От EPHA алармират за нуждата от спешни действия срещу мръсния въздух в градовете
Изследване на Европейския алианс за обществено здраве (EPHA), публикувано през октомври 2020-а, за пореден път алармира за нуждата от спешни действия за чист въздух.
В много от европейските градове замърсяването на въздуха е в размери, които са сериозна заплаха за здравето. Той е четвъртата причина за смърт в света. Според СЗО преждевременните смъртни случаи, които се дължат на мръсния въздух, са над 500 000 на година.
Новият доклад отговаря на въпроса колко струва на здравето ни мръсният въздух. Той е поръчат от неправителствени организации в десет страни от Стария Континент – Испания, Италия, Франция, Германия, Нидерландия, Полша, Унгария, Словакия, Румъния и България.
Докладът представя паричната стойност на медицинското лечение, преждевременната смърт, загубените работни дни и другите разходи, направени заради замърсителите на въздуха, причиняващи най-много заболявания и смърт – твърдите частици, озонът и азотният диоксид.
За 432-та града, включени в изследването и с общо население 130 000 000 души, разходите през 2018-а са над 166 милиарда евро, което прави средно по 385 000 000 евро на град за година.
Най-големи са разходите в Лондон – над 11 милиарда евро, Букурещ – 6,35 милиарда, Берлин – 5,24 милиарда евро, Варшава – 4,22 милиарда и Рим 4, 11 милиарда.
Разходите на София са над 2 милиарда и 500 милиона евро, на Пловдив – 354 839 429 евро, а на Варна 330 601 003 евро. Освен тях данни са представени за Бургас, Стара Загора и Враца.
Оказва се още, че всеки европеец губи над 1250 евро на година точно заради мръсния въздух.
В много градове в България, Румъния и Полша разходите за здраве са между 8 % и 10 % от доходите.
Докладът изследва и възможностите за намаляване на замърсяването чрез промени в транспортните политики. Констатацията е, че доброто планиране и организацията на различните видове транспорт могат да окажат решаващо влияние върху качеството на въздуха в градовете.
Препоръките
Препоръките, които следват от доклада на EPHA, са:
- Намаляването замърсяването на въздуха трябва да е един от приоритетите в Европа
- Правителствата и местната власт имат важна роля за въздействие върху транспортните навици на хората и трябва активно да им въздействат, за да ги променят
- Добре е да бъдат оценени разходите при прехода от двигатели с вътрешно горене към алтернативи с нулеви емисии
- Нужни са по-подробни изследвания за връзката между местните транспортни политики и замърсяването на въздуха. Тези от тях, които подобряват качеството на въздуха, ще имат и други ползи за общественото здраве, в случаите когато стимулират физическата активност като ходенето пеша или карането на велосипед.
- Трябва са де подобри мрежата от станции за наблюдение на градовете
България и инициативата за здравословните градове
„Здравословният град на утрешния ден“ е кампания, създадена от Алианса за здраве и околна среда, който е водеща организация в Европа, посветила дейността си на влиянието, което околната среда оказва на човешкото здраве. Инициативата е начин темата да бъде постоянно във фокуса на вниманието, но и призив към местните власти да работят за по-здравословни и чисти градове.
През 2020-а България се включи в „Здравословният град на утрешния ден“, който у нас се реализира от сдружението „Въздух за здраве“. Множество обществени организации и лекари призовават за промяна в градската среда, съобщават от Сдружението и поясняват, че здравословната мобилност в големите градове е напълно постижима. Примерите, които дават са за безплатния обществен транспорт в Люксембург или за Берлин, където придвижването с велосипед и ходенето пеша са на особена почит.
Могат ли големите градове да се превърнат в наистина здравословни места? Да, ако е налице волята на местната власт да работи активно и да прилага на практика идеите си, но и при условие, че жителите на градовете се включат активно в този процес. Организациите и експертите, които станаха част от кампанията смятат, че ако бъдат увеличени зелените площи, има по-големи възможности за придвижване пеша и общественият транспорт е достъпен и удобен, а приоритет са електрическият и с ниски емисии транспорт, то е напълно възможно да има промяна.
Междувременно стана ясно, че четвъртият международен конгрес по здравословен градски дизайн, ще се проведене във виртуалното пространство от 3- ноември до 3 декември 2020-а.
Международната организация по здравословен градски дизайн е категорична, че особено днес, когато светът е изправен пред пандемията от COVID-19, специалистите в сферата на общественото здраве, учените, урбанистите, архитектите и политицети трябва да говорят с един глад за нуждата градовете да бъдат по-адаптивни и издръжливи пред променящите живота заплахи. Градовете трябва да бъдат устойчиви и здрави места за живот и работа.
Според организаторите тазгодишната конференция и споделянето на знания затова как да се адаптираме и променим, за да избегнем и смекчим бедствията, има още по-голямо значение за всички, които искат градът да бъде наистина здравословно място за живота. Във виртуалния конгрес ще бъдат организирани повече от 100 дискусии и семинари с над 200 лектори от целия свят.
air4health.eu, epha.org, picjumbo.com, healthycitydesign2020.salus.global
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Как мръсният въздух на открито променя качеството на въздуха в затворени помещения
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Краткосрочното излагане на фини прахови частици може да предизвика сърдечен удар
- Децата поемат по-мръсен въздух в автомобила, отколкото навън
- Фини прахови частици от въздуха проникват в ембриона още през първия триместър от бременността
- Мръсният въздух е по-опасен от кокаина
- Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
- Прави ли мръсният въздух още по-опасен коронавируса
Коментари към От EPHA алармират за нуждата от спешни действия срещу мръсния въздух в градовете