Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни
Министърът на образованието и науката в България проф. Николай Денков обяви, че новата учебна година ще започне присъствено там, където не е тъмночервена зона. Съществува вероятност най-малките ученици да успеят да влязат в класните стаи на 15 септември, а за по-големите още не е сигурно, допълни той. Публикувани са насоките, по които ще се организира учебният процес за учениците в България.
В повечето държави на Балканите се отнасят предпазливо към въпроса и се подготвят за откриване на учебната 2021-2022 г. Въпреки желанията на управляващи и родители учениците да ходят на училище присъствено, никой не може да каже докога това ще е възможно, като се има предвид нарастващия брой на заразените с COVID-19 на полуострова.
Албания отлага началото на учебната година
Управляващите в Албания взеха решение учебната година да започне на 27 септември вместо на 13-ти. По този начин, по думите на министъра на образованието, спорта и младежта Евис Куши, отлагането ще даде възможност да се наваксат празнините, получили се от обучението в условията на пандемия. Затова от първия ден на септември стартира период на допълнително обучение, през който учителите и училищният персонал ще са на пълен работен ден, а учениците няма да бъде нужно да са всеки ден в учебното заведение.
Премиерът на Албания Еди Рама съобщи, че е възможно в страната да се въведе задължителна ваксинация срещу COVID-19 за студентите и университетските преподаватели.
В Гърция няма да преминават на дистанционна форма на обучение
Тази година училищата в южната ни съседка няма да прибягват до дистанционната форма на обучение. Заместник-министърът на образованието на Гърция Зета Макри обяви, че ще се търсят други мерки против огнищата на коронавируса. Тази ще се прилага само в изключителни случаи – при деца от застрашени групи например.
Гръцките ни съседи могат да се похвалят, че близо 75-80 на сто от учителите са ваксинирани или им предстои да го направят. По тази причина училищата в страната ще приемат своите деца и преподаватели на 13 септември.
Въведени са строги протоколи за безопасност срещу COVID-19. Учениците от 12- до 17-годишна възраст трябва да показват сертификат за ваксинация, ако им е направена такава, а ако не – удостоверение за преболедуван коронавирус. Удостоверението ще се изисква и за останалите възрастови групи. При липсата на тези документи децата задължително ще си правят самостоятелен тест два пъти в седмицата или трябва да разполагат с удостоверение за отрицателен резултат при влизане в училище.
Мерките за учителите включват лабораторни тестове за COVID-19 два пъти седмично за тези, които не са се ваксинирали. Те няма да се поемат от държавата и преподавателите ще трябва да ги правят за своя сметка в частни лаборатории. Предвижда се да бъде отстраняван от работа без заплащане всеки, който не представи подобен тест.
В Република Северна Македония учебната година започва присъствено
В Северна Македония учебната година стартира на 1 септември. В случай че обстановката се влоши и броят на заразените нарастне застрашително, тогава ще се премине към онлайн обучение или към варианта една част от учениците да са дистанционно, а друга – в училище. Само децата от семейства с хронично болни членове, с редки заболявания или на които родителите им държат, ще имат възможност да учат дистанционно с разрешение на учебното заведение.
Учениците в Румъния тръгват присъствено на училище
Учебната година в северната ни съседка започва на 13 септември. Властите взеха решение обучението да бъде присъствено до момента, в който нивото на заболеваемост надвиши 6 на 1000 души население.
Тъй като в началото на юни в Румъния започна ваксинация на деца на и над 12-годишна възраст, на родителите ще се предоставят формуляри, в които да посочат дали са съгласни или не относно тази процедура.
В Словения отказът от тестване за коронавирус от учител може да доведе до уволнение
В Словения учениците ще влязат в класните стаи на 1 септември, като ще трябва да носят задължително маска по време на часовете. Ако даден ученик не се съобразява с изискването, директорът ще уведомява родителите му.
Мерките срещу COVID-19 включват още тестване на училищния персонал всяка седмица, ако съответният човек не е ваксиниран или не е преболедувал заболяването. Наредба дава право на директорите на училищата да връчват писмено предупреждение преди уволнение или да преминават към процедура за уволнение, ако работещ в учебното заведение откаже да се подложи на теста или да носи маска.
Студентите в Словения, които не са прекарали коронавируса или не са си поставили ваксина, задължително ще се тестват всяка седмица. Процедурата ще се поема от държавата и ще е безплатна за тях.
Учениците в Сърбия също започват присъствено новата учебна година
Сръбските ученици ще влязат в училищата на 1 септември, а учебните часове ще бъдат с продължителност 45 минути.
Властите в страната са подготвили три варианта на работа в учебните заведения, които ще се прилагат според епидемичната ситуация. Първият гласи, че учениците ще седят един до друг на чиновете с маски. Учителите, които са ваксинирани, ще бъдат без предпазните средства, но ще ги слагат, когато доближат дете по-малко от 1,5 м.
Вторият вариант ще важи за учениците от седми и осми клас и за децата в средните класове. Той определя те да са в училище един ден и един ден онлайн.
Третият модел на работа ще се прилага в общините, където има най-много заразени от COVID-19. Там учениците от средните класове ще се обучават пред компютъра, а тези от началните – комбинирано.
В зависимост от хода на пандемията общините в Сърбия ще се разделят на зелена, жълта и червена зона.
Неваксинираните учители в Турция ще си правят безплатни задължителни PCR-тестове
В Турция всички класове започват присъствено учебната 2021-2022 година. След 6 септември, когато тя стартира в страната, неваксинираните преподаватели и служители ще са длъжни да си правят най-малко два пъти в седмицата PCR-тестове. Същото важи и за студентите и за персонала във висшите училища.
Министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа обяви, че задължителните тестове за работещите в сферата на образованието ще бъдат безплатни. Властите съобщават, че над 70 на сто от учителите са реимунизирани, а повече от 80% са с поставена първа доза срещу коронавируса.
Учениците, които имат основателна причина да не учат присъствено, ще имат възможност да се обучават дистанционно.
В Турция е разрешено деца над 15-годишна възраст да бъдат ваксинирани, както и тези над 12 години с хронични заболявания. Необходимо е обаче позволение от родителите.
Учебната година в Черна гора започва на 1 септември
Учениците в Черна гора ще ходят присъствено на училище, като учебните часове ще са по половин час. Ако се усложни епидемичната обстановка, се предвижда онлайн обучение.
СЗО и УНИЦЕФ препоръчват училищата в Европа да останат отворени
Регионалната служба на Световната здравна организация (СЗО) за Европа и Детският фонд на ООН за Европа и Централна Азия (УНИЦЕФ) призовават, с оглед предстоящото връщане на милиони ученици в класните стаи, училищата да останат отворени и да се предприемат мерки за минимизиране предаването на коронавируса.
Тази препоръка е мотивирана от довода, че образованието на децата, тяхното психично здраве и придобиването на социални умения са от първостепенно значение. "Пандемията причини най-катастрофалното прекъсване на обучението в историята", коментира д-р Ханс П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. "Ще мине известно време, преди да можем да оставим пандемията зад гърба си, но безопасното обучение присъствено в училище трябва да стане наша основна цел, така че да не ги лишаваме от възможностите, които те заслужават", продължава той.
Силно трансмисионният вариант на коронавируса Делта добави допълнителна доза загриженост и усложнения към тазгодишното откриване на учебната година в целия район на Европа. Високата честота на COVID-19 в общността прави предаването му в училищата много по-вероятно. Затова всички трябва да са ангажирани да се намали разпространението му. От първостепенно значение е мерките да включват поставянето на учителите и другия училищен персонал в целевите групи от населението с приоритет в националните планове за ваксинация и тяхното ваксиниране. Също така децата на и над 12-годишна възраст, които имат сериозни медицински заболявания, да бъдат защитени с ваксина срещу COVID-19, за да се избегне големият риск от тежко протичане на коронавируса при тях.
Как да поддържаме училищата отворени и безопасни
СЗО, УНИЦЕФ и Организацията на обединените нации по образованието, науката и културата одобриха осем препоръки, разработени от Европейската техническа консултативна група, как да се спомогне провеждането на безопасно обучение в училищата. Те са носочени към 53-те държави членки на Европейския регион на СЗО и гласят:
- Училищата да бъдат сред последните места за затваряне и сред първите за отваряне отново.
- Въвеждане на стратегия за тестване.
- Осигуряване на ефективни мерки за намаляване на риска.
- Защита на психическото и социалното благосъстояние на децата.
- Защита на най-уязвимите и маргинализирани деца.
- Подобрение на училищната среда. Тук може да се включат по-добра вентилация в класните стаи, по-малък брой на децата в клас, осигуряване на физическа дистанция, редовно тестване на ученици, учители и персонал.
- Включване на децата и юношите във вземането на решения;
- Прилагане на стратегията за ваксинация, предназначена да задържи децата в училище.
- Новата учебна година в условията на COVID-19 - отново две възможности – присъствено и дистанционно
- Новата учебна година в условията на COVID-19: дистанционно обучение в краен случай
- Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг
- 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
НОВИНАТА е свързана към
- Магдалена Абаджиева: Да не спускаме черните знамена върху българското училище на 15 септември
- 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
- МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение
- Положителната страна на дистанционното обучение – повече сън и понижена консумация на алкохол и кофеин
- Решението за междусрочната ваканция ще бъде взето на отрасловия съвет на 21 януари 2022-а
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг
- Дистанционно обучение за хиляди ученици: как липсата на координация подлуди родители и учители
- Осигуряват безплатни щадящи тестове за COVID-19 за децата от 1 до 4 клас, за да се върнат в училище
- Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час
Коментари към Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни