От 19 до 25 юли 2021 г. беше последната спокойна седмица от разпространение на COVID-19, смята проф. Кантарджиев
В момента ситуацията в България е спокойна и всички 28 области са в зелената зона, показват данните за 14-дневната заболеваемост от COVID-19 на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Според бившия шеф на Центъра и настоящ консултант по ваксинационния процес в Столична община – проф. Тодор Кантарджиев, "времето от 19 юли до 25 юли 2021 г. е било последната спокойна седмица по отношение на COVID кризата". В интервю за радио „Фокус“ проф. Кантарджиев заяви, че от началото на тази седмица (26 юли 2021-а) репродуктивното число е 1,025. Това показва, че 1000 болни заразяват нови 1025 души, които ще се разболеят. Според епидемиолога хората не бива да се плашат от нарастването на случаите, но точно сега е времето да се ваксинират.
От своя страна, проф. Николай Витанов заяви, че броят на заразените ще продължава бавно да се покачва през август и в края на месеца те ще достигнат 1500 души на ден. Най-критична според математика от БАН ще бъде втората половина на септември.
С решение от 28 юли 2021 г. служебното правителство удължи извънредната епидемична обстановка до 31 август. От МС подчертават, че основната противоепидемична мярка е ваксинирането, затова е нужна по-добра информираност, която ще доведе до увеличаване броя на хората, които ще бъдат защитени.
COVID-19 в страната
Данните на Националния информационен портал показват 200 нови случая на 28 юли 2021 г. Най-много са случаите в столицата – 42, следват Пловдив с 28, Бургас с 26 и Варна с 21. Четири са областите, в които няма нито един положителен случай на заразен с вируса на SARS-CoV-2, това са Видин, Габрово, Перник и Разград.
За последните 24 часа са направени общо 15 641 теста, от които 11 221 са антигенни, а 4420 са PCR.
Анализът на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 19 юли до 25 юли 2021 г. показва, че регистрираните случаи са с 215 повече в сравнение с предходната седмица. Тогава са били 484, а сега са 699. Потвърдените случаи за седемте дни от 19 до 25 юли са 0,71% от всички изследвани, а докато седмицата преди това са представлявали 0,52%.
Процесът на ваксинация
България продължава да бъде на последното място по броя на ваксинираните срещу COVID-19. Експертите признават, че сред причините за това са информационната кампания, която от самото начало беше организирана не както трябва, и естественият страх на хората. Този страх беше провокиран от множеството конспиративни теории, които обсебиха общественото пространство и много често доминираха над експертното мнение на медиците и учените. Научните доказателства и аргументи за ползата от ваксините се изгубиха и не успяха да бъдат отличени. Не на последно място липсата на ясна и точна информация допринесе съществено за отдръпването на хората. Тук е мястото да припомним, че имаше огромен интерес от страна на българите към възможността да се предпазят като се ваксинират. Той беше посечен от хаоса в началото на ваксинационната кампания и времето, когато липсваха ваксини.
В момента напълно ваксинирани с две дози са 977 165 българи. За последното денонощие са поставени 12 178 дози.
По данни на съсловната организация на лекарите изцяло ваксинирани са 20 453 медици, а общо поставените дози на съсловието са 41 117. В БЛС са регистрирани 32 724 лекари, което означава, че процентът на ваксинираните надхвърля 62%, коментират от Лекарския съюз.
32 500 са професионалистите по здравни грижи, показва информация от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От тях 14 590 са имунизирани с две дози, а общо са поставени 29 536 дози.
От БЛС обобщиха, че общо 34 043 медицински специалисти или 53% са имунизирани изцяло.
Ваксината срещу COVID-19 е един от начините за справяне с пандемията и негативните й последици. В някои от страните вече въведоха задължителна имунизация за медицинските специалисти и хората, работещи в различните видове социални домове. У нас към настоящия момент това не се предвижда. Както подчертава многократно служебният здравен министър, българите трябва да вземат рационално и осмислено решение. Ваксинирането е доброволно и трябва да остане такова, казва д-р Стойчо Кацаров.
Предприетите от МЗ действия за противодействие на COVID-19
В последните месеци здравното ведомство насочи усилията си към подготовката за възможната четвърта вълна на коронавируса. Сред основните цели на Националния план за борба с коронавируса е да има предвидимост.
Със заповед от 27 юли 2021 г. на здравния министър от 29 юли 2021 г. гражданите на ЕС и на Европейското икономическо пространство и български граждани със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в България и семействата им, идващи от държави, които са в червената зона, ще бъдат допускани на територията на страната след представяне на валиден цифров COVID сертификат или друг документ, съдържащ същите данниq и на отрицателен резултат, направен до 72 часа преди влизането в страната.
Междувременно в повечето от областите в страната се провеждат заседания на щабовете. До 29 юли те трябва да предоставят в здравното министерство резултатите от тези срещи и взетите на тях решения във връзка с подготовката за противодействие на поредната COVID вълна.
Министърът на здравеопазването за подготовката за нова вълна от COVID-19
Депутатите изслушаха здравния министър д-р Стойчо Кацаров. В основата бяха въпросите, свързани с подготовката на здравната система за посрещането на нова вълна, предприетите от здравното министерство мерки, за ваксинацията.
За пореден път министър Кацаров заяви, че при наличието на ясен план няма проблем да бъдат предотвратени тежките и негативни последици от поредната вълна на заразата. Всеки от останалите министри ще допълва с данни какво трябва да бъде предприето във всяка една от определените четири фази на ситуацията. Така няма да се реагира в последния момент, а процесът ще се задейства автоматично и ще бъде ясно в коя от фазите, как ще се действа и какви средства ще са необходими.
Между 500 000 000 лв. и 600 000 000 лв. ще бъдат необходими, но те няма да бъдат осигурени, ако не се актуализира бюджетът, заяви д-р Кацаров и уточни, че много средства ще бъдат спестени, ако българите са ваксинирани. „Несравнимо по-малко ще бъдат разходите, ако се отнесем отговорно. В противен случай цената ще платим всички ние.“
Пред депутатите здравният министър заяви, че е изключително трудно да се преборим с негативните нагласи по въпроса за ваксините. В същото време обаче той е категоричен, че решението трябва да бъде взето от всеки рационално и с отговорност към себе си, към близките и обществото. Това в никакъв случай не е ангажимент единствено на министерството на здравеопазването, а на всички. Затова беше създаден и Общественият съвет, в който са включени личности от всички сфери. Д-р Кацаров призова депутатите също да бъдат част от тази кампания и от парламентарната трибуна да заявят защо е добре хората да се ваксинират.
Факт е, че България е на последно място по ваксинация не само в настоящия момент, но от самото начало. Вярно е и това, че в момента има забавяне, каквото се наблюдава навсякъде в света. В същото време обаче той предостави данни за броя на ваксинираните 74 дни преди 10 май 2021-а и 74 дни след това. Или до първите дни от работата на служебния кабинет и след това.
От 28 февруари 2021-а до 25 май са ваксинирани 794 000 души, а от 13 май до 25 юни те са 966 000 или 170 000 повече.
„Числата показват ясно, че не става дума за спиране на процеса или намаляване на ваксинираните, но аз съм разтревожен, че много трудно ще се преодолее създадената празнина в информационната кампания, която доведе до негативните настроения и нагласи на гражданите. Затова искам отново да кажа, че ваксинирането е национален проблем и в решаването му трябва да се включат всички“, обобщи служебният здравен министър.
Не на последно място д-р Кацаров заяви, че са нужни законови промени, които ще позволят на болниците сами да се преструктурират в случай на нужда и при нарастването на заразените. Да бъдат гъвкави, адаптивни и да реагират бързо. И това да не бъде само в критични ситуации като настоящата.
Сериозен проблем е и тежко дебалансираната здравна система. Тежки ще бъдат последиците при настоящата вълна, поради ниския брой ваксинирани и състоянието на системата. Няма съмнение, че са необходими бързи действия, за да се решат проблемите. Очевидно е, че има консенсус за това, че е нужна реформа в здравната система и тя трябва да започне веднага.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- 12 октомври 2021 г.: 3471 нови случая на COVID-19, 8 области в страната са в тъмночервената зона
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към От 19 до 25 юли 2021 г. беше последната спокойна седмица от разпространение на COVID-19, смята проф. Кантарджиев