Може ли маймунската шарка да доведе до извънредна ситуация в света
Генералният директор на СЗО изразява сериозните си притеснения от увеличаващия се брой на заразените с маймунска шарка в света. За сериозността на ситуацията говори и фактът, че Комисията по извънредните ситуации на Здравната организация се събира два пъти в рамките на двайсетина дни.
Заседанията на Комисията по извънредните ситуации
По време на заседанието на Комисията по извънредните ситуации, проведено на 21 юли 2022 г., генералният директор на СЗО поиска съвет от експертите преди да вземе решение дали да обяви най-високото ниво на тревога заради маймунската шарка.
„Нуждая се от съвета Ви, за оценя непосредствените и дългосрочните последици за общественото здраве“, обърна се д-р Тедрос Гебрейесус към експертите, които призова да осигурят достатъчно актуална и точна информация, за да вземе решението.
Данните на комисията показват, че ситуацията се влошава. През последните няколко седмици са установени над 15 300 случая в 71 държави в света.
Заключенията на експертите все още не са публикувани.
По време на заседанието си от края на юни 2022-а повечето от учените в Комисията по извънредните ситуации изразяват мнение и препоръчват да не се обявява извънредна за общественото здраве в света ситуация. Какво е решението сега, ще стане ясно до дни.
Маймунската шарка
Централна и Западна Африка са ендемичен район. Маймунската шарка е добре позната в страните на този континент. Затова започва да буди тревога фактът, че от май 2022-а заразата се разпространява в държави, където никога не е присъствала. От първата информация за заразен с маймунска шарка през май до момента заболяването обхваща 71 държави в света. За съжаление, неговият епицентър е Европа. Три четвърти от случаите са на Стария континент. Най-засегната е Испания с потвърдени 3125 заразени към 20 юли 2022 г., следват Обединеното кралство – 2137, Германия – 2110, Франция – 1453, Португалия – 515, Италия – 374.
>>> Ако вирусът на маймунската шарка мутира, може да се появи аналог на изчезналата вариола
На 22 юли България регистрира четвъртия заразен с маймунска шарка. Резултатите да потвърдени от Националния център по заразни и паразитни болести. Младият мъж се е завърнал наскоро от Италия. Първите три случая у нас са установени през юни.
В САЩ са регистрирани 1965 заразени, в Канада те са 604, а в Бразилия 384.
В повечето случаи заразените са мъже, които правят секс с мъже, предимно млади хора, които живеят в градовете, коментират от СЗО.
Проучването
Проучване, публикувано на 21 юли 2022 г. в New England Journal of Medicine, показва, че в 95% от последните случаи, заразата е предадена по време на сексуален контакт. 98% от заразените с маймунска шарка са гейове или бисексуални мъже.
Проучването се базира на данни от 16 държави и е най-голямото по темата за маймунската шарка. Направено е в периода от април до юни 2022 г.
Основната задача на специално създадената международна група от клиницисти е да опишат клиничния ход и резултатите от потвърдени случаи на маймунска шарка. Те работят с 528 случая, диагностицирани между 27 април и 24 юни 2022 г.
Резултатите показват, че 98% са мъже с нетрадиционна сексуалност или бисексуални. 41% от заразените са били с ХИВ. Средната възраст на изследваните е 38 години. Изследователите предполагат, че при 95% от хората заразяването с маймунска шарка е станало по сексуален път.
95% са имали обрив, 73% аногенитални лезии, а 41% мукозни лезии.
109 души имат съпътстващи полово предавани инфекции. Вируса на маймунската шарка е открит при анализиране на семенна течност на 29 от 32 души.
Изследователите подчертават, че настоящото огнище на инфекцията предполага промени в биологичните аспекти на вируса, промени в човешкото поведение или и двете едновременно. Промените могат да се дължат на отслабването на имунитета срещу едрата шарка, но и на облекчените мерки срещу COVID-19, възстановяването на пътуванията и сексуалните взаимодействия, свързани с големи събирания, се отбелязва в публикацията.
Откриването на случаи извън районите, където маймунската шарка е традиционно ендемична, подчертава нуждата от бързо идентифициране и диагностика на случаите, за да се ограничи разпространението, подчертават от екипа.
„Важно е да се каже, че маймунската шарка не е инфекция, която се предава по полов път по традиционния начин. Тя може да зарази всеки при близък физически контакт. Нашата работа показа, че по-голямата част от предаването на заразата е свързано със сексуална активност. “, коментира водещият автор на изследването Джон Торнхил.
От своя страна, генералният директор на СЗО коментира проучването и подчертава, че представена по този начин, ситуацията може да доведе до дискриминация на тези общности и дори да застраши живота им.
„Искрено сме загрижени, че мъжете, които правят секс с мъже, могат да бъдат стигматизирани или дори обвинени за нарастването на случаите на маймунска шарка. Всичко това ще затрудни проследяването на случаите и ограничаването на разпространението на маймунската шарка“, предупреждава д-р Гебрейесус.
НОВИНАТА е свързана към
- Епидемията от маймунска шарка в Африка все още е извън контрол
- Маймунска шарка
- Разказ от първо лице: Какво е да се заразиш с маймунска шарка
- СЗО одобри първия бърз тест за маймунска шарка
- Вирусът MPOX, който "наруши правилата" и не спира да напомня за себе си
- Маймунската шарка се контролира и не е нов COVID-19
- Извънредно положение заради маймунската шарка в Африка
- Ако вирусът на маймунската шарка мутира, може да се появи аналог на изчезналата вариола
- B04 Инфекции, предизвикани от вируса на маймунската вариола
- Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка
Коментари към Може ли маймунската шарка да доведе до извънредна ситуация в света