На 8 април 2021 г. френските депутати ще обсъдят законопроекта, легализиращ евтаназията
На 8 април 2021 г. Народното събрание на Франция ще обсъжда законопроект за узаконяване на евтаназията. До момента са внесени 3000 предложения за промени в текста.
Законопроектът е предложен от депутата Оливие Фалорни. Все още не е ясно дали ще се стигне до гласуване. Дори ако това не стане сега, има развитие по въпроса за „свободния и избран край на живота“, защото за първи път текстът за евтаназията беше приет от Комисията по социалните въпроси в Народното събрание. Правителството не желае законопроектът да се гласува особено по време на настоящата здравна криза, провокирана от COVID-19, но и заради огромния брой изменения. Поддръжниците и противниците сред депутатите са почти изравнени.
Проектозаконът за евтаназия на Оливие Фалорни
Проектът не се различава особено от повечето, създадени и приети, по темата. Става дума за възможността за „бърза и безболезнена смърт“ чрез медицинска помощ за всеки пълнолетен, който е в „напреднала или терминална фаза на сериозно и нелечимо заболяване, което му причинява физическо или психологическо страдание, което не може да бъде облекчено или което той смята за непоносимо“.
Една от първите критики към вносителя е, че никъде в текста на проекта не се споменава думата евтаназия. „Нямам проблем с думата. Не означава ли това „красива смърт“ на древногръцки? Трябваше обаче да е ясно, че става дума за медицински акт дори в случай на асистирано самоубийство“, е отговорът на Оливие Фалорни.
Искането за евтаназия трябва първо да бъде отправено към личния лекар. След това трима медици ще извършат проверка и ще удостоверят и поемат отговорност, че състоянието на човека е такова, че искането му да бъде подкрепено. Отговорът на медиците трябва да бъде представен до четири дни. Евтаназията може да се осъществи в рамките на 24 часа под контрола и в присъствието на лекаря.
Сериозни дискусии и огромен брой въпроси повдигна и споменатото в текста „психическо страдание“. Проблемът е, че хората, които вече не са в състояние да изразят себе си, могат да имат достъп до евтаназия при условие, че са включили подобно искане в завещание или са дали предварителни указания затова.
„Рискът от злоупотреби е огромен. Бихме загубили правото си нашите желания да са непостоянни. В същото време това би отворило широко вратата на потенциално засегнати пациенти, включително хора с болестта на Алцхаймер“, казва д-р Клер Фуркад, председател на Френското общество за подкрепа и палиативни грижи. На това Оливие Фалорни отговаря, че предложеният от него проектозакон дава свобода на пациента и на лекаря и в него са включени множество защитни мерки. „Правилата са строги. В същото време е ясно, че човекът, поискал евтаназия, е в напреднала или крайна фаза на заболяването. Евтаназията е достъпна само за нелечими случаи, но е недостъпна за хора с депресия“, заявява Фалорни.
Другото голямо притеснение, изразено от д-р Клер Фуркад, е: „С този закон рискуваме да видим, че много пациенти отказват да получат облекчение и се насочват бързо към смъртта. Разрешението за евтаназия не само ще даде права на малцина, но и ще промени непоправимо начина, по който цялото ни общество гледа към смъртта“.
Французите за евтаназията
Допитване, осъществено от Ipsos през 2019 г., показва, че 96% от французите подкрепят евтаназията. При подобно изследване, реализирано през 2018 г. 89% от жителите на Франция отговарят положително. В същото време екипът за борба с евтаназията „Relieve but not kill“ също прави проучване. Според него 24% от хората подкрепят евтаназията, 48% искат да не страдат от болка, а 46% не желаят да са обект на тежка терапия. От Асоциацията за правото да умреш достойно (ADMD) смятат, че законът ще предостави на французите истинска свобода да вземат решение за края на живота си така, както го правят в Белгия, Нидерландия, Люксембург и Швейцария.
Политическите акценти
Темата за евтаназията разделя представителите на различните политически партии. За крайната десница тя е не просто неприемлива, но и недопустима. Въпросът не беше включен и в президентската програма за 2017-а. Дори министри, които подкрепят узаконяването на евтаназията, признават огромните трудности темата да бъде повдигана до края на мандата.
Възобновяването на дебатите за „правото да умреш достойно“ ще бъде истински капан за Еманюел Макрон, казват политическите анализатори. Особено като се има предвид, че дискусиите започват на фона на безпрецедентна здравна криза.
Очевидно е, че на 8 април 2021 г. ще има сериозни дебати. Законопроектът на Оливие Фалорни е единственият, който достигна до парламента (преди това беше отхвърлено предложението на Мари-Пиер дьо ла Гонтри, а други две така и не бяха внесени), при това въпреки неблагоприятното становище на правителството.
Левите и центристки политически формации застават зад възможността евтаназията да бъде узаконена. Те обвиняват десницата, че използва „срамна стратегия на препятствията“, внасяйки над 2150 поправки. Това няма да позволи проектът да бъде гласуван на 8 април.
Лин Рено и писмото й до депутатите
Лин Рено (на снимката), актриса и певица, публикува отворено писмо, в което се обърна към френските депутати и ги призова да дадат възможност на всеки да избере своя край на живота.
„Живея свободно и с достойнство и не мога да си представя да умра в окови и ограничения. Ако животът ни принадлежи, същото трябва да се отнася и за нашата смърт“, пише певицата.
„Разчитам на вас, които ни представлявате, да гласувате този закон, който ще даде възможност всеки да избере своя край на живота“. Лин Рено заявява, че предложението на Оливие Фалорни дава нов отговор на болезнения и чувствителен дебат за края на живота и евтаназията.
92-годишната дама признава, че е споделила болезненият край на живота на съпруга си, на майка си и толкова много пациенти със СПИН. Последната подобна смърт, която преживява, е на майката на нейни близки. „Трябваше да понесе мъчителни страдания, които настоящия закон не облекчава в никаква степен. Лекарите не бяха в състояние да ги предотвратят и тази жена си отиде в мъки, а не спокойно и с достойнство както пожела.“ Лин Рено е категорична, че настоящият законопроект засяга наистина най-ценния актив на всички – свободата. „Нашата крайна и суверенна свобода – тази да умрем с достойнство!“
Лин Рено е сред основателите и кръстница на Асоциацията за правото да умреш достойно (ADMD), тя е и сред най-активните доброволци в битката със СПИН във Франция.
От 2005 г. условията за края на живота във Франция се уреждат със закона Леонети. Според него всеки има право да умре достойно и да получава грижи възможно най-дълго без да страда чрез палиативни грижи и седация. Евтаназията и асистираното самоубийство са забранени.
lefigaro.fr, admd.net, lavoixdunord.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
- Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
- Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
- Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора
- Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
- Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
- Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
- Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
- Програмата на нацистите за ликвидиране на шизофренията
- Лекар за асистираното самоубийство: Стресиращо е да убиеш някого
Коментари към На 8 април 2021 г. френските депутати ще обсъдят законопроекта, легализиращ евтаназията