофеин
- Япония одобрява първия си комплект от антиген тестове за коронавирус
Коментари към Край на дистанционното обучение - всички ученици се връщат в клас на 6 декември 2021 г.