Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия

В Окръжният съд в Хамбург започва съдебно дело, заведено от жена, която твърди, че ваксината на фармацевтичната компания BioNTech срещу COVID-19 й е причинила вредни странични ефекти.
Съдебното дело
Първото заседание, насрочено за 12 юни 2023 г., така и не се състоя. Говорителят на Окръжния съд съобщава, че адвокатите на ищцата са поставили под съмнение безпристрастността на съдията. Те настояват процесът да бъде гледан от група магистрати, които са специализирани по въпросите на здравеопазването, а не само от един съдия.
Все още не е ясно кога ще бъде следващото заседание.
В Германия има подадени няколкостотин жалби с искането да бъде призната връзката между ваксинацията срещу COVID-19 и развитието на патологии. Съдът в Хамбург е първият, който разглежда иск за обезщетение.
Според германското законодателство в областта на фармацията производителите на лекарства или на ваксини носят отговорност за нанесени щети, само ако бъде доказано научно, че продуктите им причиняват вреда, която е непропорционална на ползите от тях.
Затова и очакванията са за дело, което няма да бъде нито лесно, нито кратко.
Адвокатът на ищцата Тобиас Улбрих коментира, че ще представи експертни становища, които поставят под съмнение животоспасяващия ефект и положителната оценка за безопасността на ваксинационната кампания.
>>>За ваксините и опасенията: думата има науката
Адвокат Улбрих съобщава, че до момента неговата кантора Rogert&Ulbrich е завела 250 дела в съда по същия проблем. Други 140 подобни случая представлява адвокатската кантора Caesar&Preller.
Адвокат Йоахим Прелер, че проблемите на неговите клиенти са много различни и варират от тромбоза и инсулт до различни видове сърдечни заболявания.
>>>Страничните ефекти от трета доза на иРНК ваксините срещу COVID-19 са сходни с тези при втората
Според адвокат Прелер съдебното производство, което трябва да установи връзка между здравните проблеми и ваксините може да бъде определено като „дълъг път, осеян с множество клопки“.
По данни на Института за наука „Паул Ерлих“ след направени 192 000 000 ваксини в Германия има 338 857 доклада за предполагаеми странични ефекти, от които 54 879 се определят като сериозни.
Ищцата
Жената е лекарка. Твърди, че ваксината й е причинила болки в горната част на тялото, подути крайници, умора и е нарушила съня й. Всичко това има негативни последици за работата й в болницата. Ако преди поставянето на ваксината тя е била изключително активна, то сега страда от хронична умора и постоянна липса на енергия. Заради всички тези вреди лекарката претендира за обезщетение от 150 000 евро.
BioNTech
Немската фармацевтична компания, която заедно с американската Pfizer създаде една от основните ваксини срещу COVID-19, съобщава, че до момента няма доказа причинно-следствена връзка между описаните здравословни нарушения и ваксинацията. От BioNTech уверяват, че разглеждат внимателно всеки отделен случай.
От фармакомпанията са категорични, че ваксината е безопасна и допълват, че над 64 000 000 германци и близо 1,5 милиарда хора в целия свят са ваксинираните с Comirnaty, която е едно от най-силните оръжия в битката с COVID-19.
По повод настоящото съдебно дело медиите в Германия припомнят, че иновативната иRNK технология на ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech и бързото одобрение, което тя получи заради извънредната ситуация, пораждат скептицизъм сред мнозина.
>>>Защо ваксините срещу COVID-19 бяха създадени толкова бързо
Дезинформацията и фалшивите новини относно ваксината поставят под съмнение нейната безопасност още в началото на безпрецедентната по мащаб ваксинационна кампания в условията на пандемия.
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА)
В началото на юни ЕМА потвърди за пореден път ползата от всички одобрени от нея ваксини срещу COVID-19, сред които и ваксината на Pfizer/BioNTech- Comirnaty. До момента Агенцията потвърждава рядък риск от миокардит и перикардит най-вече при млади мъже след ваксинация с Comirnaty.
Само през първата година от пандемията ваксините са спасили живота на близо 20 000 000 души в света.
До края на месец май 2023 г. ЕМА регистрира 1 700 00 съобщения за предполагаеми странични ефекти. Това, според изчисленията на експертите, означава 0,2 за всеки 100 приложени дози.
От Европейската агенция по лекарствата отново припомнят, че много ваксини предизвикавт нежелани странични ефекти, които най-често са временни и се ограничават до главоболие, повишена температура, болки в мускулите или умора. В същото време Агенция следи стриктно всички нежелани събития или заболявания след ваксинация.
-
„AstraZeneca“ планират да проведат допълнителни изследвания върху своята ваксина срещу COVID-19
-
България ще получи над милион дози от адаптираната ваксина срещу COVID-19 – Comirnaty Omicron XBB.1.5
-
Първи смъртен случай на заразен с вариант Омикрон във Великобритания
-
„Pfizer“: третата бустерна доза осигурява силна защита срещу оригиналния коронавирус и неговите варианти
НОВИНАТА е свързана към
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия