Лепенката с ваксина срещу COVID-19 е ефективна, показва изследване
Проведените тестове показват, че създадената от Австралийската биотехнологична компания Vaxxas лепенка, съдържаща ваксина срещу COVID-19, е ефективна срещу седем щама на вируса при мишки. Изследването е проведено в Университета в Куинсланд. Главният изпълнителен директор на компанията Дейвид Хауи коментира, че лабораторните тестове на пластира с ваксина срещу COVID-19, създадена на базата на протеини, показват, че тя е много ефективна.
„Доказахме способността на ваксина, доставена чрез пластир, да неутрализира всички известни варианти на вируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19“, казва Дейвид Хауи.
Ваксината
Ваксината е факт благодарение на сътрудничеството между Австралийската биотехнологична компания и Университета в Остин. Екипът на Vaxxas поставя HexaPro – шипов протеин на SARS-CoV-2, модифициран от учените от Остин, за да стане по-стабилен и имуногенен, върху лепенка по създадената специална технология.
Изследователите от Vaxxas използват технология на сухо покритие за нанасяне на ваксини.
Технологията на Vaxxas
Ядрото на технологичната платформа е High Density Microarray Patch (HD-MAP). Разработената от екипа технология за пластири с ваксини е алтернатива на традиционния метод за поставянето им чрез инжекция.
HD-MAP представлява апликатор за пластир с микрочипове с висока плътност. Технологията доставя ваксината за няколко секунди под повърхността на кожата, където се намират много имунни клетки. Предимството е, че процедурата е бърза, лека, не причинява дискомфорт и човек може да си постави сам ваксината.
Експертът по инфекциозни болести в Института по инфекциозни болести в Сидни проф. Робърт Буй коментира по следния начин новата технология: „HD-MAP може да революционизира начина, по който ваксините се прилагат. Технологията е особено подходяща, когато трябва да се постигне високо покритие на ваксинирани по време на пандемия.“
Сега технологията се използва за ваксина срещу COVID-19.
Чрез HD-MAP ваксината отива директно под повърхността на кожата и задейства естествени имуноклетъчни аларми, които я транспортират до лимфните възли и предизвикват силен имунен отговор.
>>> FDA препоръчва промяна в състава на ваксините срещу COVID-19
Малкият плосък алуминиев цилиндър е с диаметър 3 см и дебелина 12 мм. Капсулата с лекарството е вградена на горната повърхност на пластира и така то остава стабилно при различни температури и може да бъде съхранявано една година.
Технологията за ваксиниране без игла подобрява неимоверно много съществуващите, но и ваксините от следващото поколение, коментират от компанията.
Изследването
Изследването на пластира с ваксина срещу COVID-19 се осъществява в Университета Куинсланд, а резултатите от него са публикувани в списанието Vaccine на 28 юли 2022 г.
Тестването върху мишки установява, че когато ваксината HexaPro SARS-CoV-2 се прилага чрез пластир, е 11 пъти по-ефективна в битката срещу варианта „Омикрон“, в сравнение със същата ваксина, когато е инжектирана.
По време на изследването осем мишки получават ваксината по традиционния начин – чрез инжекция, а други осем чрез лепенка. След това учените тестват кръвта им срещу различни проби на COVID-19 като се започне от първия щам, получен в Ухан, и се премине през „Алфа“, „Бета“, „Гама“, „Делта“, „Капа“, „Ламбда“ и „Омикрон“.
Пластирът предизвиква изключително добър имунен отговор и по-ефективен при неутрализирането на различните варианти на коронавируса.
„Установихме, че ваксинацията чрез лепенка е в пъти по-ефективна в битката с „Омикрон“. В същото време всеки тип ваксина, който до момента сме тествали чрез пластир, показва в пъти по-добри имунни отговори в сравнение с иглата“, коментира д-р Кристофър Макмилън от Университета в Куинсланд.
Специалистите подчертава, че намалената ефективност на ваксините срещу COVID-19 в настоящия момент се дължи на постоянно появяващите се нови варианти. Заради големия брой мутации вирусът придобива способността да избягва имунните отговори, предизвикани от ваксините. И въпреки това съществуващите в момента ваксини са най-сигурния е ефективен начин за борба както с вируса на SARS-CoV-2, така и на множество сериозни заболявания.
Бъдещето
Следваща стъпка са клиничните изпитвания, които трябва да покажат нивата на ефикасност и безопасност на пластирите върху хората. Те започват през октомври 2022 г. в Бризбейн, Австралия. Когато етапът приключи успешно, Vaxxas ще пусне пластира с ваксина най-напред в Австралия, а след това и в другите страни.
Дейвид Хауи подчертава, че масовото производство на лепенки, които са по-евтини от иглите и спринцовките, ще помогне ваксината да стигне и до развиващите се страни.
„Това ще позволи битката с COVID-19 да бъде успешна и в по-бедните държави, а хората в тях да бъдат защитени“, казва изпълнителният директор на компанията.
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към Лепенката с ваксина срещу COVID-19 е ефективна, показва изследване