Валидност и корекция на електронния зелен сертификат за ваксина срещу COVID-19
Европейския цифров зелен сертификат за ваксинация срещу COVID-19 влиза в сила от 1 юли 2021г., Централната система се очаква да започне работа още на 1 юни 2021г., което осигурява възможност на държавите-членки (с техническа готовност) да издават зелени сертификати още от следващия месец. Очаква се процедурата да улесни значително пътуването в европейските държави. Българските сертификати са съвместими със системите на другите държави от ЕС. От 21 октомври 2021 г., сертификатът влиза официално в употреба, според заповед на министър Кацаров.
Какви са начините за получаване на сертификат за ваксиниране?
Всеки, който има издаден КЕП (квалифициран електронен подпис) на свое име, може да достъпи пациентското си досие на електронен адрес https://his.bg, от меню „АЗ И МОЕТО СЕМЕЙСТВО“, подменю „МОЕТО ПАЦИЕНТСКО ДОСИЕ“. След успешен вход сертификатът се разпечатва от раздел „ИМУНИЗАЦИИ“. Алтернативен вариант за достъп до сертификата (без КЕП) можете да получите на същия сайт, срещу ЕГН и номер на лична карта.След това ваксинираните лица следва да въведат национален референтен номер от стария сертификат, а преболедувалите да посочат телефонния номер, който е бил подаден в РЗИ при карантинирането им.
-->Разпечатване на електронния COVID сертификат
Гражданите без електронен подпис могат да поискат своя сертификат от избрания от тях личен лекар или от ваксинационния пункт, в който е поставена ваксината.
Предвижда се апликация за мобилни устройства, която ще позволи на притежателите на здравни сертификати да разполагат с тях на мобилния си телефон или таблет, без да е необходимо да ги разпечатват на хартия и да се струпват пред личните лекари или ваксинационните центрове за издаване на документа. Това значително ще улесни гражданите при пътувания.
Отговори на често задавани въпроси
- Сертификатът за ваксинация няма подпис и печат, тъй като се генерира автоматично, за да бъдат избегнати всякакви злоупотреби.
- Българският сертификат за поставена ваксина срещу COVID-19 отговаря на изискванията на държавите-членки на Европейския съюз, като е надграден с QR код, позволяващ достъп от всяка точка на света.
- Сертификат за имунизация срещу COVID-19 лицата могат да получат след приложена втора доза от ваксината/завършен ваксинационен цикъл.
Европейската комисия е определила три варианта на документа - със съответната валидност
- за наличие на завършен ваксинационен цикъл с една от одобрените от ЕК ваксини срещу COVID-19 - безсрочен
- при негативен тест за наличието на вирус - 72 часа за изследване по метода PCR и 48 часа за антигенен тест
- при преболедуване - до 6 месеца
Трите варианта съдържат специален QR код, чрез който оторизираните власти в държавите от ЕС ще могат да проверяват валидността му. Цифровият зелен сертификат е безплатен.
Отстраняване на грешки в сертификатите в началния период
Във връзка с възможностите за допуснати грешки в електронните удостоверения (сертификати) за поставена ваксина срещу COVID-19, Министерството на здравеопазването информира за възможностите за корекция.
Най-честите грешки са некоректно изписани имена, изписани на латиница за гражданите с ЕГН и ЛНЧ.
Методология на корекция на сертификатите
- Ако се установят несъответствия в издадените сертификати (сгрешено име, дата на поставяне на ваксина, ЕГН, адрес или др.), трябва да се подаде сигнал до временния имунизационен пункт, в който е поставена ваксината или до съответната регионална здравна инспекция, на територията, на която се намира пунктът. Сигналът е в свободен текст, съдържащ трите имена на лицето, данни за контакт, за поставените ваксини и описани подробно констатираните несъответствия. При необходимост към сигнала се прилагат копия на документи.
- В случаите, когато лице подаде сигнал до имунизационния пункт, в който му е поставена ваксината или необходимостта от промяна е установена от страна на медицински специалист, директорът/управителят на лечебното заведение попълва и подписва заявка -декларация по образец за корекция на данни или за анулиране на запис в НЗИС и изпраща документа до РЗИ. След положително становище на РЗИ заявката се подава за изпълнение в МЗ.
- В случаите, когато ваксината е поставена от РЗИ или структури към МЗ, гражданите подават сигнал в РЗИ и при установяване на основания за извършване на корекция, РЗИ попълва заявка-декларация по образец , която се изпраща в МЗ за изпълнение.
Възможност за подаване на сигнал директно към Министерство на здравеопазването
Министерството на здравеопазването създаде и възможността при несъответствия в имената, изписани в сертификат за ваксинация, гражданите да сигнализират и директно МЗ, като изпратят имейл на следната електронна поща: mhcallcenter@mh.government.bg. в имейла трябва да бъдат приложени копие на сгрешения сертификат и посочени вярно изписаните имена на лицето.
Разрешени корекции в модул е-Имунизация
Обръщаме внимание, че в Националната здравно-информационна система, модул е-Имунизация, са разрешени корекции единствено на следните данни:
- дата на администриране на ваксината
- код на заболяване, срещу което се извършва имунизацията
- дата на следващата доза при серийни ваксини
- предходната имунизация от серията е поставена преди съществуването или извън системата НЗИС (ако ваксината изисква повече от една доза)
- национален референтен номер (НРН) на предходната имунизация от серията (ако ваксината изисква повече от една доза)
- настоящ адрес на пациента (всяко от полетата вътре)
- националност на пациента по ISO 3166-1 alpha-2
- социална група на пациента (лекари, учители, общи работници, пенсионери и т.н.)
- телефон за връзка с пациента
- имейл за връзка с пациента
- телефон за връзка с лекаря
- имейл за връзка с лекаря.
За всяка корекция, извън описаните по горе, записът трябва да се анулира, чрез подаване на заявка-декларация.
Всички лечебни заведения и РЗИ следва да изпълняват заповед № РД-01-202/02.04.2021 г. на министъра на здравеопазването, където е регламентирана стандартната оперативна процедура за промяна на данни в Националната здравно-информационна система, модул е-Имунизация.
Министерство на здравеопазването
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- На фона на увеличаващите се случаи на COVID-19 в Гърция водят дебат дали да премахнат зеления сертификат
- Повече от 250 фалшиви зелени сертификата са издадени в Асеновград и Раковски
НОВИНАТА е свързана към
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към Валидност и корекция на електронния зелен сертификат за ваксина срещу COVID-19
Мариана Атанасова
Здравейте, Защо след като Европейската комисия е определила три варианта на документа и при преболедуване е един от тях, дъщеря ми не може да си извади такъв сертификат, защото при приемането й в болницата бил направен антигенен, а не PSR тест и въпреки, че фигурира в РЗИ като преболедувала не може да си извади такъв сертификат. Сертификат се давало само ако ти е направен PSR тест, въпреки, че си бил в Ковид отделение, изписан си с такава диагноза и си спазвал карантина след това.
Здравейте! Относно казуса може да се обърнете към Министерството на здравеопазването.
Здравейте, Защо след като Европейската комисия е определила три варианта на документа и при преболедуване е един от тях, дъщеря ми не може да си извади такъв сертификат, защото при приемането й в болницата бил направен антигенен, а не PSR тест и въпреки, че фигурира в РЗИ като преболедувала не може да си извади такъв сертификат. Сертификат се давало само ако ти е направен PSR тест, въпреки, че си бил в Ковид отделение, изписан си с такава диагноза и си спазвал карантина след това.