Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни

Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни

от 31 авг 2021г., обновено на 13 сеп 2021г.
Редактор: Ирина Тенева
Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Министърът на образованието и науката в България проф. Николай Денков обяви, че новата учебна година ще започне присъствено там, където не е тъмночервена зона. Съществува вероятност най-малките ученици да успеят да влязат в класните стаи на 15 септември, а за по-големите още не е сигурно, допълни той. Публикувани са насоките, по които ще се организира учебният процес за учениците в България.

В повечето държави на Балканите се отнасят предпазливо към въпроса и се подготвят за откриване на учебната 2021-2022 г. Въпреки желанията на управляващи и родители учениците да ходят на училище присъствено, никой не може да каже докога това ще е възможно, като се има предвид нарастващия брой на заразените с COVID-19 на полуострова.

Албания отлага началото на учебната година

Управляващите в Албания взеха решение учебната година да започне на 27 септември вместо на 13-ти. По този начин, по думите на министъра на образованието, спорта и младежта Евис Куши, отлагането ще даде възможност да се наваксат празнините, получили се от обучението в условията на пандемия. Затова от първия ден на септември стартира период на допълнително обучение, през който учителите и училищният персонал ще са на пълен работен ден, а учениците няма да бъде нужно да са всеки ден в учебното заведение.

Премиерът на Албания Еди Рама съобщи, че е възможно в страната да се въведе задължителна ваксинация срещу COVID-19 за студентите и университетските преподаватели.

В Гърция няма да преминават на дистанционна форма на обучение

Тази година училищата в южната ни съседка няма да прибягват до дистанционната форма на обучение. Заместник-министърът на образованието на Гърция Зета Макри обяви, че ще се търсят други мерки против огнищата на коронавируса. Тази ще се прилага само в изключителни случаи – при деца от застрашени групи например.

Гръцките ни съседи могат да се похвалят, че близо 75-80 на сто от учителите са ваксинирани или им предстои да го направят. По тази причина училищата в страната ще приемат своите деца и преподаватели на 13 септември.

Въведени са строги протоколи за безопасност срещу COVID-19. Учениците от 12- до 17-годишна възраст трябва да показват сертификат за ваксинация, ако им е направена такава, а ако не – удостоверение за преболедуван коронавирус. Удостоверението ще се изисква и за останалите възрастови групи. При липсата на тези документи децата задължително ще си правят самостоятелен тест два пъти в седмицата или трябва да разполагат с удостоверение за отрицателен резултат при влизане в училище.

Мерките за учителите включват лабораторни тестове за COVID-19 два пъти седмично за тези, които не са се ваксинирали. Те няма да се поемат от държавата и преподавателите ще трябва да ги правят за своя сметка в частни лаборатории. Предвижда се да бъде отстраняван от работа без заплащане всеки, който не представи подобен тест.

В Република Северна Македония учебната година започва присъствено

В Северна Македония учебната година стартира на 1 септември. В случай че обстановката се влоши и броят на заразените нарастне застрашително, тогава ще се премине към онлайн обучение или към варианта една част от учениците да са дистанционно, а друга – в училище. Само децата от семейства с хронично болни членове, с редки заболявания или на които родителите им държат, ще имат възможност да учат дистанционно с разрешение на учебното заведение.

Учениците в Румъния тръгват присъствено на училище

Учебната година в северната ни съседка започва на 13 септември. Властите взеха решение обучението да бъде присъствено до момента, в който нивото на заболеваемост надвиши 6 на 1000 души население.

Тъй като в началото на юни в Румъния започна ваксинация на деца на и над 12-годишна възраст, на родителите ще се предоставят формуляри, в които да посочат дали са съгласни или не относно тази процедура.

В Словения отказът от тестване за коронавирус от учител може да доведе до уволнение

В Словения учениците ще влязат в класните стаи на 1 септември, като ще трябва да носят задължително маска по време на часовете. Ако даден ученик не се съобразява с изискването, директорът ще уведомява родителите му.

Мерките срещу COVID-19 включват още тестване на училищния персонал всяка седмица, ако съответният човек не е ваксиниран или не е преболедувал заболяването. Наредба дава право на директорите на училищата да връчват писмено предупреждение преди уволнение или да преминават към процедура за уволнение, ако работещ в учебното заведение откаже да се подложи на теста или да носи маска.

Студентите в Словения, които не са прекарали коронавируса или не са си поставили ваксина, задължително ще се тестват всяка седмица. Процедурата ще се поема от държавата и ще е безплатна за тях.

маска и дезинфектант

Учениците в Сърбия също започват присъствено новата учебна година

Сръбските ученици ще влязат в училищата на 1 септември, а учебните часове ще бъдат с продължителност 45 минути.

Властите в страната са подготвили три варианта на работа в учебните заведения, които ще се прилагат според епидемичната ситуация. Първият гласи, че учениците ще седят един до друг на чиновете с маски. Учителите, които са ваксинирани, ще бъдат без предпазните средства, но ще ги слагат, когато доближат дете по-малко от 1,5 м.

Вторият вариант ще важи за учениците от седми и осми клас и за децата в средните класове. Той определя те да са в училище един ден и един ден онлайн.

Третият модел на работа ще се прилага в общините, където има най-много заразени от COVID-19. Там учениците от средните класове ще се обучават пред компютъра, а тези от началните – комбинирано.

В зависимост от хода на пандемията общините в Сърбия ще се разделят на зелена, жълта и червена зона.

Неваксинираните учители в Турция ще си правят безплатни задължителни PCR-тестове

В Турция всички класове започват присъствено учебната 2021-2022 година. След 6 септември, когато тя стартира в страната, неваксинираните преподаватели и служители ще са длъжни да си правят най-малко два пъти в седмицата PCR-тестове. Същото важи и за студентите и за персонала във висшите училища.

Министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа обяви, че задължителните тестове за работещите в сферата на образованието ще бъдат безплатни. Властите съобщават, че над 70 на сто от учителите са реимунизирани, а повече от 80% са с поставена първа доза срещу коронавируса.

Учениците, които имат основателна причина да не учат присъствено, ще имат възможност да се обучават дистанционно.

В Турция е разрешено деца над 15-годишна възраст да бъдат ваксинирани, както и тези над 12 години с хронични заболявания. Необходимо е обаче позволение от родителите.

Учебната година в Черна гора започва на 1 септември

Учениците в Черна гора ще ходят присъствено на училище, като учебните часове ще са по половин час. Ако се усложни епидемичната обстановка, се предвижда онлайн обучение.

символ на сзо

СЗО и УНИЦЕФ препоръчват училищата в Европа да останат отворени

Регионалната служба на Световната здравна организация (СЗО) за Европа и Детският фонд на ООН за Европа и Централна Азия (УНИЦЕФ) призовават, с оглед предстоящото връщане на милиони ученици в класните стаи, училищата да останат отворени и да се предприемат мерки за минимизиране предаването на коронавируса.

Тази препоръка е мотивирана от довода, че образованието на децата, тяхното психично здраве и придобиването на социални умения са от първостепенно значение. "Пандемията причини най-катастрофалното прекъсване на обучението в историята", коментира д-р Ханс П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. "Ще мине известно време, преди да можем да оставим пандемията зад гърба си, но безопасното обучение присъствено в училище трябва да стане наша основна цел, така че да не ги лишаваме от възможностите, които те заслужават", продължава той.

Силно трансмисионният вариант на коронавируса Делта добави допълнителна доза загриженост и усложнения към тазгодишното откриване на учебната година в целия район на Европа. Високата честота на COVID-19 в общността прави предаването му в училищата много по-вероятно. Затова всички трябва да са ангажирани да се намали разпространението му. От първостепенно значение е мерките да включват поставянето на учителите и другия училищен персонал в целевите групи от населението с приоритет в националните планове за ваксинация и тяхното ваксиниране. Също така децата на и над 12-годишна възраст, които имат сериозни медицински заболявания, да бъдат защитени с ваксина срещу COVID-19, за да се избегне големият риск от тежко протичане на коронавируса при тях.

Как да поддържаме училищата отворени и безопасни

СЗО, УНИЦЕФ и Организацията на обединените нации по образованието, науката и културата одобриха осем препоръки, разработени от Европейската техническа консултативна група, как да се спомогне провеждането на безопасно обучение в училищата. Те са носочени към 53-те държави членки на Европейския регион на СЗО и гласят:

  • Училищата да бъдат сред последните места за затваряне и сред първите за отваряне отново.
  • Въвеждане на стратегия за тестване.
  • Осигуряване на ефективни мерки за намаляване на риска.
  • Защита на психическото и социалното благосъстояние на децата.
  • Защита на най-уязвимите и маргинализирани деца.
  • Подобрение на училищната среда. Тук може да се включат по-добра вентилация в класните стаи, по-малък брой на децата в клас, осигуряване на физическа дистанция, редовно тестване на ученици, учители и персонал.
  • Включване на децата и юношите във вземането на решения;
  • Прилагане на стратегията за ваксинация, предназначена да задържи децата в училище.
Източник:
  • https://dariknews.bg
  • https://www.who.int
Още по темата:
  • Обратно в училище с антигенен тест – мнение на един родител Обратно в училище с антигенен тест – мнение на един родител
  • МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение
  • Висок е броят на родителите, които не желаят децата им да бъдат тествани за COVID-19 Висок е броят на родителите, които не желаят децата им да бъдат тествани за COVID-19
  • Онлайн уроци за глухи деца Онлайн уроци за глухи деца
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:14
    Коментирайте "Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни"

НОВИНАТА е свързана към

  • Магдалена Абаджиева: Да не спускаме черните знамена върху българското училище на 15 септември
  • 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
  • МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение
  • Положителната страна на дистанционното обучение – повече сън и понижена консумация на алкохол и кофеин
  • Решението за междусрочната ваканция ще бъде взето на отрасловия съвет на 21 януари 2022-а
  • Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
  • Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг
  • Дистанционно обучение за хиляди ученици: как липсата на координация подлуди родители и учители
  • Осигуряват безплатни щадящи тестове за COVID-19 за децата от 1 до 4 клас, за да се върнат в училище
  • Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 226 дни, 11 часа и 49 мин.

Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

преди 1921 дни, 16 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival