Руски лекари спасиха живота на новородено с рядкото заболяване омфалоцеле чрез сложна операция, продължила седем дни
Екип хирурзи от Областната детска болница „Н. Н. Иванов“ в Самара спасиха чрез сложна операция живота на новородено с рядко заболяване. В следствие на вродената патология вътрешните органи на новороденото са отвън и то е било заплашено от сигурна смърт.
Операцията
Началникът на хирургичното отделение в детската болница д-р Евгени Новоженов признава, че когато видели малкия си пациент, били слисани. Хирурзите знаят, че трябва да оперират дете с подобна патология, но прогнозите били омфалоцелето да е малко. Оказва се, че то е най-голямото в практиката им до момента.
„Всички вътрешни органи на бебето – стомах, черен дроб, тънки и дебели черва не просто са излезли от коремната кухина, както се случва при обикновените хернии, а са се развили извън нея. Нямаше възможност да ги върнем едновременно, просто защото обемът на коремната кухина не би го позволил, а и защото органите могат да умрат тъй като силната компресия би нарушила кръвоснабдяването“, разказва д-р Евгений Новоженов.
Сложната ситуация изисква бързи и необичайни решения, които екипът от специалисти взима. Уникалната техника е предложена от д-р Новоженов. Решението е органите да бъдат върнати в коремната кухина на бебето на етапи. Хирурзите са изправени и пред друг проблем, който идва от факта, че омфалоцеле е много голямо.
Според метода, който те прилагат, органите се потапят в специална торбичка – контейнер, която се пришива към коремната стена и на няколко етапа се поставя в коремната кухина. След това контейнерът се вади, а кожата се зашива. Проблемът е, че омфалоцелето е толкова голямо, че кожата няма да бъде достатъчна. За да се справят с това лекарите решават да залепят върху кожата на бебето специална материя и да зашият торбичката към нея.
За целта използват тейп лента от плат със силна фиксация.
„Нямаше гаранции, че тейп лентите ще издържат на толкова силен натиск, но не се усъмнихме, че решението, което сме взели, е правилното. И въпреки че бяха на ръба, лентите издържаха“, споделя още д-р Новоженов и признава, че моментът е бил изключително труден и опасен. Той разяснява още, че колкото по-дълго време органите са извън коремната кухина, толкова повече се увеличава рискът да се инфектират. В същото време е било трудно да се бърза, защото при силно притискане те могат да бъдат повредени.
Въпреки множеството рискове и трудностите лекарите се справят успешно. Операцията на момченцето продължава седмица.
Седем дни след като органите на новороденото са потопени в контейнера, лекарите започват постепенно да ги поставят в коремната кухина. Хирурзите д-р Евгений Новоженов и Артем Изосимов правят това сантиметър по сантиметър на всеки от 4 до 6 часа.
Целият процес се наблюдава постоянно от екипа на анестезиолозите - реаниматори начело с ръководителя им д-р Ирина Садовская. Именно реаниматорите, които които контролират жизнените функции, правят възможно потапянето на органите в корема и адаптирането на бебето към втория етап – пластичната хирургия на предната коремна стена.
По време на оперативната намеса става ясно, че екипът е изправен пред още едно предизвикателство. Оказва се, че бебчето има и друга патология – не по нормалния начин са разположени червата. Те успяват да преодолеят и това препятствие. След повече от месец Мирон е вече в дома си.
За Мирон и неговата история
Майката на Мирон Юлия и съпругът й дълго време живеят с надеждата, че ще имат дете. Радостта от новината, че Юлия е бременна, била помрачена скоро. Осъщественият планов ехограф в 13-та седмица от бременността показва, че детето е с малформация на предната коремна стена и вътрешните му органи са отвън. Диагнозата е омфалоцеле или херния на пъпната връв. Това е рядка патология и честотата й на поява е един случай от 4 000 до 10 000 новородени.
Омфалоцеле се класифицират според размера на дефекта и са малки, средни и големи. Когато е голям, лекарите препоръчват прекъсване на бременността.
В случая с Юлия обаче това не е така. Лекарите установяват, че става дума за средна степен, която се коригира сравнително лесно.
През цялата бременност бъдещата майка е под лекарско наблюдение. Раждането също е бързо и веднага след него новороденото е преместено в неонатологията на детската болница в Саратов.
„Бяхме много притеснени, но вярвахме, че детето ни ще издържи“, споделя Юлия. Тя признава още, че е било изключително трудно да види новороденото си и дълго чакано дете е цялото в системи. Загуби смукателния си рефлекс и не можеше да преглъща. Учихме го да яде докато беше в отделението“, разказва майката, която не крие огромната си благодарност към лекарите, спасили живота на Мирон.
НОВИНАТА е свързана към
- ЕМА разреши първия медикамент за лечение на рядко генетично заболяване на нервната система
- Проф. д-р Румен Стефанов Стефанов, д.м.
- Англия въвежда първия по рода си скрининг на бебета за над 200 редки болести
- Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
- Редките вдъхновяват, остави следа!
- FDA одобри медикамент за пулмонална артериална хипертония
- Селин Дион: Страдам от изключително рядко неврологично заболяване, наречено синдром на скования човек
- Протестът на Асоциация пулмонална хипертония доведе до бърз резултат
- 400 хиляди души в България страдат от редки заболявания
- Разработиха перорален медикамент за пациенти с наследствен ангиоедем
Коментари към Руски лекари спасиха живота на новородено с рядкото заболяване омфалоцеле чрез сложна операция, продължила седем дни